Lowther

Lowther

PostPostao/la elvis » 18 stu 2011, 16:20

(Lowther upgrade preporuka)
Da kojim slučajem postoji nekakav klub strastvenih kritičara Lowther drivera sigurno bi osobno bio u najmanju ruku član istog, a vremenom bi se progurao i u sam „menadžerski“ dio kluba. Lowther je definitivno driver koji mi je u zadnjih desetak godina zadao najviše glavobolje ali isto tako omogućio najljepša iskustva slušanja glazbe. Malo toga se u FR svijetu zapravo može mjeriti sa Lowtherom i uglavnom sve ostalo su samo pokušaji kopiranja koja su u pravilu bezuspješni. Ishodište razloga kupnje „zamjenskih“ drivera u FR projektima leži samo u želji za uštedom, a kada je kupnja skuplja od Lowthera e onda mi razlog tom potezu nije baš jasan jer se sve to u konačni pokaže kao lošije rješenje. Sa Lowtherom čovjek ulazi u sam vrh FR svijeta, očekivanja budućih vlasnika su naravno velika. Prvi dojmovi često su razočaravajući zbog bremena visokih očekivanja, tu je i neusviranosti drivera, spoznaja da je hrpa CD-a koje imaš zapravo užasno snimljeno bla bla. … uglavnom priča bez kraja. Moji EX2 driveri ležali su u kutiji zadnje tri godine, sve dok ovog ljeta nije stigao moj dragi prijatelj Ferenc Lazar iz Zrenjanina sa tek istokarenim plugovima (orah) za usnule Lowthere i odlučnom izjavom „to moraš isprobati“, a ja skeptičina najveća na svijetu... neće ovo na dobro izaći kada mu budem morao reći da to ništa ne valja…. :). Nisam imao izbora, traži gdje su zatrpane Fidelio horne, vadim to sve van, šarafi drivere, pusti da se malo membrane razrade, babuške već vruće… Neću previše objašnjavati izgled i dimenzije plugova (vidi slike). Po meni, da sam ja to radio, to bi u startu svakako bilo znatno šire ali Ferenc je sve dobro testirao, greške nije bilo (šteta što nemam uvjete za mjerenja). Imao sam priliku sve to sam na miru pokačiti i na miru prolaziti prve i druge i treće dojmove. Stvar radi i na moje iznenađenje radi odlično. Lowthere korigira taman onoliko koliko treba. Efekt glasnog šaputanja nestaje u potpunosti, sweet spot se značajno širi, ne trebam se previše mučiti oko traženja idealne pozicije za slušanja, diskove izmjenjujem sa osmjehom na licu. Kako su Fidelio horne na sredini prostorije, nedostajalo mi je malo bassa, zakačim 15“ bass helper za ispod 100Hz (aktivan), vrlo umjereno pojačam i eto veselja. Da ne duljim, pogledajte na slikama kako to izgleda. Znači ukoliko ste vlasnih Lowthera, ratujete sa njima neprestalno, evo malog recepta bar za privremeno primirje... pa ako ovo još niste probali, citirati ću Ferenca još jednom: „to moraš isprobati“. Ovim putem šaljem još jednu zahvalnicu prijatelju Ferencu.
Pozdrav svima. Elvis
Privitak/ci
lowther plug 3.jpg
lowther plug 3.jpg (27.27 KiB) Pogledano 4407 put/a.
lowther plug 2.jpg
lowther plug 2.jpg (43.75 KiB) Pogledano 4407 put/a.
lowther plug.jpg
lowther plug.jpg (24.34 KiB) Pogledano 4407 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Lowther

PostPostao/la xyrion » 18 stu 2011, 16:48

Poprilično su dugi, kako si ih učvrstio na magnet?

Gljiva na Lowtherima je poznata stvar; možeš li pitat prijatelja što ta kapica na vrhu mijenja? Je li metalna i prolazi li kroz cijelu gljivu?
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

Re: Lowther

PostPostao/la elvis » 19 stu 2011, 19:22

xyrion je napisao/la:Poprilično su dugi, kako si ih učvrstio na magnet?

Gljiva na Lowtherima je poznata stvar; možeš li pitat prijatelja što ta kapica na vrhu mijenja? Je li metalna i prolazi li kroz cijelu gljivu?


Sutra ću skinuti plug i poslikati sastavnice. Sve će biti jasno na prvi pogled.

Pozz
Elvis
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Lowther

PostPostao/la elvis » 21 stu 2011, 14:09

xyrion je napisao/la:Poprilično su dugi, kako si ih učvrstio na magnet?

Gljiva na Lowtherima je poznata stvar; možeš li pitat prijatelja što ta kapica na vrhu mijenja? Je li metalna i prolazi li kroz cijelu gljivu?



Evo kako to izgleda kada se rastavi. Inače crna kapica na vrhu je plastična, služi samo kao matica za učvršćivanje pluga na osovini. Lowther u sredini magneta ima urezan navoj, pa je montaža pluga vrlo jednostavna. Bjeli diskovi služe za fino ugađanje pozicije pluga naprijed/nazad... kako najbolje paše uhu.

Slike:
Privitak/ci
Lowther plug 7.JPG
Lowther plug 7.JPG (38.56 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 6.JPG
Lowther plug 6.JPG (35.59 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 5.JPG
Lowther plug 5.JPG (46.29 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 4.JPG
Lowther plug 4.JPG (43.84 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 3.JPG
Lowther plug 3.JPG (42.25 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 2.JPG
Lowther plug 2.JPG (57.08 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Lowther plug 1.JPG
Lowther plug 1.JPG (36.18 KiB) Pogledano 4236 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Lowther

PostPostao/la xyrion » 22 stu 2011, 14:58

Hvala na slikama.

Nisam znao za navoj u magnetu, praktična stvar. Ja ću morat nekim ljepilom montirat svoj. Nadam se da će držat. :)

Nisam još odlučio o obliku; u početku sam mislio napravit klasični u obliku metka, ali bolji off axis odaziv gljive mi se sve više sviđa. Mislim da ću poslušat sa žaruljom kao gljivom za početak. Dno pluga će biti bakrena "čašica", tj. terminacija 22mm cijevi za vodu po uzoru na staru školu izrade drivera (kao kod strsatovog Philipsa 9710 ). Pogledaj kako smanjuje THD:
slika


Ta crna kapica na vrhu tvog stvara dodatno mjesto za refleksije, vjerojatno bi bolje bilo da prati krivulju gljive...

Zanimljiv plug, svakako. :)
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

Re: Lowther

PostPostao/la Roko » 26 stu 2011, 12:09

Vrlo zanimljiva je ta "gljiva", kad uhvatim malo vremena, bacim jedan osvrt na zvučne utiske ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar


Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron