Za početak ove važne samograditeljske tematike, copy/paste stare teme sa an-a u kojoj je Željko (ilimzn) jako dobro postavio osnove:
citat
Inace bi masa ulaza rebala ici posebno na centralnu tocku, a ulaz (dakle ulazni i masa vod s plocice) na ulazni cinch, izoliran od shasije. Stvar se unekoliko mijenja ako imas jedno napajanje, tipicno mase na cinchevima skupa (odmah kod cincheva), od tamo vodis centralnu tocku na ispravljac, a isto tako od tamo svaku masu i ulaz upletenoposebno na plocicu svakog kanala.
Sasija je u svakom slucaju spojena na centralnu tocku preko niskoomskog otpora (10 ohma) vece snage.
Ovo sto sam napisao ne mora biti optimum i ovisi o tome kako je rasporedjena unutrasnjost, pogotovo gdje je trafo i ispravljac.
Osnovna pravila su ova:
1) Vodovi gdje idu ulazne/izlazne struje i vodovi gdje se te iste struje vracaju na masu trebaju biti parica (upleteni), koaksijalni, ili barem jedan do drugog - kako bi se smanjila povrsina petlje koju cine, i time smanjila indukcija od bilo kakvog magnetskog polja kroz koje se krecu.
2) Ulazne, izlazne i pogotovo ispravljacke struje moraju koliko god je moguce teci odvojenim putevima (zicama/vodovima). Ponekad to nije sasvim moguce ostvariti u kojem slucaju se pokusavaju balansirati padovi napona i indukcijske petlje tih struja s njihovim povratima (u prijevodu, pazi na duljine, debline i zajednicke snopove zica)
3) Metalna sasija po pravilima MORA biti spojena na uzemljenje ako postoji (*) ako ne, onda svakako na jedan od krakova zvijezde mase. Za razliku od uzemljenja, spoj ne mora biti direktan i cesto se izvodi preko otpora i kondenzatora.
(*) ovo inace predstavlja jako veliki problem jer stvara dva odvojena puta gdje se spajaju mase svih uredjaja, jedan je uzemljenje, drugi su interkonekti (masa). Rezultat je redovito petlja u masi, brum, izoblicenje i sl. Dakle, ne bez razmisljanja 'skakati u kola' s drustvom pomodara koje smatra da mora biti DIN kabel s uzemljenjem, ima dobar razlog zasto vecina uredjaja nema taj kabel nego vuilgaris domestikus bez uzemljenja, i postenu izolaciju u trafou!
Slucajevi gdje postoji jedno napajanje a vise kanala pojacala koji su dislocirani, imaju i dodatna pravila.
Problem nastupa radi potrebe odvajanja PGND-a na, primjerice, lijevi i desni kanal, koji su svaki na svojoj strani kutije. Buduci da se (teoretski) SGND uzima s tocke gdje pojacalo uzima lokalnu PGND referencu, imamo i dva SGND-a, koja se medjutim na kraju interkonekta u nekom drugom uredjaju spajaju zajedno. Time imamo dva puta s zajednickim pocetkom (zvijezda mase zajednickog napajanja) i krajem (spoj mase L i R u izvoru), sto cini petlju, unutar koje obicno stoji centralno locirani transformator u kucistu pojacala, i inducira razne nezgodne struje. Tipicni simptom je da pojacalo suti ko zaliveno kad nista na njega nije spojeno, a bruji kad se zajedno lijevi i desni kanal spoje na source, ili bruji kad je glasnoca na minimumu, a suti kad je na maksimumu (ako postoji potenciometar).
Prici ovdje nije kraj. Takva pojacala, ebz obzira kako se spoje mase, imau barem jedan preostali problem,kad se rijese svi brumovi i sl (trik je voditi zice okomito na smjer silnica u trafou i drugim izvorima magnetskog polja a ne paralelno, i strogom postivanju zvijezda u napajanjima i masi), a to je da u preostaloj petlji mase koju cine odvojena ozicenja L i R kanala, cak i kad je minimizirana i nema indukcije, tece dio struje koji nastaje radi razlike pada napona izmedju lijeve i desne PGND, a koja nastaje na vodovima gdje se lijeva i desna PGND spajaju na centralnu zvijezdu mase. Dakle, postoji preslusavanje kanala (sto je medjutim relativno mali problem).
i ono se moze rijesiti (to su famozni 10 ohma otpori koji spajaju SGND i PGND u pojacalima) ali konkretno rijesenje, i potreba za njim, ovisi o mehanickom rasporedu komponenti i zica.
završetak citata
...izvor: http://www.audiofil.net/forum/forum_pos ... =7080&PN=3