Zahvala!

Zahvala!

PostPostao/la davorin » 15 stu 2011, 18:44

Zahvaljujem na "munjevitoj" reakciji!
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: Zahvala!

PostPostao/la harkonen » 15 stu 2011, 20:45

Dobro, zahvala prihvaćena :-) . A sad, pomalo me i zanima nešto od ove "problematike"...

1. Specifične topologije (cijevne) u uporabi kao i zahtjevi pred tim uređajima - osjetljivost, frekventna, snage?
2. Koliko vruće biasiranje po pitanju disipacije lampi se koristi u ovom području i kako se današnje produkcije lampi nose s tim?
3. Zbog čestih transporta, postoji li i poseban način montaže i način osiguranja i učvrćenja takvih uređaja?
4. Kakvo je uopće tržište takvih uređaja kod nas, ima li kakvih zanimljivih uređaja koji su rijetkost i koje vrijedi istaknuti?
5. Odnos potrebnih snaga npr bas gitara - solo gitara?
6. Priča se o "soldano" ili tako nešto tipu uređaja, što je to?
itd...itd...
7. Recimo, možda objaviti i kakav projekt pojačala sa opisom u koji bi početnici samograditelji mogli upustiti...
Ili možda samo gitarskog cjevnog preampa sa nekoliko efekta...

Zanima nas štošta od toga. Vjerujem, ustvari, uvjeren sam da ćemo dobiti i više
nego zanimljive i poučne odgovore.


.......
...
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Zahvala!

PostPostao/la elvis » 15 stu 2011, 23:51

Evo baš me veseli da će se i o ovome malo pisati...
Prije jedno dva-tri tjedna za prijatelja Edisa sam složio mali guitar amp (1xECC83/ 1x6P1P-EV) jedva 3W... toliko o potrebnoj snazi :).

Kako to zvuči.. možete pogledati:
http://www.youtube.com/user/edispickups#p/a/u/2/Nb8R1C932Jk
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zahvala!

PostPostao/la Roko » 15 stu 2011, 23:57

Zvuči izvrsno, bravo Elvis! :thumbup:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Zahvala!

PostPostao/la valveodour » 16 stu 2011, 16:50

harkonen je napisao/la:Dobro, zahvala prihvaćena :-) . A sad, pomalo me i zanima nešto od ove "problematike"...

1. Specifične topologije (cijevne) u uporabi kao i zahtjevi pred tim uređajima - osjetljivost, frekventna, snage?
2. Koliko vruće biasiranje po pitanju disipacije lampi se koristi u ovom području i kako se današnje produkcije lampi nose s tim?
3. Zbog čestih transporta, postoji li i poseban način montaže i način osiguranja i učvrćenja takvih uređaja?
4. Kakvo je uopće tržište takvih uređaja kod nas, ima li kakvih zanimljivih uređaja koji su rijetkost i koje vrijedi istaknuti?
5. Odnos potrebnih snaga npr bas gitara - solo gitara?
6. Priča se o "soldano" ili tako nešto tipu uređaja, što je to?
itd...itd...
7. Recimo, možda objaviti i kakav projekt pojačala sa opisom u koji bi početnici samograditelji mogli upustiti...
Ili možda samo gitarskog cjevnog preampa sa nekoliko efekta...

Zanima nas štošta od toga. Vjerujem, ustvari, uvjeren sam da ćemo dobiti i više
nego zanimljive i poučne odgovore.


.......
...

Pozdrav :)
Zadnja izmjena: valveodour; 26 sij 2015, 09:48; ukupno mijenjano 5 put/a.
Avatar
valveodour
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 08 lip 2011, 15:30

Re: Zahvala!

PostPostao/la Roko » 16 stu 2011, 17:08

Sjajan post valvedour, odličan uvodni dio u ovu sekciju foruma... :thumbup:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Zahvala!

PostPostao/la valveodour » 16 stu 2011, 21:04

Hvala,
Što se tiče početnika i evo idealna stranica za početničke projekte
http://www.ax84.com/


Usput,kad smo već ovdje,mislim da bi mi na ovom forumu mogao neko od sposobnijih kolega više reći na temu ideje da složim jedno malo pojačalce.Nabavio sam par ruskih minijaturnih lampi i potrebne su mi sugestije a vezano uz izlazni stupanj, push pull sa dvije 6P30B-R ruske pentode.Izlaz bi trebao biti ekvivalent ovoga(naravno sa manjom snagom).
http://ampage.org/schematics/mpwr50.gif
Za obrtačicu faze bi koristio 6N17B.
Evo i datasheetovi :)
http://tubedata.tigahost.com/tubedata/s ... /6P30B.pdf
http://tubedata.tigahost.com/tubedata/s ... /6N17B.pdf
Avatar
valveodour
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 08 lip 2011, 15:30

Re: Zahvala!

PostPostao/la s@ki » 16 stu 2011, 21:36

valve..ajde molim te otvori zasebnu temu s ovom tematikom. Sigurno je mnogo onih koje zanima, ili će zanimati a ovako će ostati skrivena kao offtopic neke druge teme.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Zahvala!

PostPostao/la harkonen » 16 stu 2011, 21:58

Kad se radi o ruskim lampama, a pogotovo kod ruskih subminijatura
(s kojima, zanimljivo, upravo nešto intenzivno i radim, ali o tom potom) odmah me tematika zainteresira. :-)
Široka je to lepeza lampi koja je faktički i nekorištena, a ima ih vrlo zanimljivih i električno i slušno.
Šteta što čovjek nema više vremena da se stigne baviti između ostalog i ovim lampama.
A pogotovo kad ih se ide koristiti u neuobičajenoj primjeni. A ovo je jedna od njih.
E sad, 6p30b možemo pržiti ili biti kulturni prema njima o čemu će ovisiti konstrukcija. Ako imamo
povoljan resurs i po pitanju cijene i po pitanju količine, onda si možemo dozvoliti da ih ispitamo na
gornjoj granici - uvjetima. Njihova je max disipacija dakle 5,5W.
Zanimljiva radna točka bi bila blizu maksimalnih 250V, dakle na nekih 230V, sa 22mA, Ug2 možemo krenuti
od preporučenih 120V pa prema gore. Raa izlaznog trafoa bi bila 5K , bias -19V
To je što se tiče izlaza. Što se pak ulaznog dijela - splittera tiče, predložena topologija zbog katodnog "repića",
traži puno viši napon nego ga imamo na raspolaganju u ispravljaču za pogon izlaza. I to odoka 100-120V viši.
Dakle, trebalo bi uzeti drugu topologiju, naravno osim ako nam dodatni ispravljač ne čini problem kojeg ne želimo,
klasični AF na spliter sa otporima u anodi i katodi (koncertina), ili sa zbrajanjem signala (paraphase).
Kako je presence ovdje izveden na povratnoj vezi, ne vidim razloga da se isti ne iskoristi
i u drugačijoj ulaznoj topologiji....

Ali što se ja petljam ovdje, na forumu ima dosta forumaša koji se uglavnom i bave konstrukcijom instrumentalnih
uređaja, tako da ne sumnjam da će se ova tematika razviti. A tu je i Dean sa custom rješenjima u svojoj domeni.
Valveodur, zanimljivi uređaji na stranici ( http://www.valveodour.com ) i zanimljiv početak kolumni. Samo naprijed.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Zahvala!

PostPostao/la valveodour » 16 stu 2011, 22:24

Kolega Harkonen hvala na brzom odgovoru i svom viđenju ove problematike :thumbup:
malo ću proučiti ovo :)
Avatar
valveodour
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 08 lip 2011, 15:30

Sljedeća

Natrag na DIY pojačala i elektronike za instrumente

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron