Postao/la ilimzn » 20 svi 2012, 00:03
Ne, opnako kako je prije bilo je bilo u redu.
Nisi ksuzio poantu... nije stvar u tome da spajas nekakvo napajanje na grijanje, grijanje ima svoje napajanje (gore desno na shemi). Stvar je u tome da je to napajanje posve izolirano od ostatka sklopa pa je time potencijal grijanja prema masi (a time i ostatku sklopa tj. svim drugim elektrodama u cijevi) nedefiniran, i to moze biti problem, na dva nacina:
1) Buduci da se grijac nalazi u katodi cijevi, a topliji je od same katode, moze se dogoditi da se on sam radi toga ponasa kao neka vrsta katode a prema njemu katoda cijevi kao njegova anoda. Ako se na grijacu pojavi potencijal nizi od katode, ta 'dioda' postaje vodljiva i pojavit ce se struja od katode prema grijacu, koja moze itekako smetati ostatku sklopa s onzirom da dio struje 'bjezi' van njega i time sklop ne radi kako je predvidjeno.
Da bi se to sprijecilo, napajanje grijaca se ipak spaja na neki definirani potencijal prema masi, i to redovito pozitivni, kako bi se gore spomenuta 'dioda' iskljucila, time da joj 'katoda' bude na visem potencijalo od 'anode', sto je situacija u kojoj dioda ne vodi struju. U ovom slucaju se onda napajanje grijeca spaja na napon visi od onog na katodi, dovoljno je svega nekoliko volti - a taj se napon najcesce dobije iz napona napajanja pomocu naponskog dijelila izvedenog s otporima.
2) Svaka cijev ima maksimalni dozvoljeni napon izmedju grijaca i katode. Grijac je prekriven izolacijom, ali kao i svaka izolacija, i ova ima probojni napon. Dozvoljeni su naponi redovito dati u podacima o cijevi, i tipicno su barem 100V iako ima izuzetaka u oba smjera. Postoje sklopovi kod kojih se zahtijeva da katoda cijevi bude na prilicno visokom naponu, cesto preko 100V. Jos veci problem je ako npr. dvopstruka cijev s zajednickim grijanjem, kao npr. dvostruka trioda, ima jednu katodu na niskom, drugu na visokom naponu, cesto je razlika i veca od maksimalno dozvoljenog napona izmedju grijaca i katode. Kako bi se sprijecili proboji (i naravno svakojaki problemi i kvarovi u sklopu), napajanje za grijanje ne smije biti neovisno, tj. nigdje spojeno s ostatkom sklopa, vec potencijal prema ostatku sklopa mora biti tocno odredjen, i to tako da su uvijek zadovoljeni maksimumi napona izmedju grijaca i katoda. Npr, ako je jedna katoda u balonu na 5V a druga na 150, napajanje grijanja se spaja na napon koji je po prilici tocno izmedju ta dva napona, dakle 155/2=77.5V, tako da je napon izmedju svake kadode i grijanja 77.5V, dakle manji od maksimuma npr. 100V - prema jednoj je razlika pozitivna, prema drugoj negativna.
Napomena: ponekad ovo zahtijeva krsenje pravila za slucaj (1) iznad, pa se moze dogoditi da racun nije tako jednostavan i da razlike napona ne budu simetricne, a ponekad se mora sklop 'prerasporediti' po cijevima tako da su svi uvijeti zadovoljeni, cesto upotrebom odvojenih cijevi i vise odvojenih napajanja za grijanje, svako sa svojim potencijalom prema masi. Za neke vrste sklopove, kao sto su kaskode, SRPP, razni bootstrap-i, strujni izvori i sl, ovo zna biti jako velika komplikacija radi cega se ponekad ne koriste iako bi mozda to bilo najlogicnije.