DIY parabola

DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 28 svi 2011, 19:02

Nije moj rad već mog starog ali ipak sam i ja tu malo sudjelovao pa da se vidi da i ja ipak nešto radim a ne samo trollam forum :D .

Radi se o DIY paraboli promjera 2 metra. Zračeći element koji je natrkeljen na nju je za radioamatersko područje od 23 i 13cm iliti 1,3GHz i 2,3GHz. Slike su katastrofa ali nije mi palo na pamet da ponesem fotoaparat pa sam slikao sa svojim mobitelom.

edit: neka admin ako misli da paše stavi to u neki drugi dio foruma, ja sam stavio u offtopic jer ipak nije vezano uz audio.
Privitak/ci
Image013.jpg
Da li radi kako treba pitanje je sada? :)
Image013.jpg (18.55 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image015.jpg
Zračeći element montiran na paraboli.
Image015.jpg (21.86 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image012.jpg
Kazaljke od SWRa ne se niti ne pomiču znači uspjeh nije izostao na 13cm, a na 23 su se trebala vršiti podešavanja da proradi.
Image012.jpg (22.62 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image011.jpg
Prijatelj od starog kod kojeg smo sve to isprobavali, također radioamater
Image011.jpg (22.83 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image010.jpg
Malo preštekavanja, bez toga se ne može niti u jednom hobiju.
Image010.jpg (23.16 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image009.jpg
Image009.jpg (17.72 KiB) Pogledano 8051 put/a.
Image008.jpg
Moj stari vrši završna spajanja
Image008.jpg (21.88 KiB) Pogledano 8051 put/a.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: DIY parabola

PostPostao/la Roko » 28 svi 2011, 19:40

Jel to priprema za neki contest, kakav uredjaj (transverter) koristi?
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: DIY parabola

PostPostao/la harkonen » 28 svi 2011, 19:59

Tako su počeli dečki i sa Haarpom.
Par čiča brkatih se skupilo oko parabole... Btw, Khadgar, tvoj stari je ovaj sa bradicom ? :-)

haarp.jpg
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 28 svi 2011, 20:05

Ma nikakva posebna priprema za neki contest, već samo lagano popunjavanje bandova za svakodnevne aktivnosti. :) trasnverter za 23 je neki od SSB electronicsa to već ima dobrih 20 godina, a za 13cm je sastavljen od DB6NT "dijelova" transverter,linearac i još par neophodnih kutijica da sve to radi. To je ona kutijica od Al lima sa velikim crvenim prekidačem i hladnjakom.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 28 svi 2011, 20:07

@Harkonen
Nije moj stari je onaj drugi koji petlja oko uređaja. :)

Nažalost morao sam ići na posao pa nisam bio prisutan kada su parabolu stavili na stup i malo poslušali farove iz Mađarske.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: DIY parabola

PostPostao/la felix the cat » 13 lip 2011, 13:25

Khadgar2007 je napisao/la:Nije moj rad već mog starog ali ipak sam i ja tu malo sudjelovao pa da se vidi da i ja ipak nešto radim a ne samo trollam forum :D .


svaka cast, ovo izgleda dobro! jel imas podatak o tezini antene? kako stoji sa 3cm bandom?
BTW i kod mene je u planu 3 ili 3,5m parabola.
Avatar
felix the cat
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 07 svi 2011, 12:36
Lokacija: Zagreb

Re: DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 13 lip 2011, 19:09

Nema 3cm band. Ima 2m,70cm,23,13cm. Kao u nekom daljnjem planu je 10GHz ali o tom potom. Antena ima negdje oko 13kg i stvarno je lagana. Rađena je po nekim nacrtima ali umjesto 1,5m to je uvećano na 2m. Sve je ručno rađeno po balkonu i dnevnoj sobi. Za savijanje L profila(kostur antene) je napravljen neki kalup i onda se rukom sve savijalo.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 13 lip 2011, 19:43

E da, u međuvremenu je napravljen mali upgrade antene. Stari dipoli su se malo ispigali od stalnog petljanja po njima i sada smo napravili nove i SWR je pao na 1,2 na kompletnom 23cm bandu.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: DIY parabola

PostPostao/la felix the cat » 13 lip 2011, 21:44

cestitke na dobrom SWR-u. treba znat tako dobro ustimati antenu i to jos po cijelom bandu. Bilo bi zgodno ako bi mogao sa foticem poslikati kad nadjes vremena, onak da se malo bolje vide detalji.
Ja sam planirao ici sa 16 rebara, samo jos neznam kako ce to sve ravno (zaobljeno) biti kad se bude mreza stavljala. Pod ravno mislim na pravi paraboloid, jer svako odstupanje van granica pravog paraboloida znaci i gubitak gaina i iskrivljen dijagram zracenja, a to nikako ne zelimo :)
inace tolerancija je 1/10 valne duljine. Dakle za 10GHz band ona iznosi samo 3mm.
Avatar
felix the cat
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 07 svi 2011, 12:36
Lokacija: Zagreb

Re: DIY parabola

PostPostao/la Khadgar2007 » 13 lip 2011, 22:13

Ovako, uštimavanje nije bilo problem. Izgleda da kod parabola cijeli band je isti. Pomicali smo dipole za 23cm i SWR je bio isti na kojoj god frekvenciji smo bili. Za 13cm nema podešavanja budući da je to neka verzija hornice.

Ča se mreže da ti nikako nije palo na pamet da izrežeš manje komada mreže nego ča imaš rebara. Znači da imaš 16 rebara a ideš na 8 komada mreže, to je katastrofa. Nećeš moći mrežu položiti i biti će ti grbava. Znači koliko rebara/krakova toliko komada mreže. Kažem ti to jer je stari mislio staviti 6 komada pa smo tako na kraju upropastili barem 200kn pocinčane mreže i morali ići u Zg po još.

E sada ako ćemo ići na toleranciju, u to ne želim ulaziti. Ča se tiče same mreže to nam je ispalo ok,nema nigdje nikakvih grba i fino "leži". Ako ćemo govoriti o krakovima to je druga priča,biti će onoliko dobro kakav kalup napraviš i koliko dobro to savineš. Mislim da ipak nije to tako kritično, ili je ako sve zavisi koliko imaš alata i truda uložiš u to. U milimetar sigurno nećeš moći iči ako to radiš u kućnoj radinosti. Ja ne znam koliko smo mi fulali ali antena radi bez problema. Nismo imali nikoga da održimo vezu ali smo uspjeli čuti mađarski far i to sa neke ravnice di smo improvizirano postavili antenu.

Ča se antene tiče nije kod nas nego kod prijatelja od staroga pa kada tamo odem ponesti ću fotoaparat i malo je poslikati izbliza da vidiš detalje. Sve je spajano uz pomoć m3 ili 4 šarafa od prokroma, i to je ohoho šarafa. hehe
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak


Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.