Bruno P preamp by Elvis & Nino

Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la elvis » 17 stu 2016, 11:09

Kako naslov kaže, evo prvog posta još jednog „sastavljačkog“ uradi sam projekta. Već jedno dvije godine se po forumima piše o ovom preampu, a od ekipe sa ovog foruma Zoki ga je nedavno i sastavio (za druge ne znam), a matični forum na kojem je ovaj projekt predstavljen u ovoj regiji je yu3ma, pa evo i linka: http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=683 , a tamo su momci zbilja sve prošli, nema nepoznanica, pa kome se da čitati svakako preporučujem.

Obično kada bi pokrenuo temu na forumu, takav uređaj bi na kraju bio i kompletiran (svojevrsna obaveza i odgovornost da se sve dovede do kraja :)), pa se nadam da će biti tako i ovaj put. Paralelno će se raditi dva komada, jedan ja, a jedan Nino. Ovom prilikom veliko hvala Ninu, jednako kao i za BatoMM nabavku pločica, on se potrudio da određena količina PCB-a stigne u Zadar, a pomalo je sazrjelo vrijeme da se pločicama udahne malo života, pa neka ovo bude mali zimski projekt. Puno je teksta o ovom preampu napisano, pa ga ovdje neću ponovo „prepisivati“, ovo će biti više nekakva putopisna priča od prazne pločice do vrhunskog preampa prilagođeno individualnim potrebama.

Nije da mi je sve potaman kada je ovaj projekt u pitanju, neke izmjene ću sigurno izvesti, no one nemaju veze sa samim premap sklopom, tu prvenstveno mislim na meni nedovoljan broj ulaza koji je predviđen, no smisliti ću ja već nešto. Evo za početak slike bianco pločica, to je obično predmet u koji gledaš dugo prije odluke ideš li u projekt ili ne. Malo pomalo odluka je pala. Nije da mi ovaj preamp treba, no vjerujem da se radi o iznimnom uređaju (bar u teoriji i mjerenjima), tako da bi bilo šteta ne ispisati ovaj „putopis“. Koliko stignem javljati ću u kojoj sam fazi, prvi dio svakako biti će informacije o procesu nabavke dijelova. Nastojati ćemo da budu što kvalitetniji, zapravo malo ćemo pretjerivati :), pa onda slijedi osmišljanje kućišta, pa ugradnja svega, pa onda prvo uključenje i slušanje glazbe… čisti diy hedonizam :)

Znači ovo je start:

Linear audio 1.JPG
Linear audio 1.JPG (145.38 KiB) Pogledano 12956 put/a.


izguza:
Linear audio 2.JPG
Linear audio 2.JPG (120.86 KiB) Pogledano 12956 put/a.


Naravno svi bitni detalji, ali sažeto, biti će u postovima koji slijede...[*]
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2016, 13:10

Super, ako bude trebalo neko iskustvo, tu sam.
Za početak napomena da ulaznim konektorima treba izolirati vijak od šasije, a to je najlakše odmah u startu precvikati na konektoru. Nešto sam o svemu napisao i na srpskom forumu pa svakako pogledajte.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la elvis » 17 stu 2016, 13:40

Nabavka dijelova je krenula. Naravno prvo krećemo od ispravljačkog djela. Za trafo još nismo sigurni, možda nešto sa polica, a možda i r-core sa neke online trgovine. Što se regulatora tiče, možemo birati između LM7812/7912… no nije u duhu ovog projekta :), pa nam ostaje izvorno zamišljeno staviti Hypex HPR12 i HNR12 regulatore. Činjenica jeste da za ovaj drugi moramo malo protegnuti u novčanik, no obzirom da su pojeftinili i da je cijena jednog regulatora 15 EUR što je ok odlučili smo da idemo sa tim putem, čisto da ne bi stalno postavljali pitanje „a što bi bilo da smo stavili hypexe“, a poznavajući sebe vjerujem da bi to pitanje često postavljao. OK, narudžba je pala, nadam se da će sve uredno i ipravno stići do zadra. Što igle što konca (moduli + shipping + porez + paypal naknada) jedan regulator dođe 20,8 EUR, naručena dva HPR12 i dva HNR12 regulatora, pa ćemo vidjeti…

Samo mala digresija, na Hypex stranicama kalkulator shippinga radi očajno, prvi izračun je bio 67 EUR za dostavu pošiljke od 20 grama iz Nizozemske u Zadar. Nakon mog upita i njihovog čuđenja, sve su ispravili i shipping je sveden na 7 EUR. Porez je 21%, a troškovi Paypala 2 EUR. Eto ako netko bude ovo naručivati ili općenito nešto sa Hypex stranica neka svakako obrati pozornost na cijenu shippinga. Inače helpdesk služba im je super i odgovor na upit vrlo brzo.

Ako sam dobro vidio na yu3ma forumu postoji i alternativa za LM7812/912 ili HPR/HNR, mislim sa LM317/337, treba malčice lemiti, no vjerujem da je i to jako dobra opcija, možda ne na nivou Hypex modula, no sigurno sasvim dovoljno dobro za apliciranje u ovaj tip preampa.

Primjena HPR12 i HNR12:
Preamplifiers and buffers, RIAA input stages, Playback head amplifiers, Performance upgrade for existing products
GENERAL FEATURES:
Ultra-low noice, Wide bandwidth, Excellent ripple rejection, Low, load-independend output impedance, Kelvin sense connections

Kako to izgleda...
Privitak/ci
hypex.jpg
hypex.jpg (18.41 KiB) Pogledano 12795 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la elvis » 17 stu 2016, 13:43

zbotic je napisao/la:Super, ako bude trebalo neko iskustvo, tu sam.
Za početak napomena da ulaznim konektorima treba izolirati vijak od šasije, a to je najlakše odmah u startu precvikati na konektoru. Nešto sam o svemu napisao i na srpskom forumu pa svakako pogledajte.


OK, hvala Zorane. Tu ćemo objavljivati korake realizacije, pa svakako uleti sa ponekim korisnim savjetom. Pogledati ću i forum od susjeda naravno, to pod obavezno.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2016, 14:17

Super je original Hypex modul za napajanje samo što Kubota kojeg sam ja koristio ima bolji PSRR, nižu izlaznu impedanciju i tri puta manje košta. ;) :D

BTW sve je to ionako nepotrebno za opampove, ali eto da se zna....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la elvis » 18 stu 2016, 10:32

Radi kompaktnosti i što kraćih vodova, volio bi da POT bude zalemljen na pločicu. Znači maksimalna integracija, kada je već sve tako i osmišljeno. E sada nemam pojma koji bi pot tu stavio. Treba biti 10K, dupli, iznimno "maći", pa je kandidat ovo:

VISHAY P9A2R100FISX1103MA Rotary Potentiometer, Conductive Plastic, 10 kohm, 50 mW, ± 20%, P9A Series, 1 Turns, Linear
http://www.farnell.com/datasheets/1911197.pdf?_ga=1.120310220.532175694.1392127131

no brine me ova tolerancija 20%... doslovno mi bode oči. To bi moglo značiti postojanje ogromnog debalansa unutar stereo pota.
Ako netko zna za nekakvu alternativu za ovaj POT sa značajno manjom tolerancijom, pliz neka zakači link na ovu temu. Ja ću još malo pronjuškati naravno.

879116305-40.jpg
879116305-40.jpg (6.14 KiB) Pogledano 12480 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38


Re: Još jedan preamp

PostPostao/la zika » 18 stu 2016, 11:15

„The tolerance is a plus/minus percent rating of the total resistance. I.E. A 100 Ohm pot with a rating of 10% could actually be a 90 Ohm pot or a 110 Ohm pot.“
Na URL koji dadoste i kažu da se 10%-ni pot može dobiti na zahtev, ako je, nakon gore navedenog, više i značajno ... ;)
Zadnja izmjena: zika; 18 stu 2016, 12:26; ukupno mijenjano 2 put/a.
No use permitting some prophet of doom to wipe every smile away. Come hear the music play. || In a search for the best simulacrum...
Avatar
zika
 
Postovi: 269
Pridružen/a: 06 svi 2011, 19:54

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la tomi77 » 18 stu 2016, 11:15

što nije taj TKD isto 20% kao i Vishay?
Nikad nisam išao za tim, ali sam mislio da vodljiva plastika ima veću točnost (da se tako izrazim).
20% je puno previše.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Još jedan preamp

PostPostao/la elvis » 18 stu 2016, 11:33

tomi77 je napisao/la:što nije taj TKD isto 20% kao i Vishay?
Nikad nisam išao za tim, ali sam mislio da vodljiva plastika ima veću točnost (da se tako izrazim).
20% je puno previše.


Ne bi me brinulo ukupno odstupanje pota od nominalne vrijednosti (na što u postu ukazuje zika), mene brine što taj postotak doslovno jamči razliku između sloja za lijevi i sloja za desni kanal. Sumnjam da se to u proizvodnji "uparuje". Sa jedne strane ćemo raditi precizan preamp, a sa druge strane imamo priličnu slabu kariku u lancu. Naručio bi ja više tih duplih potova od 10K pa tražio onog sa najmanjom razlikom između slojeva, ali svaki je 11 funti mamu im... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Sljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.