Pro ject RPM-4

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 24 lis 2018, 15:44

A možda neko ima iskustva sa skidanjem subplattera na ovom gramofonu, ovaj moj bez zapreka ide pola cm ili malo više a onda stane uz metalni škljocaj i ne ide dalje...
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la zbotic » 24 lis 2018, 17:05

Neki gramofoni imaju žlijeb na osovini i vijak bočno na čahuri koji treba odviti kada se vadi subtanjir.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 24 lis 2018, 17:43

Da, tako mi nekako zvuči taj pokušaj izvlačenja subtanjura, kao da je nečim blokiran, možda večeras nađem vremena da mu pogledam ponožje i vidim nešto...
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 24 lis 2018, 23:24

Evo ako nekom bude trebalo, s donje strane baze ovog modela gramofona nalazi se neka vrsta slijepe matice u koju je integrirano plastično ležište osovine subplatera, sama osovina je iz jednog dijela a kraj osovine napravljen je u obliku kuglice koja nasjeda u plastično ležište u slijepoj matici. Na osovini Sub platera nalazi se seger osigurač koji u stvari onemogućava direktno vađenje istog iz svog dosjeda...uglavnom rastavljeno, podmazano, mala korekcija DIY remena i uspio dobiti mjereno aplikacijom turntabulator, exact rezultat dakle 33,3-33,4 RPM...ajmo dalje
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la zbotic » 25 lis 2018, 12:01

Evo ti odmah ideja za značajan upgrade:

Taj plastični komad na kojem se vrti osovina pretpostavljam da je teflonski. Sve i ako je tako to ništa ne valja, već treba taj dio zamjeniti sa broncom ili mesingom, a kuglicu možeš preko Ebaya zamijeniti keramičkom (zirconia oxide ili silicon nitride). Teflon je dobar samo za lagane tanjure, a ovaj tvoj već ne spada u tu kategoriju. Ako je osovina samo zaobljena to se može poravnati na tokarskom stroju ili napraviti manje konkavno zaobljenje.

Ako treba poslije zabrtviti spoj imaš Ceresit FT101 (za brtvljenje/lijepljenje). Na kraju balade ako zračnost ležaja nije prevelika preporučam ti za podmazivanje tekućinu za automatske mjenjače (ATF).

Detalj dna osovine je često ključan za dobiti" bešuman tanjur".
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 25 lis 2018, 13:15

Osovina je samo zaobljena poput kuglice, iz jednog je dijela sve a recimo da je teflonsko dosjed na pola do 1 cm implementiran u dno slijepe matice tako da ako se Gramofon ne izvrće naglavačke ne bi trebalo baš brtviti čini mi se bar...
Za sad okreće bez greške, pa ću se malo poigrati žicama i stopicama ručke, možda neki diy prijedlog za iste ?
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la zbotic » 25 lis 2018, 14:48

Sve su te žice što ima za kupiti zajedno sa stopicama iste osim onih što su omotane nekakvim koncem (svilom), a te nemoj kupiti jer ništa ne valjaju.

Ako znaš spojiti a da nisu različitih boja možeš kupiti i refužo žicu i refužo stopice

https://www.ebay.com/itm/5meter-5M-Manh ... ctupt=true
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 26 lis 2018, 06:07

Nije problem to spojiti, za stopice mogu uzeti nešto ovako https://www.ebay.com/itm/Turntable-Cart ... wHnFVseLL/
Čitao sam na nekom forumu da rade ožičenja ručki s žicama kompjuterskog miša i da je to vrlo pristojno zvučeći DIY projekat, jedan član tvrdi da je izvadio vdh ožičenje iz ručke te da nakon postavljanja ovog spomenutog, vdh je prodao...
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la zbotic » 26 lis 2018, 09:59

Važno da odgovara debljina žice i da je savitljiva. Danas sigurno nitko ne proizvodi žice za gramofonske ručke jer bi ta firma propala nakon tri dana. Svi kupe u kineza žicu i lijepe etikete za one kojima to treba.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pro ject RPM-4

PostPostao/la matija » 26 lis 2018, 23:35

Evo danas sam izblankirao par rashodovanih “miševa” u firmi vidjet ću još od kojeg ću žice izterminirati, naletio sam na zanimljiv članak i probao štos, iskopao iz jednog od gore spomenutih miševa ovakve pozlaćene stopice, isprobao na pin zvučnice i savršeno pristaju...https://www.vinylengine.com/diy-cartridge-clips.shtml
...
Avatar
matija
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:45

PrethodnaSljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron