SACD-R

SACD-R

PostPostao/la zbotic » 30 lis 2011, 18:29

Jučer na kavi sam imao jednu žučnu diskusiju pa me ponukalo da ovo napišem, da neki audiofil opet nebi ispao truba.

Dakle:

Od nedavno se mogu napraviti KOPIJE SUPER AUDIO CD-ova. Pritom se ne radi nikakva konverzija digitalnog zapisa. O detaljima kako se to radi (nije jednostavno) ostavljam prostor drugima da napišu, ovo je samo informacija. Također, takvi SACD-R diskovi (sprženi na DVD) mogu se reproducirati samo u na određenim SACD playerima. Mogu i iz kopjuterskih programa, pa preko USB-a na DAC, ali ako se želi iz komjutera transportirati originalni DSD zapis, stvar se dodatno komplicira, ali je moguće.

Upravo kod mene svira McCoy Tyner, Stanley Clarke and Al Foster, presnimljeni, naravno. Player je Denonov.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: SACD-R

PostPostao/la Backo » 30 lis 2011, 19:12

Eh baš se ja nešto mučim cili dan,pokušavam konvertirati iz DTS formata u VAM ili FLACK ali sve to i napravim a na sprženom cd-u mi samo ostane šum.e sad ako neko zna u čemu je kvaka,bio bi zahvalan na pomoći.Album mi je od Petera Greena a na info-u mi stoji ovo:Artist : Peter Green with Nigel Watson
Title : The Robert Johnson Songbook
Upmix Method : 225WADMIRA
Year : 1998
Type : DTS CD
Compression : 1411kb/s
File Type : Cue/WAV , burn with IMGBurn or Nero by rightclicking on the Cue file.
Comment : Excellent versions of Robert Johnson's songs.
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: SACD-R

PostPostao/la zbotic » 30 lis 2011, 19:30

U svakom slučaju treba ti neki program koji može konvertirati DTS u PCM (16bit/44.1kHz). To su poprilično raznorodni digitalni zapisi. Nisam nikada tako nešto konvertirao (jer je u biti besmisleno s audiofilskog stanovišta) pa ni ne znam koji programi to rade. Ali radi Google.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: SACD-R

PostPostao/la tom_hifi » 30 lis 2011, 20:22

Probaj Korg Audiogate! ;) Ako ne radi, imaš još programa, ne znam napamet kak se zovu.

Inače, za SACD ne znam kak se konvertira, al frend ima odličnog Denona DCD-2000AE, al ga prodaje.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: SACD-R

PostPostao/la xyrion » 01 stu 2011, 02:32

Backo je napisao/la:Eh baš se ja nešto mučim cili dan,pokušavam konvertirati iz DTS formata u VAM ili FLAC


foobar2k s DTS pluginom to radi bez problema. Dodaš DTS na playlistu. Ako ga očita kao 1 file, ideš na edit cuesheet, loadaš cue i to je to. Desni klik na željene trackove i convert. Možeš konvertirat u kakav god format, rezoluciju, sample rate i broj kanala želiš.
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

Re: SACD-R

PostPostao/la ilimzn » 01 stu 2011, 03:37

Zapis na CD jedino moze biti WAV, dakle DTS treba konvertirati u WAV, koji ce razumjeti vecina programa za snimanje audio CD-a.
DTS je komprimirani format (ZNATNO bolji od DD-a, MP3 i slicnih popularnih lossy formata) koji je uz to i multikanalni. Ako je zapis multikanalni, dodatno ga treba downmixati u stereo, cime ce se doduse izgubiti smisao DTS-a. DTS se na CD u principu jedino i snima radi multikanalnog moda, vecina DVD playera novije generacije ce bez problema citati taj disk i reproducirati s njega multikanalni zvuk. Razlog zasto bas DTS je ocigledan - da bi umjesto 2 kanala (stereo) stao multikanalni zapis, potrebna je kompresija, a postojeci hardware koji je zna dekomprimirati je vecina DVD playera, a ti pak isto tako znaju citati i CD-ove. I tako se zbroji 2 i 2 i dobije 5 :P

DSD je vec dulje vrijeme moguce citati pomocu nekih DVD citaca pomocu hackiranog sfirmware-a, konkretno kriptirani DSD stream. Ostalo, sto bi inace u real-time-u radio SACD player, radi software. Rezultat je cisti DSD stream. Isti je moguce (do sada teoretski a sada ocigledno i u praksi) zapisati na DVD medij u SACD formatu. Naime, SACD diskovi upravo i koriste DVD medije, ali je formatiranje podataka na disku drugacije. Pretpostavljam da se ponovno radi o hackiranom firmware-u za odredjene tipove DVD przilica koji omogucava zapis SACD formata.
Reprodukcija DSD streama je zapravo prilicno trivijalna, no u praksi samo SACD playeri (i to ne svi!) imaju odgovarajuci hardware. Ovdje treba reci da je DSD zapravo forma jednobitnog bitstream-a pa je tesko ovdje direktno govoriti o DA konverziji - u principu se digitalni signal uoblici i definira mu se amplituda, nakon toga se filtira i to je to - slicno kao kod starijih bitstream DAC-ova. Sva pamet koja omogucava performanse SACD-a iz jednobitnog stream-a na 64x Fs se zapravo dogadja prilikom kreiranja samom stream-a.
Reprodukcija DSD-a na hardveru koji se bazira na klasicnom DAC-u za izlaz (bez obzira koliko imao bitova) se moze jedino izvesti pretvaranjem (jednokratno ili on-fly) u PCM, pri cemu se to zapravo izvodi digitalnim filterom, koji precizno emulira eksterni (analogni) filter kod SACD reprodukcije. U slucaju reprodukcije iz neceg tipa PC preko USB-a na eksterni DAC ili preko interne kartice, konverziju u PCM radi software. Kod nekih multi-format playera, konverziju iz DSD-a u PCM radi nekakav DSP ili poseban hardware u samom DAC chipu (koji inace sadrzi oversampling filter, pa se isti koristi samo s drugim parametrima za DSD). Drugim rijecima, neki multistandard playeri zapravo uopce ne reproduciraju direktno DSD stream!
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: SACD-R

PostPostao/la zbotic » 17 sij 2013, 21:38

Trebalo je više od godinu dana da i tipični mediokriteti otkriju ovo iz prvog posta. Javili su mi da se na susjednom forumu vodi znanstvena rasprava o toploj vodi. :lol:

P.S.
Inače lik iz prvog posta je Ozren Bilan koji zbog povrede vlastitog ega u toj diskusiji više sa mnom ne razgovara.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: SACD-R

PostPostao/la ilimzn » 18 sij 2013, 02:06

zbotic je napisao/la:Trebalo je više od godinu dana da i tipični mediokriteti otkriju ovo iz prvog posta. Javili su mi da se na susjednom forumu vodi znanstvena rasprava o toploj vodi. :lol:

P.S.
Inače lik iz prvog posta je Ozren Bilan koji zbog povrede vlastitog ega u toj diskusiji više sa mnom ne razgovara.



A da, i sam sam sudjelovao u istoj...
Malo je cudno da ljudi nikako da shvate razliku kzmedju medija i sadrzaja medija, pogotovo u svijetu gdje je zapis svih mogucih podataka na CD medij za uporabu na racunalu vec zastario.
Ne postoji SACD medij, samo format zapisa koji se koristi da se DSD upakira na medij, definiran standardom za SACD. Medij je u osnovi DVD i 'teoretski' bi svaki DVD pisac mogao takvo sto i citati i kopirati i pisati da postoji podrska (u nekom smislu tocnije bi bilo reci, da to nije onemoguceno).
Sasvim druga prica sto se tice DSD-a kao nacina digitalizacije... on je u odnosu na sve druge formate jedinstven. Zapravo je velika steta sto se nije probio (sto nije zaslugom njegove lose kvalitete vec nesposobnosti raznih proponenata diskografske industrije da se dogovore oko podjele novca) jer je po nekin karakteristikama najprilagodjeniji nacinu na koje ljudsko uho percipira zvuk. Netko ce se mozda sjetiti jedne druge rasprave ovdje, o rezoluciji vinila - DSD je zapravo po karakteristikama zacudjujuce slican, sto opet nije ni cudo s obzirom da mu je originalna namjena bila arhiviranje ANALOGNIH mastera i direct-to-disc vinila.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: SACD-R

PostPostao/la zbotic » 18 sij 2013, 08:27

Po tisućiti put ponovljeno, svaka ti čast, stvarno ne znam odakle crpiš energiju za sva ona silna objašnjenja :D .

Inače suprotno uvriježenom mišljenju uopće nije problem napraviti format tipa SACD i DVD koji se ne može kopirati (odnosno reproducirati kopija). Samo je pitanje koliko se to stvarno želi. U slučaju MLP zaštite to je i primjenjeno. ;)
Kod takvih vrsta zaštite ustvari ključan dio dekripcije je firmware (software) u playeru.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: SACD-R

PostPostao/la ilimzn » 18 sij 2013, 18:02

Mozda ne bi bilo lose da kao znalac napises neku kratku 'kuharicu' za to ovdje?
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Sljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron