Mulin grem

Mulin grem

PostPostao/la mulin » 16 stu 2017, 23:26

evo i ja se odlucija na izradu gramofona.da mi je neko reka prije par godina da cu radit gramofon reka bi mu da je lud.zoki mi je ponudija svu logistiku i znanje.na meni je samo izrada pjata i osovine i preinaka rucice.pjat je od akrila,cilindar od bronce a osovina od nekog starog kaljenog alata tocnije od starog okretnog šiljka(prava muka za tokarit).osovinu i cilindar sam upravo završija nakon treceg pokušaja.istokareno je u stotu na kraju još malo proša sa brusnom kartom tako da je skroz u tisno.prvi put radim nešto ovako precizno.uglavnom dosta je zeznuto.na kraju zavrtija smontiran pjat i ne primjeti se nikakvo šetanje.mislim da šeta maksimalno 1 desetu ako i toliko.triba bi kupit komparator pa tocno izmjerit.eto toliko :)
Privitak/ci
pjat1.jpg
pjat1.jpg (166.82 KiB) Pogledano 14063 put/a.
pjat.jpg
pjat.jpg (81.72 KiB) Pogledano 14063 put/a.
osovina1.jpg
osovina1.jpg (88.15 KiB) Pogledano 14063 put/a.
osovina.jpg
osovina.jpg (75.97 KiB) Pogledano 14063 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 16 stu 2017, 23:53

Odlično izgleda! :thumbup:

Ttrebalo bi otvoriti posebnu temu pa da malo to obradimo praksom i teorijom...
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la mulin » 17 stu 2017, 01:07

moze,neka Roko premjesti ovaj moj post pod analogni izvori zvuka ako nije problem.hvala!
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2017, 08:11

Najlakše ti je da sam otvoriš temu i kopiraš post pa ću i ja nešto kasnije napisati....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la mulin » 17 stu 2017, 09:11

Može i tako
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 17 stu 2017, 11:24

mulin je napisao/la:moze,neka Roko premjesti ovaj moj post pod analogni izvori zvuka ako nije problem.hvala!


Premješteno ;)

Odlično to izgleda :thumbup: , sjećam se da se Franc Kuzma, kad smo svojevremeno ćakulali, hvalio sa tolerancijom od nekih 0,3 do 0,5mm (tri desete do pet), što je u ono doba bio iznimno dobar rezultat. A njegovi gremovi postižu cijene do desetke kila eura.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Mulin grem

PostPostao/la zmajz » 17 stu 2017, 11:32

Ovo me veseli kad vidim da ima ljudi koji se hoće baciti u ovakav posao. Pratim sa zanimanjem razvoj...
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Mulin grem

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2017, 12:28

Malo teorije.
Najprije zašto akrilni tanjur. Akril je materijal koji se relatvno lako obrađuje strojno, dosta je homogen i izotropan što znači da će težište biti u sredini tanjura sa svojstvom da ne unosi svoje frekvencije u zvuk.

Ležaj je od bronce zbog njenih "samopodmazivajućih" svojstava u dodiru sa čeličnom osovinom. Nije nužno da je čelik velike tvrdoće, ali ni ne smeta. U donjem dijelu osovine je kuglica koju ćemo u konačnosti zamjeniti keramičkom kako bi ostala trajno okrugla bez obzira što je tanjur dosta velike mase (6-7kg). Manja zračnost ležaja koristi da bi smo mogli staviti što rjeđu podmazujuću tekućinu. Ja koristim sintetičku tekućinu za automatske mjenjače tzv. ATF (automatic transmission fluid). On je agresivan na sve osim metala pa ćemo vidjeti kako će se ponašati sa brtvom na Mulinovom ležaju. Moja je ideja bila da bude iz jednog komada što je izvedivo samo sa posebnim svrdlima.

Na vrhu tanjura staviti ćemo mat od akrilnog stakla (perspex) tako da bude što manje prijenosa elektrostatike između njega i gramofonske ploče. Ako su materijali različiti to u startu formira nekakav kondezator jer se vrtnjom inducira statički elektricitet.

Slijedeći korak je postavljanje na probnu bazu od medijapana na kojoj ćemo točno označiti sve da bi se konačna baza nogla napraviti od kamena (poželjno velike gustoće).
Nakon toga ide čahura za motor i montaža motora. Da uživamo malo u vrtnji :D
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Mulin grem

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2017, 12:53

Motor kojeg ćemo koristiti je Airpax sinhroni 24 polni.

viewtopic.php?f=18&t=1688

airpax.jpg
airpax.jpg (60.74 KiB) Pogledano 13830 put/a.


Ovakav motor ne treba posebnu regulaciju, a brzina vrtnje mu je regulirana frekvencijom mreže. Današnja 230VAC mreža ima besprijekorno točnu frekvenciju jer je to globalni uvjet da bi se ista takva struja moga proizvoditi u tisućama malih vjetro i solarnih elektrana te dodatno uvoziti i izvoziti. Nekad davno u bivšoj zemlji je bio zatvoreni energetski sustav gdje je proizvođač monopolist mogao i odstupati od standarda, ali srećom toga više nema. Napon ako i varira to motoru ništa ne smeta. Dakle, regulacija brzine vrtnje je nepotrebna.

Ovaj Airpax je dovoljno snažan da može pokrenuti i jako težak tanjur. Danas bi proizvodnja takvog motora koštala u stotinama eura......
Zadnja izmjena: zbotic; 17 stu 2017, 13:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Mulin grem

PostPostao/la zbotic » 17 stu 2017, 13:04

Ručka koju ćemo koristiti će biti modificirana ručka sa Rotelovog RP-1300 gramofona
igracke.jpg
igracke.jpg (76.64 KiB) Pogledano 13834 put/a.



Zapravo ako se bolje pogleda u pitanju je Jelco SA 50 ručka napravljena za Rotelovog plastikanera. Tako je to nekad bilo i "kante" su imale današnje "HI-END" ručke.
Ono što nedostaje da bi ta ručka bila montirana na bilo koji gramofon napraviti ćemo na tokarskom stroju, časkom. :)
Druga opcija je kupnja neke Rege ili novijeg Jelca što po meni nema smisla, jer su cijene stelarne (zviježđe Magarac).

jelco.jpg
jelco.jpg (90.96 KiB) Pogledano 13834 put/a.


Treba Roteluši dodati čahuru da je izvučemo iz plastike i anti-skating (možda najjednostavnije kako kod originala)

jelco2.jpg
jelco2.jpg (94.65 KiB) Pogledano 13825 put/a.


jelco3.jpg
jelco3.jpg (112.36 KiB) Pogledano 13825 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Sljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron