VIFAntastično za na zid

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la elvis » 09 tra 2015, 16:38

Ja sam i dalje skeptičan kada su ovakvi projekti u pitanju, no pravilo je da znaju
često nagraditi sa rezultatom iznad očekivanja, no ipak vremenom što se više koriste
polako uviđaš kolika su ograničenja. Naravno tu dolazimo do momenta da li želimo imati
samo strogo namjensku audio komponentu koja treba da se čuje ili audio komponentu visoko
vjerne reprodukcije. Ako je dovoljno prvo navedeno, svi će se veseliti sa ovim projektom, u to sam siguran.
Iz iskustva mene i dalje najviše veseli mali radio koji sam radio za balkon, sa dvije lampe u ljetnim periodima
uz čašu crnog vina…. Radi se o audio uređaju, ali ne i o hifiju i zbog toga me boli dupe.
Pogledao sam malo karakteristike ovog Vifa drivera i za 20 dolara koliko se traži za isti (nadam se da sam dobro vidio tj. da nije puno skuplji)
mogu reći da je prava mala bombona. Što se tiče bass područja, nemojmo se zavaravati, to je nedostižno
za ovaj driver i ono što izlazi iz otvora vrlo je upitno koliko se može smatrati bassem.
Ono gdje bi ja ovaj driver aplicirao je svakako line array i to 8 komada
po svakoj strani, uz 8-kanalno digitalno pojačalo u svakom stupu
(2 x 4 kanala po par watta po kanalu se nabavi za super male novce), tj. izbjegao bi bilo kakvo spajanje
drivera u seriju, jer se to na kraju ipak pokazalo loše. Eventualno dva u seriju pa provući sve sa 4 kanalnim
pojačalom, no danas se kitovi D klase nađu za par dolara, razlika u cijeni bila bi minimalna.
Eto tako ja razmišljam, to je nešto što bi me svakako malo mrdnulo iz moje relativne diy monotonije, a rezultat
bi bio siguran sam izniman sudeći po karakteristikama drivera, a uspjeh dodatno jamči i sama linee array topologija.
Trošak projekta ako sam dobro vidio cijenu drivera bio bi
oko 400 dolara. Istini za volju opet bi došao do problema kako riješiti bass područje, no lakše bi sve to sašio
nego sa ESl-ima. Frend Karlo upravo razvija bass sekcije, šteta što ne piše na forumu o tomu, no radi se o pravim sub bass monstrumima.
U svakom slučaju sve moje čestitke na volji, meni malo nedostaju ovih "ho-ruk" tj. brzinski projekti, sve mi se zakomplicira
pa traje mjesecima tj. godinama, malo frustira što je je :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la bepone » 10 tra 2015, 02:36

Ojla Elvis ,
evo ako budu kod mene zavrsili moren ti rec da ja nemam nikakvih ocekivanja, samo da nisu ostri. Ja se Ni ne zamaravam s nicim rekao je zmaj Da je odlic. Zvuk.. Ako te intrigiraju procitaj si dva orig.treada na diyaudiju ima barem 100 strana a i jedna tema je zakljucana radi konstantnog kocanja odredjenog komentatora, zagrizenika losijeg ,konkurentnog drivera. Jedan je i skrenuo paznju sa kw-atnim line arrayima od mozda 50-tak kom i kune se u taj sound. Pa kasnije su usporedna mjerenja Sa svim zivim i mrtvim gdje ova mala vifa pokazuje velike linearnosti i old. imp.odzive. Ja sam ih zato i uzeo. Bass mi ne treba i idu Na zid za gledat televiziju I njih a dat demo ih jednom umjetniku da ih oslika. I ako budu slabi cemo ih iskljucit i opet ce delat korist. 14 eur kom spectrum audio de. Vides svakako odlicna investicija :mrgreen:
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 10 tra 2015, 12:37

zmajz je napisao/la:Iskreno, uvijek sam bio skeptičan prema ovakvim riješenjima jer sam smatrao da to nemože zamijeniti "prave" zvučnike (neznam razlog). Uvijek me to nekako podsjećalo na one male kutije koje se moglo nekad naći po krčmama i čekaonicama montiranim u ćoškove blizu stropa.... Ali tehnologija izrade drajvera ide naprijed pa nije čudo da se to sve izmjenilo.
Prvi susret s takvim pristupom (slika-zvučnik) se desio krajem '60ih godina na velesajmu u Zg, u paviljonu DNR Koreje (južne, još je veliki, dragi, umilni super i deluxe vođa Kim Il Sung bio živ, veliki prijatelj naroda i narodnosti bivše nam domovine), gdje su dotični izložili dvije prekrasne svilom vezene slike u okviru (sve u stilu) koje su svirale. Kako, nemam pojma. Znam da je frend komentirao nešto u stilu "mora da su elektrostatici, vi'š kak su tanki". Iste godine u ruskom (CCCP) paviljonu baćuške su izložili neki njihov gramofonski uradak sa čistom kopijom SME ručke. Moćno je izgledalo, naravno da nije bilo u pogonu.
Ali slijedeći susret s tankim zvučnicima je bio u obliku Sound Wall (mislim da je bio Thorens, ubi me ako se sad mogu sjetiti) sa nekih devet drajvera plus srednji i visoki, to je dobro sviralo i impozantno izgledalo. Bila su dva modela, veći i manji. Ali to su još uvijek bili samostojeći zvučnici. Kasnije sam se nešto više zinteresirao kad sam vidio da je Magnepan izbacio neki model za na zid uz TV.
No danas, kad su se pojavili ovi tanki televizori i kompjuteri gdje se javlja potreba za nečim gtakvim, nije čudno da sve više ljudi razmišlja o takvim varijantama.
Mene je valjda najviše odbijalo to što kad ih metneš na zid nemožeš ih više podešavati/usmjeravati prema nekom sweet spotu gdje ćeš ih slušati (mislim da se i tome može doskočiti - već imam ideju).
Ipak mislim da su fullrangeri tu bolje riješenje
.


I ja mislim da su fullrangeri bolje rešenje , stim što ti misliš na širokopojasne zvučnjake a ja mislim na fullrange ..... ONO od 20 do 20 :mrgreen: . Mnogi misle da se dobar širokopojasni zvučnik može koristiti kao srednjetonac ......greška , jer se teško savija a pun je brejkova koji i nisu bitni kada radi sam .
to sa uglom možeš da rešiš sa šarkama za vrata .....pa lepo otvoriš svit spoRt ili zatvoriš kako hoćeš , i samo paziš na promaju :)
U svakom slučaju ovaj tip kutija je budućnost ovog sporta .........jedino gde bi mogao da ima probleme u odnosu na klasične kutije , je dubina scene i ništa više .........pošto je dubina scene , bar ja tako mislim , mislena imenica za mnoge kutije koje se švrćakaju po forumima onda ni to ne bi trebalo da bude problem :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 10 tra 2015, 13:14

takozvani" fullrangeri " kao i svi ostali zvučnici , čak šta više i manje , zavise od prečnika a od prečnika zavisi maksimalni opseg teorijskog rada u režimu klipa. Tu negde mogu za taj prečnik da dobace do 3-4 khz , dok je sav odziv preko toga stvar rezonancija a ne nekog stvarnog rada membrane ...... nekima se sviđa taj zvuk , nekima i ne .
Klasičan vsokotonac radi u režimu klipa do nekih 7 khz :mrgreen: .....a ako se pogleda odziv jednog TW Morela onda se vidi prvi regularan skok , pa drugi skok , pa onda ide travka pobrljavka posle 8-9 khz .
Aca Ribon je svojevremeno napisao , ja znam kako radi visokotonac čim mu vidim odziv , jel skače ili testeri :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 12 tra 2015, 19:14

OK, skeptični ili ne ovo svira predobro. Vrijedi i truda i novaca (moš mislit novaca), nakon tri dana se sve zaokružilo i izbalansiralo tako da je bas dobio na volumenu i nimalo ne nedostaje. Neidu oni u neke dubine, ali nitko pri slušanju neće primjetiti da fali basa, fino je sve izbalansirano. Visoki i srednji nemaju zamjerke, i sad kad su na zidu gdje i trebaju biti stvarno se nema što zamjeriti. Evo par sličica finaliziranih zvučnika, u platnu spremnih da ih umjetnik uneredi kako želi.
Na jednoj je slici varijanta sa probnim okvirićem (ideja odbačena)

IMG_20150412_120413.jpg
IMG_20150412_120413.jpg (103.55 KiB) Pogledano 9615 put/a.
Privitak/ci
IMG_20150412_120327.jpg
IMG_20150412_120327.jpg (57.71 KiB) Pogledano 9615 put/a.
IMG_20150412_150531.jpg
IMG_20150412_150531.jpg (93.09 KiB) Pogledano 9615 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 13 tra 2015, 11:23

Posmatrajući predzadnju fotografiju imamo dve ' kocke ' , od kojih je jedan sama površina kutije da druga je sam zvučnik . AKO se površina kutije neravnomerno podeli , mogu se dobiti razni kvadrati i pravougaonici obojeni raznim bojama .....tako da površina kutije bude niz više slika , od kojih bi recimo jedna površina bila površina zvučnika . :) .
PS nedavno sam u jednoj galeriji video tri slike , različitih dimenzija i sve crvene .....nemam pojma šta je umetnik hteo da kaže :mrgreen:
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 13 tra 2015, 16:53

Mora da je veliki umjetnik. Velike unmjetnike je teško razumjeti.
Inače, zvučnici vise na ovom mjestu samo zato da se usviravaju, tu im nije mjesto iako je TV zvuk dobio sasvim novu dimenziju.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 13 tra 2015, 17:51

zmajz je napisao/la:Mora da je veliki umjetnik. Velike unmjetnike je teško razumjeti.
Inače, zvučnici vise na ovom mjestu samo zato da se usviravaju, tu im nije mjesto iako je TV zvuk dobio sasvim novu dimenziju.


Nisu krivi umetnici , oni se samo prilagođavaju svojim mušterijama i novim trendovima , koji su kao što reče moja prijateljica , prazni kao ona stvar :) .
Inače , meni je od prošlog veka TV zakačen za liniju tako da i reklame slušam u ajfaju ......nedavno prisustvo malog D klase pojačala u kući me je nateralo na razmišljanje da bi eventualno i D klassa mogla biti dobra za TV .
Ljudi nemaju pojma koliko su filmovi tonski dobro odrađeni .....ponekad bolje i od mnogih muzičkih CD-a .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 13 tra 2015, 19:48

Istina, ja doma imam kablovsku TV, i sve ostalo, i zvuk filmova pa i govornih emisija iz studija je vrlo dobar. Ali ovi mali zvučnici u potpunosti pokazuju koliko su ugrađeni zvučnici u televiziji loši i napumpani u basu da dobiju neku "voluminoznost". Razumljivo, inače bi bili neslušljivi. Ovako ja zaobilazim elektroniku samog televizora jer signal uzimam direkt sa mrežnog rutera na DAC i na digitalni amp (T-amp od 47Hz. 2x9W). tako da sam TV izbjegavam.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 31 lis 2016, 09:07

u vezi zvučnika na zid . Pa pre neki dan sam slušao neke kineske elipsaste zvučnike koji se po pravilu ugrađuju na zadnje police kod automobila . Mislim da je 9x6 inča , koštaju oko 60 evra i tako dobro rade da je to ludnica od zvuka .
BIle su montirane u 30 litara kompresiju i stvarno neverovatno koliko to dobro radi .....za probu je išao ZZ top , neko violončelo i neki bariton .

Recimo bas gitara , ona stoji u ruci ali zvučnik stoji dole i uglavnom zvuk bas gitare treba da ide nisko , i uglavnom to ne radi jer kutije uglavnom loše rade .....e kod ovih kineza , kao prvo bas je porilično realističan a kao drugo ide po podu :mrgreen:
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.