Ne bi bilo fer prema svima koji su se mučili (i još će!

Malo tko ima sve komponente u liniji za probu i prezentaciju (napajanja, razvodi, mreža, filteri, inter-konkti, kablovi za zvučnike, kao i uređaji/zvučnici sa kojima će se DIY-uradak predstaviti), pa tako se i ja moram osloniti na to da će ostali aktivni sudionici donijeti sve što će mi zafaliti za prezentaciju.
Vjerojatno sam jedan od starijih učesnika festivala (56 god.), pa je i krajnje vrijeme da pokažem nešto što radim iz hobija.
Odlučio sam da napravim par mono-blokova, uglavnom zbog toga što imam većinu dijelova i bitnih komponenti u radioni, kao i dogovor da dođem skupa sa ELVIS-om, koji je uglavnom završio pred-pojačalo što mi i odgovara za zajedničko izlaganje.
Limitirajući faktori za brzu izradu su svakako dijelovi za koje treba više vremena za izradu (kupnju, naručivanje...), pa sam se odlučio za (naj)jednostavnu konstrukciju:
1-Pentoda u triodnom i/ili UL spoju u izlazu, relativno "lakom" za pobuđivanje (a da ju imam doma!)
2-Jedan stupanj naponske pobude/pojačanja (da ju imam doma, također!)
3-Izmjenično žarenje
4-Relativno nizak napon napajanja, prvenstveno zbog lakše izrade izlaznog transformatora (niži Ra!)
5-Dovoljna izlazna snaga da "pogura" i malo "tromije" zvučne kutije (sisteme)

6-Šasija iz "FURDE", ili polu-gotov komad!
1-Puno pentoda/beam-pentoda/tetroda zadovoljava ovaj uvijet: EL34, 6CA7, 6L6GC, 6550, KT88, KT77, 807, 5933, 6BG6GA, 6P7S, GU50, CV345(12E1), EL156, F2a11, EL51, 4654, kao i mnoge druge koje imam, ali bih morao koristiti paralelni spoj dvije ili više elektronki zbog postizanja dovoljne izlazne snage.
2-Izbor izlazne elektronke će odrediti i ulaznu elektronku, ali tu imam široki izbor raznih trioda i pentoda (indirektno žarenje)
3-Izmjenično žarenje sužava svakako izbor ulazne elektronke, i uvjetuje upotebu posebno konstruiranih elektronki (spiralno motanje žarne niti, interni oklopi, "zaklonjen" izvod za G1)
4-Otpada svakako većina odašiljačkih elektronki u izlazu, prvenstveno zbog rada na visokim naponima (visok Ra!), kao i korištenje niskog anodnog napona na njima zbog složene pobude u klasi A" (sa strujom G1).
5-Izlaznu snagu veću od 10W u triodnom spoju pri niskom naponu napajanja, osigurava ograničen izbor elektronki, ali sam izabrao RS1003 (SRS551, F3A) kojih imam (kao i podnožja!), a povoljno je i to da je anodni izvod izveden preko baznog podnožja, a ne preko "anodne kapice", kao većina snažnih elektronki. Laka pobuda (~10Veff), mali interni kapaciteti (Cg1-g2<7pF; Cg1-a=0,15pF; Cg1-k=23pF) koji uz faktor pojačanja od 21x(triodni spoj) omogućuje upotrebu manje zahtjevnih predstupnjeva (S=21mA/V; Rin=1000 Ohma; mjereno pri Ua=420V i Ia=140mA), umjerena snaga žarenja (6,3V/2,3A), trajna anodna disipacija od 60W, LONG LIFE izvedba (>10000 radni sati!;namjenjena je prvenstveno za medicinske uređaje!), robusna konstrukcija, kao i unificiranost (male razlike između pojedinih elektronki), čine ovu elektronku idealnu za moje namjere.
6-Kriterij je bio da svi dijelovi stanu na šasiju, što i nije bio problem zbog malog broja dijelova. Jedina mana je da je pronađena šasija (ISKRA) od željeznog pocinčanog lima od 2mm!, što i nije idealno za audio uređaj, a teška je i za obradu!