Pogodi tko sam...

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la harkonen » 22 kol 2011, 19:43

Dobro, a kod podešavanja, da li u preporučuju nešto od tereta staviti na izlaz?
I zašto baš 50Khz? Da li možda međudjelovanje svih tih Zobela pokazuje da uređaj tek na 50Khz
postaje neopterećen i neovisan o njima pa se tek iznad te freq. i može napraviti podešavanje?
A opet kažeš da se griju, što znači da tad funkcioniraju i opterećuju ....ah ti japanci.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 kol 2011, 20:07

Po prirodi stvari zobeli su opterecenje na visim frekvencijama. Inace sluze za kompenzaciju porasta impedancije opterecenja radi induktiviteta istog, ili spojnih vodova. Kod izlaznih stupnjeva koji rade kao slijedilo, u tom se slucaju pojacanje moze vrlo pribliziti jedinici, sto znaci da bilo kakav povrat signala na ulaz izlazni stupanj pretvara u oscilator - jedna od funkcija zobel mreze je da to sprijeci.

Provjerio sam proceduru, 50kHz, 15Vrms u 8 ohma (cca 28W) - to je inace pravo mucenje za svako pojacalo.
50kHz je zato jer izoblicenje za ovakvu topologiju raste vrlo brzo s porastom frekvencije, tako da je iznos izoblicenja povecan pa je i lakse utrimati minimum.

Ipak, ovakva bi procedura za vecinu danasnje produkcije pojacala bila opasna po zivot, uglavnom zato jer hladila nisu dimenzionirana za konstantnu disipaciju koja je potrebna, vec za muzicki signal, a k tome jos neka pojacala pocinju patiti od tzv. cross-conduction-a, tj. pretakanje struje direktno iz + u - granu jer se izlazni tranzistori ne stignu iskljuciti prije nego im se komplementi ukljuce. U stvrnim audio signalima udio ovih frekvencija je i na maksimalnoj snazi sigurno za red velicine manji. Na kraju, ostaju zobel mreze, koje se na ovoj frekvenciji mogu poprilicno zagrijati, pa i zadimiti, upravo zato jer su dimenzionirane za realni audio signal a ne za konstantnu ultrazvucnu sinusoidu.
Ja sam doduse testirao kako to izgleda ali s obzirom da ne mogu adekvatno provjeravati grijanje i izoblicenje, rabio sam drugaciju proceduru.

Ta procedura doduse isto tako moze biti tezak zalogaj za pojacala, ali barem koncentrira grijanje na hladila izlaznih tranzistora. Radi se o tzv. backdriving metodi, gdje se signal injektira iz pomocnog pojacala u izlaz mjerenog pojacala, kroz otpornik. Otpornik sluzi da se njime definira iznos struje koji injektiram u izlaz mjerenog pojacala. Time je mjereno pojacalo prisiljeno drzati izlaz na nuli unatoc izmjenicnoj struji koja tece u njega, sto znaci da su izlazni stupnjevi uvijek naponski oko nule, tj. u podrucju preskocnih izoblicenja.
Kada bi mjerno pojacalo bilo idealno, na njegovom izlazu bi se vidio atenuirani iznos mjernog signala, mjerna struja, puta unutrasnji otpor pojacala. Obicno tu govorimo o nekim desecima do stotinama milivolti. Medjutim, radi toga sto pojacalo nije idealno, te izoblicava oko nule, unutrasnji otpor nije idealan, vec nelinearan, i to tako da ono sto vidimo na izlazu predstavlja u manjoj mjeri komponentu proporcionalnu mjernoj struji, a u vecoj mjeri upravo razliku radi izoblicenja.
Valja znati da tokom mjerenja mjerenom pojacalu zivot bas nije lak jer ta procedura simulira nesto slicno posve jalovom opterecenju (maksimalna struja uz minimalni izlazni napon), sto je u ovom slucaju zapravo pozeljno, jer imamo neku vrstu najgoreg slucaja.
Srecom, u praksi nema smisla koristiti velike struje s obzirom da je bitan onaj dio strujne eksurzije koji je reda velicine struje mirovanja, upravo zato jer nas zanima preskocno podrucje rada.
Sama procedura zahtijeva izvor signala i pojacalo koje nije kriticno, pri cemu funkciju izvora sasvim dobro moze odraditi i CDP, te osciloskop i otpor koji uz amplitudu signala iz pojacala (odabranu po prilici da pomocno pojacalo radi blizu pune snage) daje struju zeljenog iznosa. Pozeljno je da je izoblicenje pomocnog pojacala cim manje, ali nije kriticno - naime, signal iz njega ce skupa s njegovim izoblicenjima biti jako atenuiran odnosom otpora izmedju izlaza pomocnog i mjerenog pojacala, i unutrasnjeg otpora mjerenog pojacala, a i taj signal je zapravo manja komponenta u signalu koji ce se vidjeti na izlazu mjerenog pojacala pomocu osciloskopa. Drugim rijecima, greska radi izoblicenja pomocnog pojacala je smanjena mnogo puta, i u praksi je zanemariva. Ako je izoblicenje pomocnog pojacala 1%, kod tipicnog mjerenja ce ono unositi 10-100 puta manju gresku - a i bez toga, 1% greska u iznosu izoblicenja koji mjerimo, zaista nije bitna.
Treba malo iskustva da se iz kvrgoide na osciloskopu zakljuci dominantni harmonik u izoblicenju, no poanta je naravno minimizirati amplitudu i kvrgavost onog sto se vidi na osciloskopu, bez puno mudrovanja, pazeci da se ne pretjera s strujom mirovanja. Idealno, ono sto treba postici je jako atenuirana slika signala koji izlazi iz pomocnog pojacala.
Postoje razne rafiniranije verzije te metode, gdje se uz osciloskop mjeri spektralnim analizatorom, pa se moze zakljuciti kakav je harmonicki raspored u izoblicenom signalu. Ovdje je vec puno vaznije tocno s kakvim se pojacalom i signalom mjeri, kao i kakvo se pojacalo mjeri, jer rezultati mogu navesti na krivi put. Ova je metoda ipak najbolja za ustimavanje nekakvog skupnog minimuma izoblicenja, iako ce iskusno oko u kvrgoidi na osciloskopu vidjeti i aproksimativni pokazatelj karaktera izoblicenja.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 05 ruj 2011, 20:33

A evo i nastavka: na red je dosao kompanjon, pretpojacalo CA-2000...
Njegovo je stanje bitno bolje ali ne i dobro, zato ovaj puta idemo s malo drugacijim pristupom :)

Evo malo boljeg uvida u proces refresha :)

Za pocetak... najprije se sve dokumentira. Sansui servisni manuali su notrorni po ralikama u odnosu na stvarnost - pogotovo za vrh ponude koji je radjen u malim serijnama i cesto s posebnom paznjom u prelasku na novije i poboljsane verzije. U ovom slicaju pocinjem s vec skinutim dijelovima kucista i ogoljelom sasijom, najprije odozgora:
CA2000_1.JPG

Posebna paznje se posveti dijelovima i plocama kod kojih treba primjmerice odlemljivati zice, ili postoji vise istih konektora tako da moze doci do zabune prilikom sastavljanja - u ovom slucaju to je ispravljac. naravno, prije nego sto se slika i rastavlja, pametno je potrositi jednu kolicinu vremena na promatranje i upoznavanje, ili mozda bolje receno, dekodiranje 'sto je pisac htio reci', kojom je logikom uredjaj sastavljen:
CA2000_2a.JPG

CA2000_2b.JPG

CA2000_2c.JPG

Pregled pokazuje da gotovo sve ploce imaju nekakve konektore, ili se vade skupa sa zicanom formom, a ta je na kraju lemi za ispravljac. Znaci, pri rastavljanju slijedi obrnuti postupak, zicana forma se odlemljuje sa ispravljaca, pa treba za svaki slucaj dokumentirati postojece stanje. Ako je sve dobro napravljeno, zapravo je tesko promasiti, jer sve ima svoju 'unutrasnju logiku', no nije zgorega imati pri ruci slike za svaki slucaj.
Osim ispravljaca i izlazna ploca ima zalemljene zice, pa i nju treba za svaki slucaj poslikati:
CA2000_3.JPG

Na kraju, tu je i Phono sekcija. Premda se konektroi cine tako postavljeni da se ne moze fulati, kao sto sam rekao, za svaki slucaj....
CA2000_4.JPG
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 05 ruj 2011, 20:40

Slijedi nastavak, tipicno bi to bilo s donje strane ista procedura. No ovo je pretpojacalo specificno po konstrukciji na kojoj su ulazi sa strane, tako da redoslijed ide malo drugacije.
Najprije prednja strana bez maske i gumbi - sve drugo je na svom mjestu da se kasnije moze u slucaju nedoumice rekonstruirati gdje je sto, vrlo korisno kod razlicitih slicnih podloski, vijaka i matica:
CA2000_5.JPG

CA2000_6.JPG

CA2000_7.JPG

Ovdje se vidi u cemu je stos - ploca s ulazima ima na sebo odmah i preklapanje i u nizu jos 2 ploce s pomocnim kontrolama i prekidacima, kako bi se put signala skratio. Ponovno, tu je par kablova koji su zalemljeni.
Nakon toga slijedi nastavak tipicnim redoslijedom. i ovdje je mala specificnost ploca s filterima i balansom koja je posve odvojena i na svom nosacu, spojena s ostatkom konektorima, od kojih je vise jednakih. Dakle, opet dokumentiranje:
CA2000_8.JPG

CA2000_9.JPG

CA2000_10.JPG

CA2000_11.JPG

Predzadnja slika je sama filter ploca da se bolje vide konektori...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 05 ruj 2011, 20:45

Jednom kad je dokumentiranje gotovo, urdjaj se moze rastaviti, a ovo je rezultat:
Limarija, bez poklopaca i par sitnioh nosaca plocica (iako ce i oni biti rastavljeni kako bi sve skupa moglo u pranje):
CA2000_20.JPG

Elektronika (fali ploca ispravljaca, o kojoj malo kasnije):
CA2000_21.JPG

Vijci, gumbi, sitni plasticni dijelovi, oklopi, itd...
CA2000_22.JPG

I na kraju prednja ploca, ogoljena od svih dodataka tipa plasticni inserti, nosaci LED, umetak s skalom za potenciometar, itd itd, i jos k tome rastavljena na dijelove - bocnice, ukrasni okviri, i maska. Sve skupa je prirpema za skidanje stare boje iz gravure, skidanje kojekakvih nafarbanih dodataka da bi se prikrile ogrebotine, skidanje eloksaze, te popravak, brusenje i na kraju nova eloksaza, popuna gravure i sastavljanje:
CA2000_23.JPG
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la harkonen » 05 ruj 2011, 20:54

Jesi kad radio simultanku? Rastaviš dva-tri uređaja , pa dijelove u plastične kadice, pa dođe
neko od ukućana i baš mu treba kadica, pa presipa iz jedne u drugu...... :-)
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 05 ruj 2011, 20:55

Dok se priprema prednja ploca, moze se vec pomalo u refresh pojedinih ploca.
Evo kako izgleda pocetak te procedure na primjeru ispravljaca... pri tome treba napomenuti da je faza proucavanja sheme i same ploce vec prosla, te su natemelju vidjenog identificirani dijelovi koje treba mijenjati, a i novi su vec ili nabavljeni ili samo sto nisu stigli.
Korak 1, skidanje dijelova koji se mijenjaju. Ovo ponekad bude korak 2, kod uredjaja koji su u posebno losem stanju pa ih prije diranja doslovno treba raskuziti. Ovaj srecom nije takav, iako nije, da sr azumijemo, olicenje cistoce. Pomoglo je sto kuciste nema otvore za hladjenje pa je prodor prasine i pusackog katrana ipak bio smanjen.
CA2000_30.JPG

Korak 2, skidanje ostataka starog tinola nakon odlemljivanja, najprije cisto mehanicki a zatim uz pomoc kalofonijem natopljene pletenice. Ostaci kalofonija se za pocetak u grubo skinu plasticnom spicom ili pincetom, cisto mehanicki, i odstrane kistom.
CA2000_31.JPG

Korak 3, ciscenje i pranje. U nekim slucajevima se najprije privremeno skidaju elementi koji ostaju na ploci ali su osjetljivi na takav tretman, npr. prekidaci, potenciometri, releji. u ovom slucaju ih nema, dakle slijedi razblazeni odmscivac, detergent u demineraliziranoj vodi, zatim ispiranje i susenje. Ovako izgleda kad je gotovo:
CA2000_32.JPG

Korak 4, prespricavanje lemne strane tzv. lotlack-om, tj. kalofonijem u spreju, ili slicnim sredstvom za pospjesivanje lemljenja. U ovom koraku to prvenstveno sluzi za olaksavanje popravka svih lemnih mjesta. U tu svrhu je s nekih elemenata djelomicno odstranjen tinol jos u proslom koraku 0 primjer su rucno lemljeni elementi na kojem su lemovu 'kuglastog' oblika od stavljanja previse tinola prilikom rucnog lemljenja na traci. Po potrebi se neki elelenti koji su zalemljei nakrivljeno, isprave - nazovite me perfekcionistom, ali je na mogu gledati plocice koje izgledaju kao da su ih nakon lemljenja zgazili, kad sve moze biti poslozeno kako spada. nakon spricanja sve je spremno za prelemljivanje i lemljenje novih elemenata:
CA2000_33.JPG

Nastavak slijedi :)
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la Backo » 05 ruj 2011, 23:07

Bravo Care, ma Kralj si i gotovo! :clap: :crazy: :thumbup: Eeeh, da mi je bar jedan uređaj tako sam moći refrešati :cry: :eh: :wink: Lakše bi mi bilo popeti se na MountEwerest :lol:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 ruj 2011, 18:08

A sada... kako to izgleda kad se gornje 'operacije' odrade na svim ostalim plocama:

CA2000_54.jpg

CA2000_50.jpg

CA2000_51.jpg

Kao sto se vidi na zadnjoj ploci jos fale pomocni utikaci. Mislim da ih na kraju necu stavljati, ovi koj eimam su drugacijeg tipa i trebalo bi izbusiti hrpu dodatnih rupa. Radije par rupa i neka dobro obradjena ploca da zatvori otvore...

CA2000_52.jpg

CA2000_55.jpg

Lijeva strana - plocica koja stoji okomito je pojacalo za slusalice. Korsti veliku novotariju za to doba, par integriranih krugova :) koji su sapravo slicni Opampovima, no dodan j ei diskretni izlazni stupanj u klasi A.

CA2000_53.jpg

CA2000_56.jpg

S desne strane su svi ulazi i odmah na istoj ploci preklapanje istih, a na desnoj strani slike se vidi ploca s ispravljacem i stabilizatorima napona...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 ruj 2011, 18:15

Malo blizi pogled na sve skupa, slicno kao originalne slike za dokumentaciju:
CA2000_60.jpg

ISpravljac i trafo... pretpostavljam da je trafo imao neku naljepnicu Sansui na sebi ali ju je negdje po putu izgubio. S obzirom da nemam predlozak, ostaje ovako, sto je sasvim OK:
CA2000_61.jpg

CA2000_62.jpg

Phono preamp:
CA2000_63.jpg

Ispod Phono preampa se zapravo uspjesno skriva srce pretpopajala, line stage s bufferom, te pripadajuci cetverostruki crni ALPS:
CA2000_65.jpg

A do njega su ton kontrole, koje su izvedene aktivno. Preklopnikom na ploci line stage-a se cijeli taj sklop kompletno izbacuje iz puta signala:
CA2000_64.jpg
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

PrethodnaSljedeća

Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron