Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 10 vel 2019, 23:31

Ja baš nešt nisam previše kemijo oko hifije, uhvatio me period kada sam potpuno zadovoljan zvukom koji sam posložio, to nije dobro za produktivnost :). Od kada sam zakačio kompresijsku kutiju za bass dio, nekako mi je sve sjelo na svoje mjesto. Sada ću vjerojatno upirati po tim kompresijima neko vrijeme i besramno ogovarati bassreflexe, ne daj Bože horne da mi neko uopće spomene. :)

Popodne sam potrošio na nečemu sasvim van hifije, mada ga se više ne može izbaciti iz sustava, jer kako gledati play liste ili koncerte... Na TV-u je krepalo pozadinsko osvjetljenje. Isto može biti uzrokovano kvarom na napajanju ili krepanom LED diodom. Ne mogu shvatiti to neobično inženjersko riješenje da LED diode pozadinske rasvjete spoji u seriju. Kad krepa jedna ledica potpuno nestane pozadinsko svjetlo. Da li se time namjerno išlo na smanjivanje roka trajanja televizija da bi se kupovale nove ili je to samo još jedna ljudska glupost ne znam, no tako je kako je. Interesantno je da od tog problema nisu lišeni ni skuplji TV prijemnici. Jednostavno u toj masovnoj proizvodnji ledica statistički mora se dogoditi govno da prostite. Moliš se samo da takva nije ugrađenja u tvoj TV.

Serviseri koji to uopće žele raditi, promjenu jedne te ledice naplaćuju oko 100 eura (naravno vlasnik nema pojma što servis podrazumijeva). Čak ih i shvaćam jer je zahebancija na kvadrat doći do diodia, moraš TV rastaviti doslovno na sve sastavne komade, a kamoli sve na kraju ponovno vratiti na svoje mjesto uz neoštećen zaslon ili flat kablove koji ga spajaju.

Svjetlost tih pozadinskih ledica iznimno je jaka. Dispenzerske kapice na ledicama, bijela pozadina, bijele filterske folije iznad njih jednostavno osiguravaju i previše ravnomjerno raspoređene svjetlosti. Usudio bi se reći da u slučaju krepavanja i do 20% ledica ako nisu baš jedna do druge uopće se ne bi moglo primijetiti na slici.

Na predmetnom TV-u koji je seciran bilo je ukupno 22 diode (ima TV-a i sa 50 i više) u dvije trake našao sam jednu krepanu naravno, ona je prekinula napon i na svim ostalima. Na diodama je cca 3,2 do maksimalno 3,5 volta. Napon sa power supplya pema njima je 80V (ovo je ovisno o TV-u i broju ledica). Zamjenio sam krepanu ledicu sa dvije obične u seriju, čisto da budem siguran da neće ponovno krepati. Znao sam da se zbog jedne ledice neće ništa promjeniti u intenzitetu svjetla. Sastavih sve nazad i kod popravke powersupply djela zeznuh nešto i ponovno spržim minimalno jednu. Opet rastavljaj sve i traži koja je, na kraju sam našao tri komada da ne rade ????

Od jednog odbačenog LCD TV-a razbijenog ekrana (kontejnerska akvizicija od prije par mjeseci) sam uzeo potpuno ispravne trake sa po 7 ledica, tj. ukupno njih 14. Hebiga, bilo bi super da to mogu napajati sa 80V, no ne mogu, sada mi treba nešto oko 50V. U momentu bezizlazne situacije padne mi na pamet da bar trake spojim paralelno, pa to svedem na 25V, što sam nekako uspio dobiti na power supplyu i eto TV sada lipo radi, sa 8 dioda manje od originalne postave.

Baš je šugavo to izvedeno, mogu zamisliti koliko je dobrih TV-a bačeno zbog kvara jedne jedine ledice, te koliko će ih još tek biti bačeno. Zbilja šteta. Raduju se jedino hrabri serviseri kojima ionako u zadnje vrijeme nije cvalo cveće.

Ja sam doma još na plazmi, no kada ista izdahne nastojati ću ako mi to standard dozvoli svakako preskočiti LED LCD ili QLED. Sramota je to sa tim ledicama u seriji iza zaslona. Mislim da je zato OLED ako zbog ničega drugog onda upravo zbog toga što nema pozadinske jeftine ledice jedini kandidat za akviziciju u budućnosti kada za to dođe vrijeme.

Velim nije hifija, no morao sam podijeliti iskustvo i razmišljanja .. :)

Kako bjedno izgledaju te trake sa ledicama vid se na slici ispod.
IMG_4373.jpg
IMG_4373.jpg (78.83 KiB) Pogledano 10893 put/a.


Nove trake na testu
IMG_4374.jpg
IMG_4374.jpg (89.72 KiB) Pogledano 10893 put/a.


nove trake ugrađene i spojene paralelno da ih mogu napajati sa 25V
IMG_4376.jpg
IMG_4376.jpg (79.54 KiB) Pogledano 10893 put/a.


Tadaaaa !!
IMG_4378.jpg
IMG_4378.jpg (118.86 KiB) Pogledano 10893 put/a.


U drugom rastavljanju zbog ponovnog krepavanja ledica i sastavljanju uspio sam dobiti jednu vertikalnu mrtvu crtu. Znači koliko god operazan da budeš, treba biti još oprezniji. Ovo je TV koji ostaje u radionici, pa me nije briga, no popizdio bi da nije tako. Šteta, no ionako je sestra htjela baciti isti, odmah je kupila novog i većeg Philipsa sa duplo više ledica pozadi zaslona. Napravila je upravo ono što su proizvođači htjeli. Ttttttt ... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 17 vel 2019, 17:23

Ponos audio tehnologije. Surovih 2 x 260W / 8 ohma iz nebriđanog ustroja, sa jednim od najljepših vumetara ikad. Yamaha MX 1000.

Da ne bi bilo sumnje u snagu napaja se iz +-95VDC.

yamaha mx1000.jpg
yamaha mx1000.jpg (73.58 KiB) Pogledano 10517 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la ziki » 24 vel 2019, 00:38

Konačno osposobio i podesio gramofon uz pomoć kolege. Nije ni blizu Elvisovom, a bogme ni Botićevom, ali čovjeka veseli... :)
Privitak/ci
Gram.jpg
Gram.jpg (91.08 KiB) Pogledano 10108 put/a.
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la tomi77 » 25 vel 2019, 11:15

Bio sam bacit oko na yamahu uživo, svijetli ko Bozićna jelka :).
Svira dobro, al to je u sporednom planu uz one VU metre..

Ziki - super za gramofon, imao sam neku količinu takvih, sviraju oni čisto solidno, lijepi su za vidit, mislim da ćeš bit zadovoljan. Doduše, ne zadugo, jer čim audiofilski crv sumnje proradi - gotovo je :). Pogotovu uz serijsku proizvodnju gramofona koje Zoran u zadnje vrijeme ima..
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 10 ožu 2019, 14:50

Radim gramofonsku ručku. Očekivanja su velika. U osnovi je Sansuijeva lagana ručka sa još lakšim magnezijskim headshelom, Rega liftom, a ostalo je moja umotvorina u koju ulažem sve svoje znanje mehanike i akustike :) Neki dijelovi su još u eksperimentalnoj fazi.


Nakon ove napraviti ću i jednu 12 inča dugu karbonsku


ru1.jpg
ru1.jpg (89.93 KiB) Pogledano 9621 put/a.

ru2.jpg
ru2.jpg (93.3 KiB) Pogledano 9621 put/a.

ru3.jpg
ru3.jpg (117.37 KiB) Pogledano 9621 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 12 ožu 2019, 14:22

Napredne gramofondžije sa DIY talentom u pravilu evoluiraju prema uradi sam ručkama. :). Ok ovo je nekakav hibrid tvorničkog i uradi sam. Čekam 100% uradi sam u tvojoj izvedbi. E to će biti zanimljivo za vidjeti.

Prije puno godina čučala je ideja da nešto tako napravim koristeći za bazu VHS video glavu, a gore na ručki “ležajeve” iz hard diska, no to je ostalo samo na površnoj utopijskoj ideji. Onda sam prešao na digitalno i jebatga... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 25 ožu 2019, 00:23

Oživljavanje gomile internetskog smeća koja je nekad bila Thorens TD125.

Inače je taj Thorens pravo čudo, svira sjajno, a nije ti jasno zašto. Best buy audio uređaj svih vremena. :)

thor1.jpg
thor1.jpg (63.75 KiB) Pogledano 9185 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la mulin » 30 ožu 2019, 19:31

evo kod mene je na red došla izrada police za gramofon.do sad je gramofon cucija u kantunu sobe.slicna je zoranovoj samo u inox izdanju.triba još samo stalaze napravit i nogice na štelovanje.
Privitak/ci
polica1.jpg
polica1.jpg (154.72 KiB) Pogledano 8808 put/a.
polica.jpg
polica.jpg (143.36 KiB) Pogledano 8808 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la black coffe » 31 ožu 2019, 09:21

Prekrasno ! sam jedno glasno rezmišjlanje ! : več na prvi pogled mi "zvoni" :) . Odokativno mislim da bi stalaže trebale biti "sendvič" tipa tj drvo dolje , a neki kamen gore . ( kamen tamni da se uklopi sa sjajom inoxa) . Sory nisam odolio , kad vidiš da je nešto lijepo napravljeno nadahne te , al svako ima svoj ukus i ideje tako da .... :)
black coffe
 
Postovi: 82
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:42

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la mulin » 31 ožu 2019, 10:35

nemam nekog naglaska na inox.slucajno se kod mene našlo ovih cijevi pa sam se odlucija na isti.za police još nisam siguran od cega ih napravit ali kamen me najvise privlaci.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron