Zapravo se ne radi o sprecavanju citanja przenih, vec o tome da laseri prve generacije citaju svjetlom valne duljine koje nije posve kompatibilno s przenima. Tehnologija przenaca i stampanih DVD-a je zapravo vrlo razlicita, i kad su ti uredjaji pravljeni, na przence se jos nije ni pomisljalo.
Tu je vrijeme da se sjetimo da postoje dvije glavne tehnologije medija, DVD-R i RVD+R. Najvise ih je u -R izvedbi, iako stariji uredjaji u pravilu rade (bolje) s +R. Upravo u kompatibilnosti i je razlika, +R je davao bolju kompatibilnost ali manji kapacitet. Probajte s oba!
U pravilu se laser bas prve generacije ne moze nikako nastimati da cita jednako dobro originale i przence. Radi se o tamnocrvenom laseru (vidljivom). Problem je u tome sto se fokusira na reflektivni sloj umjesto na 'boju' koja sluzi kao zamjena istom. Noviji imaju vidljiv laser krace valne duljine. Stariji uredjaji su se ponekad mogli natjerati da citaju przene namjernim razdesenjem fokus serva, a u nekim slucajevima se i povecavala struja lasera sto blago mijenja valnu duljinu i povecava kolicinu reflektiranog svjetla, no na ustrb trajnosti (i to ne malo). U nekim slucajevima, postojale su verzije istog uredjaja s laserima prve i druge generacije, pri cemu su ovi drugi citali przence s puno vecom vjerojatnoscu. Ovdje pomaze sakupljanje svih raspolozivih service manuala do kojih se moze doci, ukljucivo i srodne uredjaje onom kojeg se zeli natjerati da to radi. Koji puta se nadje da postoji novija inacica lasera koja je kompatibilna.