Mate je napisao/la:kako to zvuči u usporedbi sa HiResovima?
Mate je postavio jedno pitanje oko kojeg se lome koplja zadnjih trideset+ godina i oko kojeg će se lomiti koplja još bar 20+ godina, a to je zapravo što je bolji audio zapis, analogni ili digitalni (recimo ostanimo samo na CD u za sada). Moj stav je prilično jasan oko toga, analogni zapisi u odnosu na digitalne audio zapise u najmanju ruku su jadni ako ih gledamo kroz tehničke pokazatelje. Napisati ću neke stvari u nastavku teksta koje vjerujem da i vrapci znaju, no audio podmladak je tu, pa ako ne za vas starce, onda je nastavak ovog posta za mlađe pratitelje ovog foruma.

Prvi jadan tehnički podatak analognog zapisa je recimo navučeni frekventni raspon analognog zapisa koji jedva pokrije range od 30Hz do ajmo reći valjda 15kHz. Ako tomu dodamo pišljivih 40-tak dB odnosa signal šum, onda je bilo kakva daljnja rasprava na temu što je bolje bespredmetna. Za postići koncertni dinamički raspon (ako kome to uopće treba) trebalo bi bar duplo od toga. No nisu to sve problemi analognih zapisa, puno je tu mehanike, sjetite se onih pojmova „flutter“ i "wow" sa kojim smo baratali davnih osamdesetih i pomalo devedesetih, a neki se još pate sa tim he he he… Jedno je „krasilo“ trakaše, a drugo gramofone. Analogni zapisi pate i od problema frekventne linearnosti zapisa koja zna plivati u rasponu od 6 decibela, jednoobrazna oslojenost trake je uvijek bila upitna i eto još par decibela problema, pa ko volji neka izvoli jelte. Oni koji slušaju stare ploče zapravo imaju audiozapis na kojem su zapisane prvo sve moguće mane magnetofona, jer se snimalo i masteriziralo na trakama, a onda na to treba pridodati i sve mane gramofonske priče kako kod izrade pozitiva pa negativa za otisak tako i na samom konačnom proizvodu tj. ploči u kombinaciju pogon-ručka-zvučnica-igra-ožičenje, pred-preamp+RIAA bla bla ... ajme meni

. U najmanju ruku blagi užas. Ne treba smetnuti sa uma da su svi ovi problemi prisutno i ako imate vrhunski magnetofon ili ako je gramofon, ručka i igla apsolutni nanojebac, a u pravilu nije jer malo ljudi ima para za prave stvari u tom analognom svijetu. Ne treba smetnuti sa uma da su svi navedeni problemi analognog zapisa uvijek prisutni bez obzira koliko je oprema na kojem se taj zapis vrti skupa ili ne.
Kod CD-a odnosno CDA formata iz ranih osamdesetih svi ti problemi sa kojima se susreću analogni zapisi i reproduktori istih su prevaziđeni višestruko. Od fantastičnih S/N parametara, punog i ravnomjernog frekventnog opsega, sa nemjerljivim harmoničkim i intermodulacionim izobličenjima. Podsjećam još uvijek smo na CDA formatu. Tu bi se sada trebalo dotaknuti i masovnih MP3 kompresija i naravno HiRes priče kao dva ekstrema u odnosu na CDA format. I tu je priča značajno zamršenija no što bi na prvu mogao pomisliti.
Ja se ne bi usudio jamčiti da će moje uho prepoznati MP3 odrađen u 320 kbps u odnosu na nekomprimiran CD zapis. Bilo bi to 50%:50%, znači slučajan pogodak. Isto tako ako ima netko tko jamči da to može poručujem mu da je u velikoj zabludi. E sada problem ne staje tu, isti omjer će biti i sa CDA vs. HiRes zapisom, znači opet bi bilo samo puko pogađanje. (uvjet za to je da sve ide preko istog DAC-a)
Postavlja se pitanje ko koga tu jelte… bar ja sebi postavljam to pitanje iz dana u dan. Ne mogu reći da snobovski dio mene ne uživa kao prase slušajući 192kHz 24 bita zapise, no realno čini mi se da više glazbe dođe sa istog tog laptopa kada pustim nekomprimiran wav sa harda u formatu 44kHz 16 bita. Opet naguz, volio bi da tako nije tj. da mogu „pišati po sirotinji“ koja nema 45 dolara da kupi HiRes zapis od 30 minuta (doduše nemam ni ja, ali mi dobro zvuči).
Na kraju krajeva što u konačnici donosi taj 192 kHz sample ratea… u biti ne donosi ono što sam naziv nekako sugerira tj. znatno veću rezoluciju tj. hrpu više uzetih uzoraka iz jedinice vremena, već samo širinu frekvencijskog područja koja više nje do o 1Hz do 20.000 Hz već je to duplo više pa još malo više tj. još jednom puta dva

.. recite vi meni kome to treba. Meni ne, no opet uživam kad pustim baš taj zapis jer znam da prema DACu putije 9400 kbps podataka, naspram pišljivih 1400 kbps sa CD-a ili tričavih 320 sa dobrog Mp3 zapisa…
I gdje smo realno sada, pa u biti nigdje. Analogno ostaje sve više u domeni life styla ma što god gramofondžije mislile o tomu, digitalno u domeni „ko što voli“, ako si kolekcionar glazbe Mp3 je savršen format (onaj 320k) CD format su ubili izdavači jer godinama nisu skužili da im je CD PRESKUP !!!, a HiRes ostaje teoretičarima te malim i velikim snobovima među koje se i sam ubrajam (srećom sam onaj malo manji snob). Bezobrazluk koji se sreće na web shopowima koji prodaju stare albume prebačene u HiRes je neviđen, kao prebačeno sa „superiornih“ master traka, ma neka pu(bip)e ki(bip)u seljačine da prosite. Priznajem jedino nove produkcije kada je HiRes u pitanju, mada iskreno nisam siguran da to imam na čemu reproducirati, dobace se moji ESL-i do 23 kHz, ali sumnjam da to ide i dalje, a moje uši štrajkaju nakon 13 kHz… i molim vas samo mi ne govorite o važnim harmonicima stotog reda… gluh sam iznad 13 kHz i točka

Moje isprike na predugom postu, znam da je tlaka to čitati, vjerojatno će zbog toga ovaj post biti pročitan u kompletu samo od mene jer moram ispraviti gramatičke pogreške, no možda se nekome i omakne. To što napisah nije ništa novo, sve to već piše po netovima inim, ja sam to samo poprilično zipao, problem je što na ovu temu ima još brdo toga (uglavnom lošeg), a ovo su bile samo crtice onoga što mi se trenutno od dvojbi mota po glavi, a drugi problem je i to što je sve to ipak istina…
Trebao bi nekako dati i nekakav zaključak navedenog, pa u bit i nema ga…. izuzev jedinog možda da su za sada najmudriji oni koji se drže digitalnih zapisa 44kHz/16 bita ali to ne „očitavaju“ sa CD-a već sa HD-a (kupljeni wavovi u tom formatu) via solidan DAC. Sa jedne strane ne troše previše mjesta na HD-u (racionalno), a sa druge strane imaju sve kao HiRes priča a ne plaćaju skupo (također racionalno).
Zoran je zapravo super odgovorio na pitanje vinyl vs. Digitalija (HiRes)… „To ti je isto kao da pitaš je li se veći gušt voziti u automobilu ili na bicikli. Kako kome....“ Zbilja odlično rečeno !
Sve navedeno su moja trenutna razmišljanja, no ona su podložna izmjenama kako vrijeme prolazi.

pozz
elvis