F.A.S.T.

F.A.S.T.

PostPostao/la maltus » 06 ožu 2012, 09:16

Samo glazbu slusam.
Avatar
maltus
 
Postovi: 97
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 16:34
Lokacija: Zagreb

Re: F.A.S.T.

PostPostao/la Ludov » 09 ožu 2012, 13:53

Bolje živjeti sto godina u bogatstvu nego sedam dana u siromaštvu!
Avatar
Ludov
 
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 lis 2011, 15:03

Re: F.A.S.T.

PostPostao/la Rabbit » 07 sij 2014, 13:50





Znam da je topic star dvije godine, no tražeći po internetu o F.A.S.T. dizajnu sam se ugodno iznenadio kad me dovelo ovdje i spoznaja da postoji i domaći diy forum. Bravo ;)
Kako se samogradnjama bavim već dosta godina ovaj pristup mi se čini prilično zanimljiv premda mi je ujedno i najjednostavniji način da dođem do skoro već trosistemca koji bi imao pomoć tweetera iznad 10-12 kHz.
Drivere koje sam mislio upariti bi bili visaton B80 i monacor raptor 6, rez oko 300-500 Hz.
Što misli zajednica kakav tip filtera koristiti?
Rabbit
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 07 sij 2014, 13:35

Re: F.A.S.T.

PostPostao/la Mate » 07 sij 2014, 18:39


Istina, prvi put vidim taj naziv ali pregledom tih primjeraka, kao i iz samog naziva da se zaključiti ponešto.
Ideja je da se fullrange driveru doda bas većeg promjera koji ima odrađivati donje oktave koje su inače namjenjene USB jedinici, pa malo više do maximum 120 Hz. Na taj način se fulranger oslobađa ovog bass opeterećenja pa tako može glasnije odrađivati sve iznad bez opasnosti od preopterećenja, izobličenja i Xmax limita.
Pri tome se FR u kutiju ugrađuje u zaseban volumen da ga kompresija bassa ne razvali niti utječe na njegov rad.
Dakle ništa mudro. U biti je dvosistemac, ali moguće uz dobro dizajniranje i uparivanje drivera, da se postigne odlike čistog FR zvučnika koji je ukupno glasniji i bolje odrađuje donej bas dionice.
Jednostruki FR zvučnici se standardno rade kao horne ili kao transmisije te nešto rjeđe kao BR kutije. U transmisijama, se postiže rad drivera ispod njegove donje Fr. A to dodatno napreže driver, netočno dzajnirana transmisija će biti sklona neprigušenim rezonancijama i izobličenjima. Naprotiv, dobro dizajnirana će dati vrlo zanimljiv i postojan bas. Međutim često će faliti glasnoće u većim sobama.
Dakle FAST je opet jedan kompromis koji može dati dobre rezultate.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: F.A.S.T.

PostPostao/la vulejov » 20 sij 2015, 14:41

..
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara


Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.