Konačno.
Eno ga dolje u radioni naglavačke. Sviri li sviri.
Kako bi ove upute ostale u neprekinutom slijedu molim da do zadnjeg posta
(puno je fotki pa ću probati to sve dići večeras)
ne ubacujete svoje postove, nego da se strpimo da mišljenje, savjete itd postamo iza zadnjeg posta uputa.
Znam što pričam, ovaj je forum prepun offtopičara tako da ni sam ne znam kako preživljavam.....
No, s početka ću ubaciti upozorenje i već objavljene upute za sastavljanje ispravljača.
Naponi s kojima ćete raditi su OPASNI PO ŽIVOT !
Nitko na ovom forumu ne odgovara za Vas osim Vas samih.
Par napomena o redoslijedu montaže, kao i neki podsjetnik:
Mreža 220V :dio koji se tiče naponske mreže 220V, dakle Euro utičnica, osigurač, prekidač, primar mrežnog trafoa, treba napraviti konekcijama žicom promjera bar 0,75mm, optimum 1mm, dobro izoliran na mjestu lema, preporučam da uzmete termobužir (više manje u svim trgovinama elektromaterijala) i da ga poslije lemljenja spoja stavite i na to "golo" mjesto. Sačuvat će Vas slučajnog dodira, ako već zaboravite na prije spomenute mjere opreza!
Ove žice provedite uz sam rub kutije vodeći računa da se odmaknete nekoliko cm od područja niskog signala (ulazni činčevi, potenciometar, ulazna lampa), ali najbolje i od svih ostalih dijelova kako ne bi došlo do indukcije bruma 50Hz na ovaj način.
Da Vam cijeli amp izgleda urednije, šaljem u kitu metar-dva bužira promjera 6-8mm u koji ćete ubaciti vodiče.
Brum : odakle Vam prijeti mogućnost da se završetak rada pojačala
okruni neželjenim brumom? Brum možemo odmah u startu podijeliti
na brum 50Hz i brum 100Hz:
50Hz brum - dolazi od spomenute indukcije vodičima, indukcije zbog
među-utjecaja mrežnog trafoa na izlazne trafoe, te brum induciran preko napona grijanja samih lampi. To su tri najčešća uzroka (spomenut ćemo kasnije tijekom montaže i ostale kad Vam bude na primjeru i jasnije o čemu je riječ) i na dva od njih možemo jednostavnije utjecati određenim metodama koje ćemo i mi ovdje primjeniti.
No, na među-utjecaj transformatora je to nešto teže (traži fizički prerazmještaj po kućištu) i stoga je odmah u startu bitno orijentirati i pozicionirati transformatore tako da se njihov eventualni među-utjecaj što više smanji.
Maksimalan konstrukcijski razmak i orijentacija pod pravim kutem je rješenje, pogledati na Edisonov primjer razmještaja trafoa na kućištu u temi o izradi kućišta za ovaj amp.
100Hz brum potječe od nedovoljnog filtriranja napona napajanja i
rješava se jedino dodatnim filtriranjem tog napona.
Ili ubijanje povratnom vezom, ali o tom nećemo.

U ovaj dio ubrajamo i brum nastao zbog nepravilnog razvoda mase.
Masa: dakle da probamo maksimalno pojednostaviti - vod mase je referenca prema kojem u ovim našim konstrukcijama bilo napon signala, bilo napon napajanja ostvaruju neki potencijal i taj vod mora biti po mogućnosti točka, a kako je to nemoguće konstruktivno i izvedbeno, on mora biti što kraći i što supervodljivijim putem "uzemljen" .

U tu našu nesavršenu točku ćemo spajati "mase" sa određenih dijelova pojačala, vodeći pritom računa o tome da ne radimo nepotrebne petlje.
Ne treba brkati uzemljenje kućišta uređaja i masu, dvije su to stvari, a
njihovo praktično povezivanje ćemo komentirati kad krenemo u montažu.
Dakle, kada napravimo konstruktivnu grešku u razvodu voda mase, njom će teći određena struja čiji će napon biti moduliran sa naponom signala, a kako radimo pojačalo, dakle bit' će pojačan te završiti u zvučnicima. Vjerujem da to ne želimo.
Montaža pojačala mora ići nekim redom:
1. Montirati kutiju, konektore, transformatore i podnožja lampi, letve za point-to-point montažu.Čista mehanika.
Sve dobro pričvrstiti,pritegnuti, osigurati od odvrtanja lakom za nokte, npr. Dakle, bitno je da sve bude u ovoj fazi napravljeno tako da se više ne treba dirati jer kad krenemo sa elektroničkim dijelovima, kasnije baratanje kliještima, ključevima itd je zaista problem.
2. Ožičenje grijanja lampi. Za ožičenje grijanja upotrijebiti izoliranu žicu min. promjera 1mm -1,25mm (grijanje jednog kanala je : 1,5A+0,6A) koju moramo ufrkati cijelom dužinom.Jedan kraj spojimo na sekundarni izvod za grijanje jednog kanala na mrežnom transformatoru i po rubu kućišta da maksimalno izbjegnemo moguću indukciju na signalne putove dovedemo do podnožja EL34.
Zalemiti na podnožje EL34 (pinovi 2 i 7) , te dalje tanjom žicom (isto ufrkanom) spojiti sa kontakata podnožja EL34 na kontakte grijanja 6n1p (pinovi 4 i 5).
Da ne zaboravim, VAŽNO:- kako čitati pinove na lampama?
Okrenete lampu (ili podnožje) naopako, da su pinovi prema gore,tj. prema Vama. Prvi je pin uvijek lijevo od praznine (npr 6n1p) tj. lijevo od oznake na središnjem stubu između pinova (npr EL34).
Slijedeći pin je u smjeru kazaljke na satu, i tako redom.
S tim smo spremni na slijedeći korak, izrada ispravljača za naš amp......