Iskra wide range projekt

Iskra wide range projekt

PostPostao/la zerowaf » 19 stu 2012, 18:32

Pozdrav svima!
Nisam puno pisao na ovom forumu iako sam prijavljen već dugo. Nešto sam aktivniji na diyaudio.rs ćiji sam član puno prije nego što se u Hrvatskoj pokrenula naša varijanta. Tamo sam uz ogromnu pomoć članova uspio lampizirati jedan Philips CDP. a sada, najviše uz pomoć Zen Moda, nastojim izvući maksimum iz Iskra wide range drivera.
Kutije sa tim driverima su išle u kompletu sa Iskra-Garrard gramofonom.
Kako sam došao do njih?
Nabavio sam lampaške monoblokove našeg legendarnog Mladen Krkleca i najednom su moje Dynaudio Audience kutije postale nepotrebna roba, a nisam se mogao ispružiti za nešto skupo. Budući da sam i na velikom diyaudio nekoliko puta naišao na Zenove pohvale ovog drivera ukucao sam u Njuskalovu tražilicu "Iskra zvučnici" i našao čak tri para na ponudi.
Tako sam došao do svojih.
Prvi dojmovi su odlični!

Ovako izgledaju kutije:

slika


Ovako je izgledala skretnica:

slika


A ovo je jednostavnija varijanta koja se bolje čuje od originalne:

slika
Copyleft by ZM!

u išćekivanju druge kutije za njih trenutno rade bez zadnje stranice, postavljene na 5 do deset cm od zadnjeg zida malo nakošene prema slušatelju.

U međuvremenu sam kondenzator u skretnici zamijenio za Iskrin blok od 6uF i zamijenio Iskrin visokotonac sa Saba Greenconeom od 10 cm:

slika
Za moje uho se bolje uklopio u priču. Kasnije je u planu zamjena za Eminence APT80.

Budući da sam dobio nekoliko prijedloga u kojem smjeru tražiti kutiju za Iskre odlučio sam se za provjerenu varijantu koja je već napravljena i sa kojom je vlasnik bio zadovoljan nekoliko godina. Unutarnje dimenzije će biti 23 x 23 x 76 cm sa varioventom koji će biti urađen od pikse za anticelulitnu kremu.

Trenutno su tek izrezane stranice kutije od starog stola za stolni tenis:

slika
Hifom protiv sporta! ;)

I izrezane stranice:

slika


Za sad toliko! Kako ću u narednim danima imati vremena i volje za rezanje i spajanje, tako će pristizati i nove fotke i osvrti.

Više o temi možete pročitati ovdje: http://www.diyaudio.rs/topic/5555-iskra-garrard-zvucnjaci-by-0waf/
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la Roko » 19 stu 2012, 20:19

Bravo zerowaf! :thumbup:

Nešto slično je eksperimentirao Elvis pred par godina sa sličnim drajverima, kasnije u u OB varijanti. I meni je žao što nije još malo stisnuo pa nastavio sa tim projektom koji je pokazivao izniman potencijal. ;)
Nadam se da ćemo to vidjeti na TF-u dogodine ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la zerowaf » 19 stu 2012, 20:36

Hvala Roko!
Za TF ćemo se putem dogovarati. Imao sam želju da dođem u Garešnicu, ali sto stvari mi se ispriječilo tako da sam čak i zaboravio da je bio. :(
Ovi Iskrini driveri su stvarno jako dobri, bar za moj ukus. Do sada sam ih spajao na 211SE i 807PP. Sa oba pojačala su radili izvrsno, ali bih malu prednost dao kombinaciji sa 211-icama. Ne znači to da je ta lampa bolja ili da je SE bolji, nego jednostavno su se mrvicu bolje otvorili sa SET-om.
Ne budem li sretan sa zvukom uvjeren sam da to nije do drivera. Preporučam svima da se malo poigraju sa ovim zvučnicima jer su jeftini, a ne zvuče nimalo jeftino....barem meni.
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la NINO.S » 19 stu 2012, 20:46

Roko te ISKRE si slušao kod mene oni bijeli
kod mene je 8 oma verzija drajvera
mislim da zero ima 4 omsku verziju
kutija oko 40L variovent (od kutije paste za pranje ruku)
Elvisovi su isto 8 oma
Ja sam stao sa tim kutijama ali mislim da sa odgovarajućim visokotoncom
to može ljepo svirati :admin:
Treba Elvisa naterati da te svoje premjeri a ima sa čime :ugeek:
NINO.S
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:00
Lokacija: Karin Kutina

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la Roko » 19 stu 2012, 20:59

Istina Nino, dobro da si me sjetio (zaboravih, skleroza :oops: :D ), vrlo zanimljiv drajver, čak i u onoj čudnovatoj prostoriji je to radilo onako "ad-hoc" zanimljivo :thumbup:

...btw,moram opet malo doć da vidimo što se može tu složiti do TF-a, sa ovim zerovim projektom bit će to zanimljiv okršaj ;) ...već vidim da će na slijedećem festu biti, uz vrlo zanimljive lampaše i raznovrsnih zvučničkih konstrukcija (Elvis kriomice slaže neke male drajverčiće po nekoj štangi :lol: )
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la zerowaf » 19 stu 2012, 21:06

U pravu si. Sudeći prema naljepnici na driveru riječ je o 4Ohma i 10W.
Jesi li već pravio takav variovent? Upravo sličnu zamisao sam i ja odlučio iskopirati: http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/11044-old-scan-speak-drivers-2.html#post1109085

EDIT: Za svaki okršaj unaprijed upozoravam da ne mogu niti konkurirati, a kamoli pobijediti! Ja ne znam nit što znači TSP! :lol:
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la ziki » 19 stu 2012, 23:23

Evo ih i kod mene :D .

slika

Danas sam malo imao prostora doma pa sam ih nabrzinu spojio na DAH-1 da malo detaljnije poslušam. Jako sam ugodno iznenađen. Šokiralo me nestajanje zvučnika u prostoru, holografski zvuk :D .

slika

Zero,pratim dalje šta radiš ;) .
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la zerowaf » 19 stu 2012, 23:44

Živio Ziki!
Nastojim paralelno ovdje i na susjednom forumu davati izvještaje sad kad sam napokon počeo nešto raditi.
Ovo sam napravio većeras:
slika
slika
slika

Izrezao sam središnji dio tako da mogu staviti phase plug. (ili kako se već zove taj detalj?)
Vjerovatno će nastradati nekakva drška od metle u koju ću ubušiti sa donje strane rupu i uvrnuti željezni samourezujući navoj u drvo. To je potrebno jer će se taj "bullet" držati samo na magnetu.
Kad bude u izradi ću ti uslikati da bolje razumiješ o ćemu je riječ.
Drago mi je da ti se sviđa zvuk! Jesi li već izbacio skretnicu i stavio blok kondenzator prema VT i jesi li probao bez zadnje stranice?
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la ziki » 19 stu 2012, 23:54

Stavio sam MKP od 2,2uF prema VT. Slušao sam bez zanje stranice :). Sve sam napravio po Zenovim uputama. Ovo jako lijepo radi.
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Iskra wide range projekt

PostPostao/la zerowaf » 20 stu 2012, 00:04

ziki je napisao/la:Stavio sam MKP od 2,2uF prema VT. Slušao sam bez zanje stranice :). Sve sam napravio po Zenovim uputama. Ovo jako lijepo radi.


Dobro je! Već sam počeo sumnjati da sam žrtva autosugestije. Drago mi je da ima još koja potvrda.

Nego, tražeči neki emotikon koji pokazuje "laknulo mi je" sam vidio ovaj:
:ninja: , i od srca se nasmijao! Ma kome su nun-čake pale na pamet?! :lol:
"Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije.
Istinite nagrade su uvijek u razmjeru
s radom i žrtvama."
-Nikola Tesla-
Avatar
zerowaf
 
Postovi: 108
Pridružen/a: 06 svi 2011, 11:37
Lokacija: Novska

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron