6l6 na kt88

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la Roko » 01 lis 2016, 20:17

Nema ljutnje, ovo je samograditeljski forum i tu je uvijek dobro malo se sam potruditi ponešto i naučiti, sa razumijevanjem ući u problematiku. Ljudi mogu pomoći, ali na kraju ipak moraš do određenih zaključaka i odluka sam doći, usput i ponešto naučiti i steći neka nova znanja i iskustva. Već je dobro to što nisi odmah gurao razne elektronke u te monoblokove, što je nažalost česta pojava pa takve aktivnosti često i završe na vrlo "zanimljiv" način a uređaji u smeću (ili u oglasniku :) ).
OK, znači do sad si vjerojatno već skužio da već u početku priče o dizajnu napajanja leži dobar dio odgovora na tvoje pitanje. Ovako napamet, vrlo teško je znati jeli konstruktor dizajnirao napajački dio da može izdržati struje koje elektronke vuku kod grijanja. Kod 6L6 (i ostalih u ovoj topologiji) mu je dosta neka kratkotrajna izdržljivost od par Ampera, odnosno oko 1 Ampera permanentno. Ako je to tako zamišljeno i odrađeno, a velika je vjerojatnost da jest, tad osim 6L6, odnosno njenih inačica, tu ne možeš ubosti gotovo ništa drugo.
Ako je napajanje predviđeno i za korištenje drugih elektronki, pa može izdržat i do par Ampera permanentno, onda se u napajanju neće dogoditi ništa posebno, ali tu onda dolazimo do drugog dijela priče, a to su radne točke, anodni naponi itd...i taj dio ima svoju problematiku o kojoj su napisane cijele knjige i za taj dio, da bi mogao barem nešto shvatiti morat ćeš malo proučiti barem osnove amplifikacija sa elektronkama. Zatim, nakon svega toga tu još dolazi i dio prilagođavanja impedancija, tj. izlaznih transformatora, čiji ustroj također direktno ovisi o izabranoj elektronki...itd...itd
Te, nakon svega, opet ponavljam, čak da se i sve to nekako pogodi (što je apsolutna mission impossible :D ), vrlo je upitan konačni zvučni efekt, a gotovo sigurno puno lošiji od ovog sad što imaš...znači, čak i u onom klasičnom audiofilskom hi-fi poimanju zvuka takve zamjene i preinake nemaju puno smisla.
Kao što vidiš, nije nimalo laka problematika, pa ni sam odgovor na tvoje pitanje ne može biti jednostavan ni lak, tim prije što tu još uvijek ima jako puno nepoznanica u konstrukciji tvojih monoblokova.
6L6, pogotovo njena GC verzija, je iznimno cijenjena i jako linearna elektronka, kojoj dobra topologija i mudro određena radna točka te kvalitetno odrađeni izlazni trafoi, daju za pravo za izniman hi-fi učinak na adekvatnim zvučnicima. Točka. Niš ne diraj i uživaj u toj finoj elektronki, kažem opet, eventualno sa vremenom ako se dočepaš neke fine NOS (New Old Stock) 6L6GC, isprobaj... ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la boca » 01 lis 2016, 20:30

E Rokec da ste (si) iz Zagreba vec bi mi pili kavu,pivo ili gemist negdje.
Hvala ti ali jako hvala na trudu i objasnjavanju.
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la boca » 19 vel 2017, 16:27

Trebao bih savjet:
Naime ovi su mi se monoblokovi zavukli pod kožu pa bi ih htio dotjerat kako vizualno tako i tehnički pa me zanima dali bi bilo bolje kod retubinga stavit 6l6gc ili ruske 6p3s?
Na koliko štelat biase na jednim a koliko na drugim?
Što bih sve općenito trebalo zamjenit od tih kondića kojekakvih?
Možda neko u ZG ili okolici da bi imao volje to malo pogledat?
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la Roko » 21 vel 2017, 15:18

Ovako napravi: sve spoji kao kad slušaš glazbu, pazi da je sve uredno spojeno, i izvor i zvučnici. Uključi monoblokove i zagrij ih desetak-petnaestak minuta i slušaj glazbu normalno kao i inače. Nakon pola sata, dok je još sve upaljeno, uzmi unimer, namjesti na DC mjerenje napona, područje do 200V (ako očitanja budu premala ili pokazuje same nule promjeni područje na 20V, pa na 2V, odnosno 200mV, sve dok ne dobiješ neke suvisle brojke) i ubodi crnu pipalicu u crni (ground) izvod a crvenu pipalicu najprije u jedan bias izvod (crveni izvod otraga na monobloku), pa zatim u drugi. Tako napravi za oba monobloka, znači dok još rade. Zapiši očitana mjerenja i napiši ih ovdje na forumu.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la boca » 21 vel 2017, 22:15

Hvala Roko
Znaci obadvije lampe bi trebale biti oko 30-35mA ili vise?
Negdje sam citao da ove ruske biasiraju do 45mA.
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la Roko » 21 vel 2017, 22:59

Nemoj nagađati, mjeri.

6P3S datasheet
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: 6l6 na kt88

PostPostao/la boca » 02 ožu 2017, 10:59

Jučer mi se desilo kod slušanja muzike da mi je jedam monobok utihnuo i počeo tiho krčat.
Izvadio sam onu obrtačicu faze (prvu sa desne strane) opet ju upuknuo i sad radi samo kaj cvrči.
Jel lagano pri kraju?
To mi se već događalo ali nakon nekog vremena cvrčanje prestane.
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Prethodna

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron