Pass Amp camp amp

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 07 ožu 2018, 17:07

Dakle,

nešto se sitno radilo, ali ne ide po planu. Kako sam ipak htio projekt dovesti do nekog kraja, selektor ulaza je (zasad) otpao. Spojit ću samo jedan ulaz na buffer (ako i to bude išlo - nastavak slijedi):
Dakle, prikazan je sad neki planirani raspored konektora, a na pločici buffera je vidljivo i zašto (dakle da se sve sprovede koliko toliko uredno). Uvodnica za kabel je planirana po sredini.
21.jpg
21.jpg (132.62 KiB) Pogledano 16157 put/a.

Dakle, uvodnica bi išla u donjoj zoni (plan je bio 220V provući ispod pločice bufera), ostali konektori u gornjoj zoni. Uvodnicu ovu sad nisam bušio, 16mm je promjera, mora bit i neka malo manjeg promjera za ovo par Ampera što meni treba :)
Naravno, kad je izbušeno, vidio sam da radi dimenzija profila neće biti baš najlakše polemiti konektore (ali to me sad najmanje brine):
18.jpg
18.jpg (129.32 KiB) Pogledano 16157 put/a.

Ono što je problem što je ova pločica bufera - ogromna (imao sam i originalnu, s diyaudio foruma, ali sam je negdje posijao (tražim je već par mjeseci :( ).
19.jpg
19.jpg (145.42 KiB) Pogledano 16157 put/a.

Kad se tu ubaci cigla od laptopa tu više nema mjesta:
20.jpg
20.jpg (127.65 KiB) Pogledano 16157 put/a.

Odnosno, sve će biti poprilično utijesno.
Dva su glavna problema:
1. trebam onaj "mickey mouse" konektor za ciglu od laptopa - pod kutem od 90 stupnjeva. ako stavim ovaj ravni (normalni-dugački) gubim puno prostora. Dakle, ako netko ima 2 komada - molim javite. Alternativa kojoj zasad nisam sklon (kosi se sa pravilima struke i zdravim razumom je da stavim stopice na pinove konektora na cigli laptopa i time sam riješio taj problem i stvorio X potencijalnih drugih.
Druga je "alternativa" stavljanje ispravljača poprečno, čime dobivam nešto prostora i dodatni kaos po pitanju kablovinja, što je zadnja solucija (ok, aljkavo izveden rad je zadnja solucija, ako bi nešto takvo dolazilo u obzir).
2. da bi bufer stao u ono, relativno nisko kućište, a da bi 220V kabel prošao ispod, trebam dva kondenzatora 10-15000 uF/25-35V (kapacitet nije kritičan, može i manji i veći od preporučenog) ali da su mrvu niži/zdepastiji, vidi se pozicija na pločici gdje idu. Ovi koje imam su na 40V i kad dignem pločicu na 7-10mm distanci + kondenzator = nema stavljanja poklopca.
Zasad toliko.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 04 tra 2018, 10:17

Nešto sam uhvatio vremena i sredio gornji poklopac (i donji, ali nisam fotografirao, nema se što :)..
Dakle, "sinjavanje":
Ruke koje se vide su ruke mog oca, bez čije pomoći bi ovo završio 2450 godine, a kad bi te ruke pričale svoju priču...
22.jpg
22.jpg (164.45 KiB) Pogledano 15751 put/a.


i jedno stotinjak rupa kasnije (morat ću izbrojit broj rupa koje sam probio prilikom izrade, bit će više od 300 rupa :)
23.jpg
23.jpg (150.77 KiB) Pogledano 15751 put/a.

(slika je malo deformirana radi rotacije i resizea, morat ćemo pritisnit admina da nešto radi po tom pitanju..)
Inače, rupe su 6 mm zasad (ako zatreba, ići ćemo na veće.
Sad ostaje pitanje isplati li se nekim finijom brusnim papirom proći sve alu površine (osim hladila, jel..) ili da sve obojam (sprejem, druge nema) u alu boju?

Još prednja stranica i nekakav power switch.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 07 lis 2018, 18:21

Jučer sam ipak uhvatio slobodan dan, kiša pada, najbolje ovo privest kraju.. Radio sam (ok, sve polako) manje više od jutra do mraka, lagano u hodu korigirajući greške, da konačno upogonim ovo pojačalo i većina je riješena, ostaju sitnice - "za poliranje".
Dakle, kako sam bio izbrusio i ispolirao gornju i donju stranicu (alu), shvatio sam da to tako neće ići. Svaki dodir i otisak prsta ostaje tako temeljito da nije bilo druge nego obojati. Primer + alu spray je doveo stvar na prihvatljivu razinu. Zatim se polagano krenilo u sastavljanje.
Zavidano dno na stražnju stranicu i okvirna pozicija boka:
24.jpg
24.jpg (122.54 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Izgled stražnje stranice:
25.jpg
25.jpg (128.95 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Namontirani hladnjaci na bočne L profile. Svaki hladnjak je montiran s 4 komada M4 vijka, navoj je urezan u hladnjak, i hladnjaci i profili su obrušeni-ispolirani s brusnim 1200-1500 + stavljena termalna pasta.:
26.jpg
26.jpg (132.56 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Ovako bi to trebalo izgledat + prva fotografije (straga doduše) prednje stranice, malo kasnije o tome :).
27.jpg
27.jpg (151.55 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Nakon nešto sitno lemljenja (nije još riješen ulazni signal i dovod 220V):
28.jpg
28.jpg (149.37 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Tu sam imao par problema: prvo sam za žicu od pločice do zvučničkih terminala stavio neku namjensku zvučničku žicu od 1.5mm2 i nakon treće zalemljene sam vidio da se ne lemi baš najbolje, nekako se kositar nije dobro hvatao za nju i imao sam dojam odmah nakon lemljena da spoj nije idealan. Slijedila je demontaža i lemljenje vulagris strujnog kabela (bijeli na slici), koji se lemi da je to milina. Također je bio problem što nisam htio lemiti strujne kabele (želio sam neku mogućnost demontaže) pa sam iskidao/prepolovio one duple terminale za lemljene na PCB. u plastičnom kućištu sam ostavio one za live (plus) a goli (bez plastike) sam stavio za minus:
30.jpg
30.jpg (128.85 KiB) Pogledano 14460 put/a.

Detalj stražnjih konektora u fazi sastavljanja:
29.jpg
29.jpg (138.86 KiB) Pogledano 14460 put/a.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 07 lis 2018, 18:44

Po spajanju trebalo je to i testirat :).
Ledica je tu samo provizorno naslonjena, čisto da vidim radi li :)
31.jpg
31.jpg (161.77 KiB) Pogledano 14452 put/a.

Provizorno se nabacio poklopac:
32.jpg
32.jpg (112.99 KiB) Pogledano 14452 put/a.

Rupa je tu namjerno (tj nije namjerno, ali se računalo na nju). Nisam imao profila, tj komada potrebne visine da bude točne visine bočnih L profila, tako da sam iskoristio jedan postojeći U profil i nadodao nešto 2 mm debelog pleksija:
34.jpg
34.jpg (78.26 KiB) Pogledano 14452 put/a.

Ipak, trebat će popratit koliko se grije, ovaku na prvu, trebat će mi ta rupa :)
Sitacija pred montažu poklopca, završna podešavanja:
35.jpg
35.jpg (185.52 KiB) Pogledano 14452 put/a.

Dodajem jednu fotografiju već spojenog uređaja, odozgo, čisto da se vidi raspored:
36.jpg
36.jpg (118.34 KiB) Pogledano 14452 put/a.

Raspored sam odabrao takav da ukoliko kasnije budem nešto micao/dodavao (npr zaštitu zvučnika) da je to malo lakše izvedivo.
Vidim sad da fali pokoja vezica :)
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 07 lis 2018, 19:00

Ostao sam dužen prednju stranicu i gotov uređaj.
Prednja stranica je komad tikovine (dao mi je Zoran) koja je pobrušena fino pa finije :) i namazana uljem za tvrdo drvo. Uživo izgleda fantastično (što nas dovodi do nekih drugih problema :)
37.jpg
37.jpg (114.17 KiB) Pogledano 14426 put/a.

Drvo je montirano na aluminijski U profil, isto kao i stražnja strana, ali nisam htio koristiti vijke za drvo nego metričke, tako da sam u drvo ubušio usadne matice, desne na slici:
38.jpg
38.jpg (58.97 KiB) Pogledano 14426 put/a.


I gotov uređaj:
39.jpg
39.jpg (111.39 KiB) Pogledano 14426 put/a.


Naravno, nisam mogao čekat pa sam zamolio Zorana da dođe do mene da uključimo spravu. Offset je bio minimalan (lijevi kanal ispod 1 mV, desni par mV) i uključivanje je prošlo bez problema, zvuči jako dobro. Bruma nema, možda se nešto čuje na max glasnoći, uho pritisnuto na zvučnik. U mojim uvjetima ne bih rekao da imam puno prilika gdje je potreba za većom snagom od ovih 5-6W. Svira nešto zaobljenije, mekše, ali rano je za bilo kakve zaključke nakon pola sata slušanja. Odbacit ću ga do Zorana, gdje su uvjeti za slušanje neusporedivo bolji nego moji kućni, pa ćemo onda vidjet.

E sad, ovako na prvu:
1. nisam riješio power prekidač, nisam našao ništa što bi mi pasalo na ovu jako lijepu frontu, a nisam htio polovična riješenja. Vrlo vjerojatno idem na prekidač na stražnjoj strani, ako nešto lijepo ne iskrsne za prednju (sad prekidača nema, uštekaš u struju i to je to.
2. Ledice: provući ću ih da svijetle ispod, diskretno.
3. na prvu se solidno grije, definitvno nije A klasa za ljeto. Ovo će možda zahtijevati još koju rupu na poklopcu, skidanje pleksija sa stražnje strane radi bolje ventilacije, ali promatrat ću ga par dana, pa ću vidjet kako stvari stoje.
4. zaboravio sam dodat da su laptop cigle zalijepljene za dno dvostrano ljepljivom trakom, drži ko sumanuto. Proizvođač je deklarira od -40 do +90 stupnjeva, pretpostavimo da je ok, uvijek mogu dodati neku obujmicu.

Eto, to je to!
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la zbotic » 08 lis 2018, 13:24

Žice od cigle do pločice skratiti na minimum, još jednom da ne zaboraviš :twisted:

Ima još tikovine, tako da možeš kombinirati......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la zbotic » 08 lis 2018, 21:53

Danas smo slušali Tomislavovo pojačalo u kontroliranim uvjetima. Lipo radi, baš kao pravi Pass-ić. Jorkširski terijer. :) Mali, ali čupa. :D :thumbup:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 09 lis 2018, 11:21

hvala na pohvalama :), moje zadovoljstvo je bilo višestruko. Naravno, jer pojačalo dobro radi (i prihvatljivo izgleda), a možda i više radi jako dobro provedenog vremena, odlične glazbe i vrhunskog zvuka (ne mislim na moje pojačalo :)).
Što se glasnoće tiče, za solidnu većinu (uobičajenog) slušanja ovih 5-6 W je sasvim u redu (što vlasnici cijevnih pojačala znaju već dugo). Naravno, vodeći računa da glazbeni izvor nije najzahtjevniji po pitanju dinamike, te da se koriste zvučnici razumne osjetljivosti (vjerujem da bi se bilo što s 90 dB osjetljivosti bilo adekvatno), s ovim pojačalom bi se moglo živjeti na duže staze.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la elvis » 10 lis 2018, 16:38

Generalno svi prekidači su u zbilji ružni, pogotovo oni snažniji za 220V. Istini za volju prekidač na zadnjoj strani uređaja tehnički gledano je najispravnije riješenje jer omogućava što kraće kablove sa visokim naponom unutar uređaja, ali iz iskustva ti mogu reći da je to čista tlaka. Ja sam na batoMM stavio prekidač na zadnju stranu, pa je bato završio na podu usred police, pa je prekidač meni postao nedostupan, pa amp palim na produžni kabel... čitaj užas. Trebalo bi svakako prekidač staviti na prednju stranu. Tri opcije su ti igri:

- rotacioni - taj može biti blizu ulaza 220V volti, pa možeš maksimalno skratiti te visokonaponske kablove unutar ampa, a i nudi mogućnost odabira dobro izgledajućeg "knoba" kojim uključuješ i isključuješ uređaj. Isti bi doduše acocirao na "volume" potenciometar pa bi mogao bit za nekoga zbunjujući, ali zadovoljava uvjet da nije ružan :)

- šminkerski - montira se na prednju ploču i lijepo svijetli, bed je jer treba napraviti poprilčno širku rupu na prednjoj ploči, no danas ima alata za to

- treće... staviti prekidač na donju ploču ampa, ali odmah iza prednje drvene ploče da bude dohvatljiv prstom, s tim da je amp tada podignut na nešto malo više nožice da se prst može uvuću he he :)

Nemoj žrtvovati praktičnost, uz malo truda to središ i miran si.... inače je "work arround" rješenje prekidač na produžnom :)


Primjer jednog šminkerskog... meni je zeleni najbolji
Privitak/ci
sw.jpg
sw.jpg (19.52 KiB) Pogledano 13973 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Pass Amp camp amp

PostPostao/la tomi77 » 11 lis 2018, 09:26

Elvise,

jutro i hvala na prijedlozima, slično razmišljamo. Prekidač za uključivanje je ostao zadnji baš iz tih gore navedenih dilema. Čak sam bio najbliži da stavim banana prekidač na kabel, što vodi u smjeru tvoje situacije za BatoMM. Zapravo, dosta sam vremena potrošio mozgajući o ovom pitanju, pokušavši usuglasiti estetsku i praktičnu stranu, ali nisam uspio 100% zadovoljiti obje strane.

E sad, ja bi bio najsretniji s rotacionim, ali ništa manje od neke grebenaske sklopke nisam našao. Istina, ima i njih malih (grebenastih), ali i ta najmanja je solidan overkill za mojih 3A (i to na"sekundaru"). Još razmišljam u tom smjeru, ako imaš kakav prijedlog za rotacioni - viči. Zapravo sam mislio napraviti od istog komada drva (ima Zoran još jedan komadić) okrugli botun za on/off, iako, uzevši u obzir ostatak pojačala (alu) moga bi biti i aluminijski.

Što se tiče tih šminkerskih, naručio sam par takvih, vidjet ću kad dođu, nije loše, teško mi ga je sad zamislit dok ne dođu. Da, naručio sam samo zelene :)

I ono zadnje, prekidač na donjoj strani ampa je bila jedna od opcija, s nekoliko pozitivnih strana: čista prednja ploča, relativno laka dostupnost, indikator napona u samom prekidaču (pa vijetli put dolje, ne moram stavljati diode), te, budući da bi morao staviti malo više nožice svakako bi bio benefit u vidu cirkulacije zraka oko hladnjaka. Ali, baš taj razlog povišenih nožica (mjerio sam metodom "od oka") mi nije bio estetski prihvatljiv jer mi se činilo da tako povišeno pojačalo (a trebalo bi da su nožice bar 2.5 cm) gubi tu eleganciju niskoprofilnog, koju sam zapravo i htio dobiti ovom konstrukcijom.
Alternativa je stavljanje istog tog prekidača na gornju stranu (imao sam negdje fotografiju, sad je ne mogu pronaći, al dobro, stvar je jasna :) i po fotografijama ne izgleda loše.

Još razmišljam, pribavit ću sve opcije, pa vidjet što se uklapa. A možda previše kompliciram oko banalne stvari :).
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Prethodna

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron