Mjerenja u elektroakustici

Hrvatski DIY Audio forum

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Roko » 06 sij 2013, 16:03

Ja sam Milivojev post shvatio kako mali poticaj (pozitivno bockanje uspavanih samograditelja) u konstruktivnom pravcu mjerenja onoga što nam je dostupno i načinima kojima nam je to moguće ostvariti (napr. osciloskopima, curve tracerima, spl metrima i sl.), te uspostava, koliko je to moguće, nekih odrednica i paralela (objektivnog) izmjerenog i (subjektivnog) čujnog. OK, možda je izbor riječi ispao pomalo nespretan, pa je "bockanje" instant izrezultiralo tzv. obrambenim reakcijama, ali mislim da pažljiv čitatelj lako može ubrati jednu vrlo pozitivnu i sasvim dobronamjernu kritiku i konstruktivan pokušaj da bude što je manje moguće "magle" a što više znanstveno utemeljenih činjenica. To naravno, nije uvijek lako, ali i ja brijem da treba nekako težiti k tome...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la zbotic » 06 sij 2013, 16:30

Nemam ništa protiv čovjeka pa čak i stava da se mjerenjima može štošta pokazati/dokazati. Ali nama koji ovo uglavnom radimo zbog osobnog užitka, to nije primarno. Na ovom forumu se nebrojeno puta do sada pokazalo da ipak vlada stručni pristup pa tako nema ni rasprava o čudotvornim podlošcima, superspecijalnim kabelima, rezonatorima za poboljšanje bioenergije, promjenu fotonske strukture svjetla itd....
Ako se u forum uključi šira znanstvena zajednica eto im pa neka mjere, barem im pojačala neće pofaliti, svi sretni.
Za mene je mjerenje primjena onih nekoliko osnovnih testova na osciloskopu i ako se sve normalno ponaša znači da moj uradak nije opasan po okolinu, a za ostalo i da imam dovoljno novaca za kupiti svu mjernu opremu većinu novca potrošio bih na izradu pojačala zvučnika itd.....
Dakle, tko želi neka mjeri, ali ne zbog nedostatka opreme i mjerenja potjcjenjivati tuđi rad.
"..... u junaka Mandušića Vuka svaka puška bit će ubojita....." :lol:

BTW imam neke časopise HI FI News & RR još iz osamdesetih gdje su se vodile bitke koji je parametar mjerenja važan, a koji nije, a iste rasprave vode se i danas pa mi se sve čini da je u pitanju mlaćenje prazne slame...
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la s@ki » 06 sij 2013, 16:59

budimo realni, al velika većina nas nema ni osciloskop, nebi ga ni ja imao da ga nisam dobio na poklon, a kamoli mjernu opremu dovoljno kvalitetnu za vršenje mjerenja i usporednih testova. Volio bih i ovdje na forumu pročitati o načinima mjerenja, mjernoj opremi, kriterijima koji se pred nešto postavljaju itd. i vjerujem da na forumu ima ljudi koji bi o tome pisali, sve dok to ne omalovažava nečiji rad i trud.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la pinco » 06 sij 2013, 18:48

Ode ionako većina ljudi radi elektroniku iz hobija, ostatak koji se bavi time, na ovaj ili onaj naćin velikodušno dili svoje radove sa nama ostalima, naš je rizik oćemo li to sastavit ili ne. Dok ovi šta konstruriraju to potrošu daleko više. Bilo bi u najmanju ruku bezobrazno od njih tražit nešto više, nismo dica, niko te ne tira da radiš.
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Gašo » 26 ožu 2014, 14:35

Ako se smijem malo uključiti.

Tema je odlična ali mislim da je prvo trebalo definirati koja mjerenja su potrebna, odnosno koja se koriste u raznim područjima elektroakustike i kojim se veličinama definiraju te koji instrumentarij je potreban za takva mjerenja.

Evo neki su naveli "poprečne" načine određenih mjerenja i to je također zanimljivo vidjeti kao ideje.

Elektroakustika je široko područje.

U tom području može se odrediti podjela na izvore, amplifikaciju, procesiranje, elektroakustičke pretvarače(zvučnike) i spojne vodove.

Neka mjeranja su im zajednička neka specifična.

Ćemu služe mjerenja?

Ne direktnoj procjeni ili prognoziranju subjektivnih zvučnih karakteristika uređaja, nego dobivanju podataka tehničkih performansi odnosno ispravnosti uređaja u zadanim okvirima kvalitativnog i namjenskog.
Stvari koje su matemački odrađene i određene prilikom razvoja treba potvrditi u realnim uvjetima kao podatke koji govore dali je to zaista tako odnosno gdje smo.

Nastavak kad signem.
Gašo
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 21 svi 2011, 10:01
Lokacija: Zg.

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la danibosn » 29 svi 2014, 15:05

Evo jedno pitanje u ovoj zapostavljenoj temi

može li se igdje u Hrvata kalibrirati mjerni mikrofon
danibosn
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 13 svi 2012, 22:14

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la zbotic » 29 svi 2014, 17:13

Probaj na mail pitati prof. Mateljana.
http://www.artalabs.hr/contact.htm
Ljubazan je čovjek, vjerujem da će ti odgovoriti. Inače, kažu ljudi da s njegovim programom i ne treba biti kalibriran.
Kažu i da je program odličan....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Mate » 29 svi 2014, 18:04

zbotic je napisao/la:..... kažu ljudi da s njegovim programom i ne treba biti kalibriran.
Kažu i da je program odličan....

A baš je Mateljan negdi dava nacrte škatule sa malim 4" zvučnikom potrebne za kalibraciju.
Jedini zajeb kalibracije je da moraš imat kalibar (etalon) --> kalibrirani mikrofon , da bi moga kalibrirat druge.
Tek tada ARTA radi što radi.

evo naš'o: http://www.artalabs.hr/AppNotes/AP5_MikroMeasChamber-Rev03Eng.pdf
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la danibosn » 29 svi 2014, 21:04

Fala ljudi

javiću se gospodinu Mateljanu, pa ćemo vidit što će reć, blizu je. Upoznat sam sa njegovim programom, imam demo verziju. A mikrofon bi ipak triba bit kalibriran (tako je i u manualu preporučeno), program ne može ispravit greške frek. odziva mikrofona bez kalibracijskog fajla.
I da Mate u pravu si, može se i sa Artom kalibrirati mikrofon ako imaš referentni mikrofon, već kalibriran. A ta kutija služi za kalibraciju donjeg frek.opsega, u orig dokumentu piše ispod 500Hz dok u Compendiumu od ove godine kažu ispod 200Hz. NA kraju nije ni bitno, nemam etalon.

POzdravljam
danibosn
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 13 svi 2012, 22:14

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Mate » 30 svi 2014, 10:43

Ajde , pa javi utiske , kako je prošlo.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Hrvatski DIY Audio

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron