Mate je napisao/la:Ne znam da li su dečki i sam Macola mjerili. Reporte ušesima smo imali prilike pročitati ovdje, kao što je i ovaj posljednji Elvisov.
Očito je da se radi na dobitcima nekoj granularnoj razini ali koja je vrlo značajna u slušnom doživljaju. Dakle vjerojatno je riječ o faznim korekcijama na koje utječe kapacitet samog kabela. Naime ja sam i sam doživio tj dobio značajna poboljšanja (slušno) utjecajima upravo na spektar viših frekvencija. Mislim da je utjecaj FB-a ovdje širokopojasan ali da se slušne razlike također osjete radi utjecaja u višem spektru.
Odgovarajuća mjerenja bi svakako bolje objasnila što se zapravo događa. Posebno zato što možemo i svjesno mijenjati RLC kabela. To bi bilo vrlo zgodno napraviti.
sve si dobro rekao-napisao : mjerenja su izvođena uglavnom na aktivnim vještačkim opterećenjima (kvadrat-sinus-klip-propusni opseg) i sa 8uF direktno na izlazu (slika na početku teme) kao dokaz stabilnosti, a sa zvučnikom su (barem koliko znam) navođeni samo slušni utisci. sve ovde pisano na poslednjih par stranica stoji,i sve je pisano utemeljeno a ono šta zapravo udaljena povratna sprega (RS) radi pokazano je u video snimku samo prilično pojačano.
baš da bi ranije shvatio (prvo ja pa onda i svi ostali) šta zapravo udaljena povratna sprega radi,Macola je insistirao na tome da probam sistem uz korištenje gvozdene(željezne) žice promjera 1mm koja se koristi u građevini za povezivanje armatura u betonu. iskreno,tad sam oklijevao da to probam jer nisam očekivao neku bitnu slušnu razliku jer se radilo o "svega" oko 1,5-2m od pojačala do zvučnika i plašio sam se da neću čuti razliku.
međutim,kako je i sam snimak sa početka teme pokazao razlike stvarno ima i više je nego čujna upravo u onim dijelovima u kojima je to elvis opisao par postova unapred. razlika je u tome što se uz korištenje gvožđa(željeza) ta razlika daleko ranije,bolje i izraženije čula,RS je zapravo uspjela da od tako loše žice po pitanju poprečnog presjeka i provodnosti napravi efekat kao da uopšte nema udaljenosti od izlaza pojačala do zvučničkih konektora.
ono na čemu Macola takođe insistira je upredanje žica ka zvučnicima i onih u povratnoj sprezi. sam kvalitet provodnika u povratnoj sprezi nije od presudnog značaja jer je povratna sprega niske impedanse (spojena na izlaz pojačala velikog damping faktora,a na kraju i paralelno zvučniku pa praktično i 47r otporniku) i teško je spolja uticati na nju. sigurno da tu ne treba ići u ekstreme pa je napraviti jako loše ali nema potrebe ni ići predaleko po pitanju kvaliteta - najbitnija je upredenost. poprečni presjek žice u povratnoj sprezi nije kritičan a svakako je bolje da se koristi zvučnički kabel što boljeg kvaliteta od pojačala do zvučnika da bi i sama povratna sprega imala što manje posla-ali ni tu ne treba pretjerivati barem kad je ovo pojačalo u pitanju.
upredanje kablovskih zvučnika je bitno po pitanju "impulsnih" struja na izlazu pojačala,sam Macola je naveo primjer (pošto se sam bavi industrijskim prekidačkim napajanjima snage tipa MW) kolika je razlika u sposobnosti provođenja velikih vrijednosti impulsnih struja upredene i neupredene telefonske plavo-bijele parice(radilo se ako se dobro sjećam o strujama pražnjenja kondenzatora).
po meni,tu bi bilo interesantno uraditi kako je čovjek par postova unapred naveo,ugraditi prekidač na povratnoj sprezi,a kao konektor koristiti speakon. tako se ima nepogrešiva veza pojačala i zvučnika a može se i udovoljiti znatiželji.
da nisam već uradio svoj primjerak kako sam ga uradio - najvjerovatnije bi ga uradio baš tako,mada kako elvis reče , ima li zapravo kraja u diy...
