Postao/la ilimzn » 21 ruj 2011, 20:07
Ovak za pocetak s nogu:
1S4T, DAF96, DF92, DL193, DL96 su tzv. 'baterijske' lampe - direktno grijane s naponima grijanja cca 1.25-3V ovisno o izvedbi, i najcesce prednaponima resetki blizkim nula V s obzirom da je u originalnoj primjeni jedan kraj grijaca (a grijac je katoda) spojen na masu.
Uglavnom nema bas nekih primjera primjene ovih lampi u klasicnim audio ulogama, no zapravo ih treba tretirati kao jos neotkrivene. Nesto vise o tome kad iskopam podatke.
EC92 - u=67, gm=7mA/V, ima linearno podrucje
PC86 - u=67, gm=15mA/V, slicna 1/2 ECC88 s duplim pojacanjem, linearna
ECC84, PCC84 - u=24, gm=5mA/V, ima linearno podrucje
PCC85 - u=50, gm=5mA/V, ima linearno podrucje
Ovo su sve VHF ili UHF triode, zajednicko im je da imaju relativno veliku strminu i nizak shum, rade na nizim naponima i vecim strujama. Konceptualno su slicne ECC88 koja takodjer spada u tu familiju. Razlikuju se po strmini, pojacanju i linearnosti karakteristika. One za koje gore pise da imaju linearno podrucje znaci da su krivulje uglavnom nelinearne (s karakteristikom kompresije) ali se moze naci uze podrucje rada gdje su krivulje dovoljno linearne za upotrebu u audio svrhe.
ECC40 - klasicna audio dupla trioda, vrlo linearna, slicna 6SN7 s time da joj je pojacanje oko 32 i disipacija je manja. Prilicno popularna i trazena cijev unatoc problematicnom podnozju.
AZ41 - klasicna rimlock ispravljacica
PY80, UY82 - damper diode, podnosi velike struje uz male padove napona, kao i visoke reverzne napone reda nekoliko kV. Inace odlicno radi u tzv. hibridnim ispravljacima, klasicno ispravljanje je malo problematicno jer je jednostruka, pa bi u principu trebale dvije uparene.
Mana: poprilican utrosak struje za grijanje (19V, 300mA za PY80).
EY81, EY86 - visokonaponske diode, upotrebljivost je upitna, mozda za kakav cijevni osciloskop ili stari TV? Radi se o direktno grijanim diodama za visoke napone i male struje.
UABC80, PABC80 - trioda s nekoliko dioda u istom kucistu. Ako zaboravis diode, ostaje izuzetno linearna trioda slicna jednoj sekciji 6SL7. Te su se cijevi cesto upotrebljavale kad bi u nekom projektu trebao neparni broj niskostrujnih trioda.
6AT6, prakticki ista stvar na 7-pinskom podnozju.
6AV6 - kao gore, trioda je prakticki jedna sekcija ECC83 s pojacanjem 100
HF93 - EF93 s 12.6V grijanjem. U principu se radi o nelinearnoj pentodi za medjufrekvencijske stupnjeve (s kompresijkom karakteristikom), no zanimljivo je da ima i jedno usko ali upotrebljivo linearno podrucje na malim strujama. U triodnom spoju naravno daje nelinearnu triodu.
PM84 - klasicno 'magicno oko' ali s 300mA grijacem (dvije u seriju rade na 6.3V ako se dobro sjecam)
ECF80 - VHF trioda-pentoda koja inace odlicno radi i u audio svrhe (cesto koristena u njemackim uredjajima Klein+Hummel i srodnoj studijskoj opremi). Pentoda je vrlo linearna, trioda je po pojacanju slicna ECC82 ali s vecom strminom i puno linearnija. Pentoda spojena u triodu imapojacanje oko 50 i takodjer je vrlo linearna. Moguce su mnoge primjene, kombo ulazni stupanj + splitter, premap + slijedilo, cak i RIAA.
ECL81 - Izlazna pentoda za par W plus trioda za pobudu. Upotrebljivost izvan preporucenih shema je upitna jer trioda i pentoda imaju zajednicku katodu.
PL83 - tzv. video pentoda, dosta velike snage. Spojena u triodu daje super-linearnu i jaku verziju 6SN7 - nesto kao 4 sekcije 6SN7 u paraleli. Odlizna za driver, pentodni izlaz...
EL802 - slicna prica, manja snaga kao gore...
35W4 - poluvalna ispravljacica s 7 pin podnozjem, ima izvod na grijacu koji je namjenjen za spajanje 6.3V zaruljice. Rabila se u radio prijemnicima s direktnim pogonom s mreze (slicno onima u kojima su se u evropi rabile lampe serije U). Upitna upotrebljivost...
EBF83 - Nelinearna medjufrekventna pentoda i dioda za demodulaciju, upitna upotrebljivost za audio, korisna za radiotehniku.