".....ne mogu se setiti da li sam negde napomenuo, ali i ako vec jesam bolje je ponoviti.
Ovaj pojacavac sam deklarisao kao Hi-end za 70+Wrms (termogene snage), i do te snage ce zbog umerenih struja raditi u granicama top klase.
Za kucno slusanje 70Wrms nije uopste naivna snaga. Zvucnici bi trebalo da budu deklarisani za bar 150W zbog manjeg stresa i duzeg upotrebnog veka.
Ko vec zna koliki su 70Wrms, njemu je to jasno.
To je vise nego dovoljno da vlasnik iz susednog stana pozvoni na vasim vratima sa motkom u ruci

.
Realno ovaj pojacavac moze dati puno vise.
Granica klipinga na 8 ohm je 138Wrms, a na 4 ohm oko 100Wrms.
Uvek navodim termogenu snagu, jer to je pouzdan podatak.
Ima proizvodjaca koji navode vrsnu, tj. peak-power.
Peak-power bi kod ove naprave bila (za 8 ohm): (Vcc-6V)^2/Rzv = Ppeak, sto ce reci, 40-6V=34V^2/8 ohm=144,5W.
Mada je po meni ovo neposten podatak, ukoliko ne pise da je u pitanju peak-power.
Napajanje za 4 ohm treba da bude +-17-18VDC, a za 8 ohm +-19-21VDC.
Namerno je odabrana manja snaga za 4 ohm, zbog toga da LM3886TF ne "dohvati" strujni limit, koji je tipicno oko 7,5A za najlosiji primerak kola kako garantuje proizvodjac (realno je oko 10A, uobicajeno za svaki komad koji sam do sada probao, a bilo ih je u prometu oko 30-tak, ni jedan nije bio losiji od toga i skoro da nije bilo razlike izmedju pojedinacnih cipova).
Takodje, kao i svaki drugi pojacavac, linearnije ce raditi sa manjim strujama izlaza, tj. na 8 ohm.
Dakle, glatko ce raditi sa 100Wrms@8 ohm, samo tad nece zadovoljiti Hi-end kriterijume, mada ce do blizu klipinga jos uvek izvrsno raditi, uz dobro hladjenje svakako.
LM3886 ima relativno malu kontaktnu povrsinu za hladjenje, tako da hladjenju treba posvetiti maksimalnu paznju.
Oni koji zele da to bas "odvrnu" na punu snagu, mogli bi da dodaju i komad hladnjaka sa prednje strane IC, tako se bas dobro hladi, i nece uci u termicki limit.
LM3886 je odlicno termicki obezbedjeno, ali ga ne treba "silovati" ako se vec ne mora, daleko bolji izbor je odlicno ga hladiti.
Tako se dobija veoma dug upotrebni vek pojacavaca.
Taj IC inace ima ima izuzetno brzu i kvalitetnu zastitu. Evo neceg o tome:
"The performance of the LM3886, utilizing its Self Peak Instantaneous Temperature (˚Ke)
(SPiKe™) protection circuitry, puts it in a class above discrete and hybrid amplifiers
by providing an inherently, dynamically protected Safe Operating Area (SOA). SPiKe
protection means that these parts are completely safeguarded at the output against
overvoltage, undervoltage, overloads, including shorts to the supplies, thermal runaway, and
instantaneous temperature peaks."
Takodje, u izlazima ima samo NPN tranzistore, i na inteligentan nacin su izbegnuta crossover izoblicenja koja kod "klasicnih" pojacavaca nastaju pri obrtanju faze za bottom grupu.
LM3886TF ima izolovano kuciste, sa termickim otpornoscu slicnom neizolovanoj verziji koja ima liskunski izolator.
Ta osobina veoma olaksava montazu na hladnjak, jer nema dodatnih radnji oko postavljanja izolatora.
Povrsina hladnjaka samo treba da je ravna, glatka i cista, IC se namaze thermal pastom i dobro stegne na hladnjak, za maksimalnu snagu je dobro hladiti i prednju povrsinu.
Svi IC pojacavaci imaju koncentrisan izvor toplote na veoma maloj povrsini, sto im je mana u odnosu na tranzistorske pojacavace koji mogu imati znatno vecu kontatnu povrsinu sa hladnjakom, ali zato ovaj IC pojacavac, zbog veoma koncentrisane gradje i kratkih unutrasnjih veza, ima GBWP od tipicnih 8MHz, sto je kod tranzistorskih pojacavaca veoma tesko ostvarivo bez veoma slozenih posebnih mera frekventne kompenzacije, a zbog razudjene gradje istih.
Ta osobina daje mogucnost pravljenja pojacavaca sa veoma linearnom frekventnom karakteristikom i zanemarljivom faznom greskom u audio opsegu, a sto je najinteresantnije, to je lako uraditi sa vrlo jednostavnom gradjom pojacavaca.
Primer toga ste inace dobili

.
U ovom primerku pojacavaca obe vrste upotrebljenih IC (LME49720 i LM3886) imaju granice rada daleko iznad audio opsega, sto omogucava veoma jednostavno izvodjenje remote-sense povratne veze, a sto se kod "sporijih" pojacavaca veoma kompleksno izvodi, a da pri tom ne bude ugrozena stabilnost pojacavaca (sklonost oscilacijama, koja obicno havarijski zavrsava).
Takodje za razliku od "sporijih" pojacavaca, veoma se jednostavno obezbedjuje imunost na "teska" kapacitativna opterecenja, sto je inace "bolna" tacka vecine pojacavaca, pa se moraju dodavati na izlaz RC clanovi koji sprecavaju oscilacije iznad cujnog opsega i onaj cuveni kalemcic namotan preko otpornika

.
Za takvim merama kod ovog pojacavaca nema potrebe.
Sa lakocom ce stabilno raditi sa veoma razlicitim zvucnim kutijama, koje imaju slozene skretnice sa transformatorima, koje su inace poznate kao veoma "nezgodne" po "zdravlje" pojacavaca.
To su inace zvucne kutije koje imaju elektrostaticke ribone i transformatore u skretnici (Quad, Martin Logan i slicni).
U testu je bez problema "podneo" MKP 8uF, prikljucen direktno na izlazne kleme, pri punoj snazi, na 4 ohm@1KHz.
Pojacavac je nastavio da radi stabilno i bez ikakve promene u zvuku ili talasnom obliku na izlazu, svakako da je temperatura hladnjaka porasla, sto je potpuno normalno za takav tip opterecenja.
Cisto kapacitativno opterecenje zna biti veoma opasno po stabilnost pojacavaca jer dovodi do odlaganja negativne povratne veze, sto prakticno formira diferencijator, a zbog toga se javlja sklonost oscilacijama na onoj ucestanosti gde fazni stav dostigne kriticnu marginu.
Ovde je "izolacija" od cistog C opterecenja postignuta jednostavnim dodavanjem dva otpornika po 0,47 ohm na izlazne pinove pojacavaca, povratna veza je iza njih, tako da je njihov uticaj na zvuk potpuno transparentan.
Jedini gubitak je izvestan deo snage, koji se na ovim otpornicima pretvara u toplotu, no to i nije neka "cena" za inzvarednu stabilnost i veoma ravnu frekventnu karakteristiku, a inace ako se termicki "tesno" dimenzionisu, mogu posluziti kao "osiguraci" u slucaju neke havarije, sto je kod upotrebe veoma skupih zvucnih kutija poprilicno dobra osobina."