TL071CP Op-amp zamjena

Dogradnja tvorničkih uređaja

TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la adrian » 06 tra 2013, 13:15

Pozdrav samograditelji.
Kako sam jedna od onih osoba kojoj Đavo iliti Vrag ne da mira, uvijek volim prčkati po tvorničkim uređajima. Naime prije koji dan sam kupio S/H Audiolab 8000P, ingliš varijantu istog. Kad sam ga otvorio, uistinu nisam našao nešto što bih mijenjao na prvu, jer su unutra Wima MKP i Elna elektroliti, jedino me privukao ovaj prastari Op-amp TL071CP. Na novijim verzijama je navodno opa134, ali ne znam da li je još nešto mijenjano oko samog Op-a. Čak je preporuka i OPA627.

E sad me zanima da li je to samo Take out-Put in metoda ili ima još kakve zahebancije? I da li se isplati uopšte igrati sa tim.

Unaprijed zahvalan
Avatar
adrian
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 svi 2011, 18:05
Lokacija: Bos.Gradiška

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la Khadgar2007 » 06 tra 2013, 13:51

Čuj pogledaj datasheet od oba, i vidi koji je napon napajanja i pinout. Dosta tih OPa imaju isti pinout i napajanje pa se može sa njima igrati.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la zbotic » 06 tra 2013, 14:40

Zamjena je besmislena dok ne znamo čemu taj opamp služi i u kakvom okruženju se nalazi, a za to nam treba najmanje shema (a bilo bi dobro vidjeti i PCB). Inače, TLE2071, a čaki i OPA134 su skoro pa direktna tehnološka zamjena novije generacije.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la adrian » 06 tra 2013, 15:47

Ovo je jedina dostupna šema koju sam uspio naći.

slika
Avatar
adrian
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 svi 2011, 18:05
Lokacija: Bos.Gradiška

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la zbotic » 06 tra 2013, 17:23

Ovaj opamp je servo pa je na toj poziciji dobar izbor OP177 (najbolji) ili LF411 (best buy). Općenito oni opampovi koji se klasificiraju kao "precision opamp" odnosno oni kojima je glavna karakteristika low offset. Takvi opampovi su u pravilu jako skupi, a OPA134 koji i nije tih karakteristika ovdje je već overkill.

Međutim zamjenom nećeš postići neki značajniji zvučni pomak na bolje. Po mom mišljenju, nije vrijedno truda mijenjati.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la adrian » 06 tra 2013, 17:38

zbotic je napisao/la:Ovaj opamp je servo pa je na toj poziciji dobar izbor OP177 (najbolji) ili LF411 (best buy). Općenito oni opampovi koji se klasificiraju kao "precision opamp" odnosno oni kojima je glavna karakteristika low offset. Takvi opampovi su u pravilu jako skupi, a OPA134 koji i nije tih karakteristika ovdje je već overkill.

Međutim zamjenom nećeš postići neki značajniji zvučni pomak na bolje. Po mom mišljenju, nije vrijedno truda mijenjati.


Čemu u stvari služi taj Servo Op-amp? Izvini što pitam.
Avatar
adrian
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 svi 2011, 18:05
Lokacija: Bos.Gradiška

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la zbotic » 06 tra 2013, 17:44

Pojednostavljeno taj sklop služi tome da DC naponu na izlazu pojačala (koji je produkt nesavršenosti sklopova pojačala i tu ne smije biti), promijeni polaritet i u vrlo malom iznosu ga vrati na ulaz pojačala kako bi se nakon pojačanja poništio s onim na izlazu.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la ilimzn » 06 tra 2013, 19:09

Tocnije, sluzi tome da izlazni offset bude cim blize nuli bez potrebe za podesavanjem. Ima vise nacina kako se to moze postici, zbotic je dao jedan ali je zaboravio dodati da OP-amp sluzi kao integrator, dakle greska u offsetu se nakuplja i vraca nazad na ulaz, cime se izbjegava potreba za podesavanjem. Ovakav spoj donekle cak i ponistava offest samog OPampa no za prakticne potrebe moze se reci da se njime izlazni offset cijelog pojacala smanjuje na ulazni offset opampa, sto je reda par mV. OPamp s vecim open-loop pojacanjem i manjim ulaznim offsetom ce to dodatno smanjiti no to ce biti cujno jedino ako nesto drugo debelo ne stima u radu pojacala opcenito (tipa nepodesena struja mirovanja, tipicno premalena), u prevodu, nema veze s OPampom.
U potpunosti se slazem da nije vrijedno mijenjati. Stovise, zamjena nekakvim audio-OPampom bi najvjerojatnije pogorsala stvari! Ako treba necim mijenjati, onda je FET ili MOSFET ulazni stupanj na OPampu prakticno neophodan u protivnom ce rezultat biti gori (potencijalno puno gori).
Ukratko: kad vidite OPamp, NEMOJTE odmah imat audiofilski refleks da ga treba promijeniti necim 'boljim', suzdrzite se, jednako kao sto se suzdrzite kad na kotacu auta vidite vijak, da ne idete odmah stavljat pozlaceni. Ne prodaje se prastari TL071 i dan danas na milione komada bez veze, a besposlen pop i jarice krsti.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la ilimzn » 06 tra 2013, 19:10

adrian je napisao/la:Čemu u stvari služi taj Servo Op-amp? Izvini što pitam.


Pa cu ja bez celofana:
A nije li ovo trebao biti prvi post u ovoj temi? :)
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: TL071CP Op-amp zamjena

PostPostao/la adrian » 07 tra 2013, 22:10

Hvala na odgovorima, sad mi je puno jasnije.
Avatar
adrian
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 svi 2011, 18:05
Lokacija: Bos.Gradiška

Sljedeća

Natrag na Tweak

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron