Tesla NC 430

Tesla NC 430

PostPostao/la Coda » 10 svi 2011, 03:45

Evo upravo danas sam došao do čehoslovačke grebalice iz naslova teme. Čovjek koji mi ga je prodao radio je u Elektromatrijalu kao poslovođa,i kako je gramofon isporučen bez zvučnice i nosača zvučnice (headshell?) otpisali su ga kao neispravnog, pa ga čovjek uzeo doma, džabe naravno. To je bilo 83", i gramofon otad stoji neraspakiran u tvorničkoj ambalaži čak ga nije ni u struju uštekao. Gram je perfektnom stanju, ni ploču jadan nije zavrtio :D
Ima remenski prenos, hidraulički lift,antiskating i solidnu S ručku s unutrašnjim ožičenjem, težak je 7 kg, a tanjur 1,5 kg. Solidne je izrade, željezne baze, drvo presvučeno u neki fini furnir, plastični dust cover.
Cijena je bila gotovo simbolična, pa mi ga je bilo žao propustit jer mi se stvarno svidio.
E sad....zanima ne mišljenje iskusnijih i mudrijih 8-) ljubitelja analognih grebalica,eventualna iskustva ili ako ga je možda neko posjedovao, a dobro bi mi i došao savjet o odgovarajućem nosaču zvučnice ( možda neko ima na lageru nešto slično :roll: )
Avatar
Coda
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 svi 2011, 11:50
Lokacija: Rijeka

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la zerowaf » 10 svi 2011, 07:45

Ne znam ništa o uređaju, ali daj da udovoljimo znatiželji pa stavi koju fotku ako nije problem!
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la zuzi » 10 svi 2011, 08:30

Gramofon nisam nikada vidio u živo ali evo jedne slike sa češkog second hand shopa. Cijena mu je 50 eura. Koliko sam uspio shvatiti gramofon ima podtanjur i način mijenjanja brzine kao kod Thorensa. Meni je gramofon jako lijep i sklon sam vjerovati da je jednako dobar kao Project za deset puta veće novce od traženih 50 eura. Prihvat zvučnice (headshell) je SME tipa u izvorniku je crne boje i znam tko ima takvih u Vž, javiti će ti se pa se dogovorite.
Tesla NC430.jpg
Tesla NC430.jpg (28.79 KiB) Pogledano 9469 put/a.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la koda » 10 svi 2011, 08:40

To je gramofon s vrha Češke produkcije (model 500 mi se sviđa više zbog ručke koju bih htio imato u kolekciji)
i ako nemaš drugi u boljem stanju svakako upotrijebi ovog. Radi stajanja i neuporebljavanja prijenosnu gumicu bi svakako trebalo zamijeniti novom, lager tanjura očistiti i vrlo lagano nauljiti što kvalitetnijim uljem a nosač zvučnice je standardan i SME kompatibilan, pa ne bi trebao predstavljati neki problem pri nabavi. Zvučnica, izbor beskonačan i zabavan, svijet za sebe a opet usko vezan za uređaj.
Neki i danas cijene (novčano) taj uređaj
http://cgi.ebay.at/Plattenspieler-TESLA ... 0682212777
koda
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 svi 2011, 00:00

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la Coda » 10 svi 2011, 22:50

Hvala svima na informacijama, znanje o gramofonima mi je dosta ograničeno pa mi je vaše mišljenje dragocjeno. Kod ovog gramofona me je u prvom redu privukla robusnost i kvaliteta izrade ali sam bio sumljičav zbog čehoslovačkog porjekla.
Evo Zuzi ne je pretekao sa slikom (hvala na trudu oko nosača)
To mi je prvi ozbiljniji gramofon da sada, prijašnji su bili uglavnom neke kineske plastike s kojima sam i vjerojatno prilično oštetio kolekciju ploča. Zasad ne razmišljam o nikakvim modifikacijama niti zamjeni ručke, zasad mi je prioritet nabava pristojnog nosača, a što se tiče izbora zvučnice tu još nisam načisto jer će preamp biti optimiziran prema sstrsatovoj ideji, a iskreno rečeno ne znam još ni ja šta je zamislio :lol:
Evo poslušaću savjet i promjenit gumicu, jedino me zanima dali za podmazivanje ležaja mogu upotrebit bezkiselinsko finomehaničarsko ulje za šivaće mašine ili preporučaš nešto drugo.
Avatar
Coda
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 svi 2011, 11:50
Lokacija: Rijeka

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la koda » 11 svi 2011, 18:11

Da podcrtam, ulje bilo koje vrste je bolje nego kad ga nema (u ležaju koji je predviđen za podmazivanje).
I finomehaničarsko ulje će biti dobro ali ne treba pretjerivati u količini. Nakon podmazivanja ne gurati na silu
osovinu u ležaj nego pustiti da sama sjedne do kraja, koji puta je potrebno (radi vrlo malih tolerancija između ležaja i osovine) malo više vremena i strpljenja).
Ja sam isprobavao više vrsta ulja, od Penovog ribičkog za role do ulja za vrlo brze lagare(za koturaljke), WD10-40 za motore itd.. Nemam nekog određenog favorita, a ako si u prilici pogledaj tvornička uputstva za gramofon. Svaki ležaj je priča za sebe, neki trebaju lagana ulja a neki teška, prava zavrzlama, koliko ležajeva toliko preporuka.
Ako si DIY, probaj, probaj, slušaj, probaj, zabava garantirana.
koda
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 svi 2011, 00:00

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la Coda » 13 svi 2011, 09:35

Evo naletio sam na prvi mali problem sa Teslom, nabavio sam SME shell i ne odgovara....o čemu se radi?
Promjer onog ulaznog dijela na SME koji se utakne u ručku je 8 mm, a na mojoj ručki promjer rupe je 6.5 mm, dali je to neki čehoslovački standard :lol: ili je to jednostavno urac od ručice
Znate li možda o čemu se radi? Ja mislim da mi ne gine neko ozbiljno diyanje po ručici ili zamjena iste
Privitak/ci
130520111750 [1024x768].jpg
SME
Avatar
Coda
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 svi 2011, 11:50
Lokacija: Rijeka

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la koda » 13 svi 2011, 16:22

Iskreno sam iznenađen ako ta ručka nema SME kompatibilni nosač zvučnice,
na tvojoj slici mi je nejasan dio kuda dolazi nosač, ne vidim kontakte u mraku cijevčice.
Da li ih ima, ili je to odlomljeni dio staroga nosača? Ili je to neki njihov standard?
koda
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 svi 2011, 00:00

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la Coda » 13 svi 2011, 23:32

Na slici se ne vidi dobro, ali u ručici se nalaze 4 kontakta na 10 mm dubine, a ti kontakti su rupice za pinove i dimenzijama odgovaraju kontaktima na zvučnici, nije ništa odlomljeno a na slici se vidi i crna plastična kontramatica na ručki.
I mene je iznenadilo, ali čini se da je ručka predviđena za prihvat tvorničkog shella, ubi me čehoslovački standard :lol:
Mislim da će jedino rješenje biti prerada ručice za prihvat SME i vanjsko ožičenje, a u nabavku nove ručice sa ne želim upuštati
Avatar
Coda
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 svi 2011, 11:50
Lokacija: Rijeka

Re: Tesla NC 430

PostPostao/la zuzi » 13 svi 2011, 23:59

Čini se da je ovo rješenje za tvoj problem
Privitak/ci
Lenco shell.jpg
Lenco shell.jpg (25.7 KiB) Pogledano 9356 put/a.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Sljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.