Stranica: 1/2.

Zvučnici Notax N1

PostPostano: 10 ruj 2012, 20:54
Postao/la Notax
U pitanju je samogradnja zvučnika. U naslovu je Notax N1 jer su imali ime. A ime su dobili kada ih je trebalo predstaviti u časopisu Audiofon. To je bilo pre oko 15 godina.

Moje interesovanje za zvučnike potiče još od 1990. godine. Od tada sam se trudio da nabavljam literaturu o ovoj tematici, i da posle nekog vremena sam radim proračune za kutije i skretnice. 1994. godine sam nabavio prve zvučne jedinice: Monacor mid-basovi SPH-165 i visokotonci DT-105Ti. Sa tim jedinicama sam krenuo u pravljenje svojih prvih zvučnika - bass-reflex dvosistemci.
Bilo je dosta eksperimetisanja sa skretnicom. Prve verzije su bile 6/6 dB/oct. sa kompenzacijama impedance i prigušenjem visokotonca. Onda sam probao i varijante 6/12 dB, 12/12 dB i 12/18 dB. Na kraju je ostala verzija 12/12 dB/oct. sa RC članom na mid-basu i prigušenjem na visokotoncu.

Zvučnik je predstavljen na Klubu Audiofila u Hali Pinki (Zemun), a onda mi je predloženo da se napiše i članak u časpisu Audiofon, u rubrici Samogradnja. Slika:

slika

Kutija je unutrašnjih dimenzija: širina - 180 mm; dubina - 225 mm; visina 315 mm.
Netto zapremina je oko 11,3 litara. Iz bruto zapremine se odbije sve ono što zauzima unutrašnjost, uključujući ceo tunel.
Tunel su dve plastične cevi unutrašnjeg prečnika 35,4 mm (ekvivalentni prečnik 50 mm) i dužine 102 mm.
Zapremina kutije i karakteristike cevi daju rezonantnu frekvenciju (BR) tunela od oko 60 Hz.

Shema skretnice:

slika

Visokotonac Monacor DT-105Ti se više ne proizvodi. Ipak, ako neko bude pravio sličan dvosistemac sa mid-basom SPH-165 i nekim drugim visokotoncem, mogu da dam sugestije oko promena u skretnici. Moja je preporuka da se koristi visokotonac koji je najsličniji toj seriji - DT-105SK, ili eventualno DT-107.

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 10 ruj 2012, 20:57
Postao/la Notax
Jedan par ovih zvučnika sam napravio za prijatelja, upravo 1997. godine, i on ih i dan danas koristi. Promenio je više pojačala i izvora u sistemu. Zvučnici su i dalje tu. Trenutno ih pogoni pojačalo Harman Kardon PM-665. Slike su napravljene pre koji mesec.

slika

I jedna slikica na čupavom tepihu. :P

slika

I jedna pored CD-a, da se vidi veličina.

slika

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 10 ruj 2012, 21:19
Postao/la Notax
Zatim slike skretnice.

slika

I još jedna.

slika

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 10 ruj 2012, 21:29
Postao/la Notax
Kod Saše je prostor takav da je zvučnike morao da smesti na vrh regala, a ispod plafona, pa su odmah bili za njega napravljeni i mali stalci za regal, koji su prvenstveno imali ulogu da zvučnike i drže stabilno, ali i da su nakrenuti pod odgovarajućim uglom, prema dole.

slika

Još jedna slika, ovde samo samo stalci, blanko....

slika

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 10 ruj 2012, 21:39
Postao/la tom_hifi
Lijep uradak.

Imam dobrih iskustava s Monacor driverima, tako da vjerujem da i ovi driveri lijepo rade.

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 13 ruj 2012, 15:34
Postao/la Paganini
Hi,
Moze se doznati cjena u Eura? :roll:
Haj pozzz

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 13 ruj 2012, 22:16
Postao/la Notax
Paganini je napisao/la:Hi,
Moze se doznati cjena u Eura? :roll:
Haj pozzz


Ne znam da li misliš na materijal?

Mid-bass je u europe-audio oko 60 €, a visokotonac DT-101 SK oko 25 €.
To je oko 170 €, pa kako se ko snađe sa dopremanjem. Onda treba za dobre delove skretnice i ostatak materijala za izradu, drvenarija, damping, terminali i dr.
Ukupna cifra za materijal je oko 300 €.

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 14 ruj 2012, 12:20
Postao/la Roko
Lijepo Borise... :thumbup:

...al' ako misliš da ćeš se samo tako izvuć', e...nećeš :D ...još važi onaj davni plan razrade velikog trosistemca, gore RAAL ribbon visokotonac, pa RAAL ribbon srednjotonac i dole neka opaka petnaestica...dakle, očekujem nacrt, razradu plana i preliminarne proračune :D ;) :admin:

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 16 ruj 2012, 16:01
Postao/la Notax
Roko je napisao/la:Lijepo Borise... :thumbup:

...al' ako misliš da ćeš se samo tako izvuć', e...nećeš :D ...još važi onaj davni plan razrade velikog trosistemca, gore RAAL ribbon visokotonac, pa RAAL ribbon srednjotonac i dole neka opaka petnaestica...dakle, očekujem nacrt, razradu plana i preliminarne proračune :D ;) :admin:



Pa, sad, ne znam da li se dobro sećam, ali mi se čini da je za trosistemac bila sledeća kombinacija: RAAL visokotonac, kao nisko-srednji Lother DX2/DX4 (počupana trubica :lol: ) i bass 15" u aktivi. :drill:

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostano: 17 ruj 2012, 09:01
Postao/la Roko
...eeeee, tak je...u sredini Lowther DX2 ili4, a za trubicu vidi što je Elvis napravio ovdje: viewtopic.php?f=9&t=375

...btw, njemu ćemo i maznut te Lowtheriće za eksperimente :D ;)











...bit će presretan ne :lol: