DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

Za one koji čuju razlike među kabelima.

DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la Crnic » 01 lip 2012, 14:18

Da predstavim svoj zadnji projekt....ili malo sam se igrao sa kabelicima.
Materijal je isti za oba kabela: posrebreni bakreni kabel, punog poprecnog presjeka, u teflonskoj izolaciji.

Za pocetak ZVUCNICKI:
4x 16 AWG (1.31mm2)

Ufrkana 2 kabela skupa u jedan par (+i-)
i onda 2 parice ufrkane skupa.
odvojeni plusevi i minusevi, i sve skupa obuceno u termobuzir i terminirano bananama
slika
slika
slika

Jedan kraj nije dovrsen jer sam u fazi nabavke jos jednog izlaznog pojacala, pa ce u Bi-Amping, a za sada je ovako da ne moram koristiti jumpere.

Usporedba sa ostalim isprobanim kabelima:
Do sada sam koristio UTP cat5 pletenicu i uopce mi nije sjela, uz nju isprobao sam i DNM Reson Solid Core kabel, sa kojim se bas podrucje dosta popravilo, i zvuk je dobio "mesa" (bas mi je super taj izraz...odmah ogladnim), ali na stetu visokih u kojima su zvucali kao ispod deke, u usporedbi s njim QUED Sliver Aniversary XT, nije zvucao tako dobro u basu/srednjima, ali je bio bitno bolji u visokima. Ovaj DIY kabel je jos bolji od DNM-a u basu i srednjima i boli od Queda u visokima.
Odlicno mi je sjeo u sustav. mom odusevljenju nije bilo kraja.
Cijena...cca 80kn/m....odlicno potrosenih.

INTERKONEKCIJSKI
3x26 AWG (0,128mm2)
Upleten u pletenicu, na jednom kraju 2 zice spojene na -, a na drugom jedna.

slika
slika
slika

Terminiran Chincevima iz chipoteke, dodatno izoliranih teflonskom trakom (dali je imalo efekte ili ne nebi znao)
slika
slika
slika
slika
slika

Slusni dojmovi:
Obzirom da sam ih ubacio odmah drugi dan nakon zvucnickih, nisam siguran koji je njihov doprinos, ali nekako mi se cini ( jedan kratki test) da su visoki manje prstavi ngo sa starim (isto DIY) kabelom.
Sve u svemu, razlika nije bila tako drasticna kao sa promjenom zvucnickih.
Cijena...cca 100kn par 60cm bez konektora


I za kraj pitanje
Kako se mjeri kapacitet i induktivitet?
L/C metar imam...valjda je dovoljno dobar za to.
slika
Crnic
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 lip 2012, 12:06
Lokacija: Rijeka / Pazin

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la tom_hifi » 01 lip 2012, 14:24

Ovaj LC meter se meni nije pokazao dobrim za mjerenja vrlo niskog kapaciteta (čitaj ispod 100pF) ... Koji god interkonekt mjerim, ne želi mjeriti i izbacuje overload. Daj probaj ti na svojem pa mi reci dal tebi mjeri kapacitet.

Znači, već čim ga upalim mjeri kapacitet cca 80pF dok nije ništa spojeno.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la s@ki » 01 lip 2012, 15:50

ima li kakav trimer za baždarenje ? u svakom slučaju, ako imaš loše "sonde" više će utjecat na mjerenje..pogotovo ako nema mogućnost kompenzacije.
Primjerice, ja koristim ESR/C metar iz Elektora.Prilikom uključenja mu kratko spojiš pipalice i onda sve resetira na 0, zatim vrsis mjerenje.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la tom_hifi » 01 lip 2012, 16:00

Moram pogledati unutra u njemu za trimer, ali kad izvučem pipalice ista je stvar, kaj znači da nije problem u njima. A prema svemu, taj LC meter bi trebal mjeriti točno 1pF, mislim da i manje.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la Crnic » 01 lip 2012, 16:09

spojis skupa 2 stipaljke i drzis stisnutu tipku ZERO i onda on to postavi kao nulu (bazdarenje). Barem se meni tako cini. Nisam dobio nikakva uputstva sa njim.
isprobao sam ga samo na nekim zavojnicama i to je dobro ocitao.
Crnic
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 lip 2012, 12:06
Lokacija: Rijeka / Pazin

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la tom_hifi » 01 lip 2012, 16:17

Aha, ok, hvala!

Isprobat ću tako, pa ako neće ići, pogledati još malo po internetu. Iskreno, nisam se ni pozabavio baš time, al moguće da nije skroz dobro baždaren ili resetiran na nulu pa te male kapacitete ne može dobro mjeriti dok sve iznad 500pF mjeri dobro.
Zadnja izmjena: tom_hifi; 01 lip 2012, 16:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la s@ki » 01 lip 2012, 16:17

tom_fifi :) ... ok, nije do pipalica al može biti do vodiča do konektora i sl (pa i vodovi na samoj tiskanoj pločici). U svakom slučaju ga treba kalibrirati ili bolje rećeno resetirati , dal trimerom ili može napraviti automatski neznam..
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la Mate » 01 lip 2012, 23:33

Osim kalibracije dobro bi bilo probati s nekoliko kondezatora malog kapaciteta npr 4 do 50 pF. Takvi mali kondovi se nađu u UKV krugovima radio prijemnika. Keramički, plosnati, svijetlo smeđi ka na slici. Promjer cca 4-5 mm.
Makar čisto sumnjam da s time možete izmjeriti tako male kapacitete kako spada.
slika
Ovaj na slici nije tako mali, slika je samo radi ilustracije što tražiti. Vrijednost bi trebala pisati samo sa jednom do dvije znamenke - eventualno još i pF.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la tom_hifi » 02 lip 2012, 09:56

Riješeno je, samo se tipka ZERO drži par sekundi i on sve kalibrira i spremi u svoju memoriju. Sad mi piše 0.00pF :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: DIY Solid Core Zvucnicki i Intekonekt

PostPostao/la audio kutak » 02 lip 2012, 17:50

tom_hifi je napisao/la:Riješeno je, samo se tipka ZERO drži par sekundi i on sve kalibrira i spremi u svoju memoriju. Sad mi piše 0.00pF :)


:hail: :hail:
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG


Natrag na Kabeli (ima razlike)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

cron