izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina drivera

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 10 vel 2016, 15:38

zmajz je napisao/la:Evo još jednih malih:
http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=9&t=119
Inače, trenutno pokušavam osposobiti male Visaton FRS 8 M, ali i neide baš najbolje.....


vidio sam temu, bravo!
Nego, zašto izbjegavati MDF? radi mehaničkih ili soničnih svojstava?
Negdje mi je upala u oko rečenica da šper rezonira na uhu pogodnijim frekvencijama pa se bolje uklapa u filozofiju predmeta (zvučna kutija) ali nema nikakava iskutva po tom pitanju.
MDF naprotiv, gustoćom djeluje zahvalan materijal za kutiju.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 10 vel 2016, 15:41

Pao Pepeo je napisao/la:je bilo bi stvarno lijepo i dobra ti je ideja...s ovako malim kutijama bilo bi izvedivo
ali savjetovao bi te da dubis s donje strane di kasnije bis stavio-zaljepio drveni cep i to se na kraju nebi ni vidilo.Uz dobru stubnu busilicu i pravilno glodalo dalo bi se to lako napravit.Kad zavrsis s dubljenjem nemoj se brinut da ti unutarnje stranice nisu potpuno glatke,jos i bolje da su malo nepravine.
Sad dali ces nac tolki komad (2kom) masline da nema niti jednu pukotinu ili udubljene neznam.. mislim da znas kolko je deblo kod maslina nepravilno..
I ako si u mogucnosti tad trazis komade drva blizu cvorista tamo di se stablo grana jer su kasnije godovi naj lijepsi.
Ako budes htio znam ja jednog koji bi ti mogo istokarit od istog drva port... samo se javi ;)


vidiš, dobra ideja za bušenje odozdo, zanimljivo...
ako se odlučim (čitaj nabavim drvo), javit ću se, hvala :). doduše, sad kad razmišljam, znam gdje ima drvo, samo ko zna koliko se drvo suši (u normalnim uvjetima), čujem/čitam - godinama. A svakako bi valjalo izbjeći da ispuca..
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la zmajz » 10 vel 2016, 15:49

Ja ga izbjegavam zato što je otrovan a sa šperom je lakše raditi. ljepše izgleda pa je i fnalizacija lakša. Akustički je za diskusiju što je bolje, oba materijala imaju i prednosti i mane. Šper je i lakši u konačnici, a možda ima i veze sa psihoakustikom...
Ne ulazim u taj dio rasprave jednostavno jer ne naslućujem na kojoj je strani istina, za horne svakako šper a za ostalo.... Uostalom, kod ovako malih kutija rezonance mterijala su od manjeg značaja osim ako ne ideš raditi upravo s tom namjerom da kutije sviraju i daju značajan doprinos boji zvuka (onda je to muzički instrument a ne reproduktor).
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la elvis » 13 vel 2016, 12:31

Nisam sve čitao, možda je već napisano, no čemu bi te FR mini kutije služile? U studiju za nearfield zvučnike ili ?

Što se tiče materijala, MDF naravno, nastojiš da ima što manje paralelnih stranica. Kada je već kutija tako malena, super bi bilo raditi lamelirano, sloj po sloj MDFa, tako oblik može viti kakav hoćeš, a paralelne stranice praktično nemaš.

Generalno od malog volumena nema neke velike sreće, za bilo što ozbiljnije u zvuku trebati će ti bass sekcija zasebno.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 15 vel 2016, 13:06

Da, taj dio fali...
U realnim životnim uvjetima sve je puno kompromisa pa tako i ovo. Kolega bi jednu manju sobu (sobicu) preuredio u svoju radnu sobu/slušaonu i pitanje je bi li najviše zvuka dobio s nekom malom samogradnjom + subwooferom.
Stvar je bila dobivanja što veće kvalitete zvuka (za neki iznos novaca), što lakše uklapanje u minimalan prostor (nenametljivost), te ponešto uradi sam angažmana.
Još se on razmišlja, a ja osobno već par godina mjerkam nešto ovako (http://www.diyaudio.rs/topic/2391-ecotherm-clone/), ali to zahtijeva posebnu temu :)
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la elvis » 17 vel 2016, 19:15

tomi77 je napisao/la:Da, taj dio fali...
U realnim životnim uvjetima sve je puno kompromisa pa tako i ovo. Kolega bi jednu manju sobu (sobicu) preuredio u svoju radnu sobu/slušaonu i pitanje je bi li najviše zvuka dobio s nekom malom samogradnjom + subwooferom.
Stvar je bila dobivanja što veće kvalitete zvuka (za neki iznos novaca), što lakše uklapanje u minimalan prostor (nenametljivost), te ponešto uradi sam angažmana.
Još se on razmišlja, a ja osobno već par godina mjerkam nešto ovako (http://www.diyaudio.rs/topic/2391-ecotherm-clone/), ali to zahtijeva posebnu temu :)



Ja ti baš ne vjerujem u neke isplative benefite DIY anja malih kutija, a pogotovo FRa i ktomu dodatni diy suba. Može se to, dapače, ali prilično se treba zagrijati stolica, i opet u konačnici tek prosječan rezultat. Ako je cilj samo zabava diyanjem onda ok, no ako zabava nije primaran cilj, onda pravac njuškalo i riješiš problem u okviru 150 eura.

Evo primjera.. Male Canton zvučnike Plus X nađeš za max 400 kuna par, a u njima je više nego odličan visokotonac i izvrstan bass/srednjetonac, a pripadajući sub, bilo aktivan ili pasivan također od Cantona nađeš za max 600 kuna. Ova kombinacija npr papa bose acustimas 5 za doručak. Ako se frendu baš diya, onda te male Canton Plus X kutije prepakira u drvenu kutiju, poštujući volumen koji je bio.

Da ne idem dalje, tu su i male JBL Control1 ... Ma prava milina kada treba mala kutija.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la Mate » 17 vel 2016, 23:09

Elvis, koji si ti demoralizator! Što je suprotno od pojma "lampizator" (hahahaha)

Kad čovik radi sam male kutije i kad shvati da je falija, onda mala kutija, malo materijala, nema za čime žaliti.

Može se definitivno napraviti dobra kutija doma, To su prije svega one već nabrojane i prikazane cheap-trick , ali ima još modela te serije.
Nadalje, za male prostore, sugerirao bih nešto ala zigmahornet, ili Needle. Moje su bile CT 237 ako se ne varam, te također malo modificirana needle, i još također testiran zigmahornet (iako ne u posve originalnoj građi , ali cijev odgovarajuće dužine da se vide moći te koncepcije). Zigma - preporučam za probati.
Guglajte zigmahornet i needle speaker.

Pohvalio bih i namjeru tj postupak, iako se dogodio možda instiktivno, a to je da se prema prostoriji traži kutija. To je po meni uvijek ispravan put, bez obzira bila prostorija mala ili velika. Podsjetio bih da se za bilo koju aplikaciju ozvučenja u profesionalnoj domeni rade proračuni, temeljem kojeg se određuje broj, snaga raspored i usmjerenje zvučnka. Dakle i za hifi treba makar nekakav proračun, ma tko što o tome mislio.

Evo moj jeftin trik http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=9&t=1100 i u nastavku sat sub rješenje koje također moguće rješenje.
Moj cheap trick mi svira na desktopu doma, dakle slušam ga near field ali može u omanjoj sobi fino napuniti zvuk. (uz sub doživljaj bi se svakako unaprijedio) Problem je što više nema ovih TBang drivera za nabaviti. Vjerojatno bi poslužio neki drugi model.

Moja topla preporuka jest needle ili nešto slično. To su ipak transmisije i bas postaje nešto nevjerojatno dobro. Preporuka za tu malu sobu da se ispuni svim i svačim da ima što manje odbijancija, a što više apsorpcije. Mene je takav garažni prostor. Prirodno dampiran hahaha. :lol:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la elvis » 18 vel 2016, 10:28

He he he :), pa forum je tu za različita mišljenja, to bi trebao biti pravilo :), a
Inicijator teme će na kraju donijeti nekakvu odluku kojim smjerom krenuti.
Sve što si napisao ja bi potpisao tamo negdje 2002., no vrtio sam dosta po tomu
i sada sam malo promjenio mišljenje. Istini za volju nije u DIY duhu, no ovaj moj
pristup oslobađa vrijeme za neke druge DIY projekte, npr. pojačalo za te zvučnike :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 18 vel 2016, 11:04

Oba dva ste u pravu..
Elvis po pitanju uloženo/dobiveno, a posebno radi isticanja Control 1 zvučnika, kojeg možeš dobiti za malo kuna, a koriste ga u režijama mnogih radio postaja, s dobrim razlogom.

mate, već sam vidio ovaj tvoj projekt, vrlo zanimljivo, a po pitanju odnosa cijene i zvuka ne znam s čim se može mjeriti :). Razgovorom smo došli da treba promisliti dobro što će uklopiti (zvukom) u sobu, jer sve drugo je bacanje novaca, a čovjek izgleda ima volje.

ja ga osobno gurkam na (google): Air Tight Micro Studio Monitor MSM-1 Bonsai

ali dok malo ne zatopli, još ništa od radova.
Nego, generalno, jel se isplati uzimati drivere u HR ili je općenito bolje izvana?
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la Mate » 18 vel 2016, 13:50

tomi77 je napisao/la:...
Nego, generalno, jel se isplati uzimati drivere u HR ili je općenito bolje izvana?

Ah , odgovor ti je ono "a sve ovisi lipi moj, E!"

Ja sam ove moje tangbang 4" onomad bidao na jebaju, i to sam moro dva puta svaki, put po jednog. Tada je roba išla preko lokalnih carinarnica, i na jednog mi jedan carinik nije obračunao ništa, na malo kasnije drugo je ufatila neka carinica, i opalila mi dažbine. Ništa strašno, ali samo kao princip.
Tj, moras vidjeti ako je carina u igri (i PDV) ako dolazi izva EU, bagatelna vridnost cca 20 Eura, pa do 150 Eura i preko. Dakle za prvi slučaj "bagatelna vridnost" ne plaćaš ništa, za drugi slučaj plaćaš PDV, a za preko 150 Eura plaćaš i PDV i carinu.
Kod kupovine u EU u pravilu plaćaš PDV države iz koje kupuješ i uobičajeno ne male troškove dostave.
Ja sam u više navrata nabavljao Visaton drivere. Usporedbom svih cijena okolo naokolo na kraju mi je ispalo najpovoljinije u Hr kod ELektrokema u Zagrebu.
Vjerojatno za neke bolje drivere kod nas niti nećeš naći opciju, recimo nešto ala Fostex.
Generalno mislim da će morati vani.
Ali da ne propustim onaj JBL Control1 je prava stvar. Samo mi se čini da je postajala još neka alternativa druge marke, također, mrak mališan.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron