Kabeli

Stalci, kabeli, podloge...

Re: Kabeli

PostPostao/la tom_hifi » 23 svi 2012, 15:33

audio kutak je napisao/la:a forum pročitati? uh, već se i sada pomalo gubim koliko toga ima! :mrgreen:


Sve ok, al gle, čemu da 500x jedno te isto ponavljamo. To je besmisleno. ;)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Kabeli

PostPostao/la audio kutak » 23 svi 2012, 15:38

večina vas ste tu puno duže od mene i vi znate gdje, tko i kako....

ja sam novi i neznam... stoga bih molio link gdje na forumu mogu to pročitati ili u kojoj temi pa ću sam tražiti...

hvala
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Kabeli

PostPostao/la tubeman » 23 svi 2012, 16:00

Žice iz switchera nisu baše najbolje rješenje, barem ne sve.
Tu se često koriste vodiči s premalo bakra, odnosno nekakva legura koja je možda dobra za tu svrhu i uglavnom je samo fercinana.
Kada je "malo starija" žica je nekakva abšisana, siva i ofucana. može se prepoznati i po tome da je pomalo kruta i relativno teško se lemi.
Nekada su se koristile "prave" bakrene žice, ali to je očito postalo preskupo.
Inače, "one deblje" za veće struje, imaju dobru izolaciju pa se ne treba mučiti s dodatnom izolacijom.
Čak i one tanje nisu problematične.
Na njima uglavnom navedu napon koji treba držati izolacija.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Kabeli

PostPostao/la Dean » 23 svi 2012, 17:33

Na UPS-ima iz PC-a je deklarirano 300V, pa ako je za anodni, ja bih ipak stavio dodatnu izolaciju. Metar silikonskog bužira je par kuna, pa cijena zbilja nije prepreka....a zlu ne trebalo.....
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Kabeli

PostPostao/la Milivoj » 23 svi 2012, 19:43

Kabeli, kao pasivni dijelovi audio-lanca sigurno imaju svoj utjecaj na cjelokupnu prijenosnu karakteristiku sustava. Diskusije o slušnom dojmu i razlike koje u kvaliteti zvuka koje pripisujemo kabelima, mogu biti beskonačne i nesvrsishodne. Svaki slušni test, i mišljenje o utjecaju nekog kabela treba biti popraćeno mjerenjima izobličenja koje unosi kabel, u odnosu na neki drugi tip kabela. Diskusija ima smisla jedino onda, ako se usporede mjerni rezultati i zvučni dojmovi slušnog testa. Trebamo otkriti koje to izmjerene električke veličine kod nekog kabela, daju zvučnu sliku željenih karakteristika. Takva diskusija može imati svoj epilog i dati smjernice za odabir najprikladnijeg kabela koji će dati zvuk koji želimo.
Milivoj
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20 sij 2012, 14:16

Re: Kabeli

PostPostao/la Dean » 23 svi 2012, 20:38

Vjerojatno mnogi od nas koriste "uobičajene " žice za kabliranje. Pri tome mislim na žice koje odgovaraju čvrstočom, presjekom, izolacijom i ostalim karakteristikama. U to dodamo i izgled. Time često dobijemo "standard" koji koristimo. Slušamo i savjete i primjenjujemo ih, ako smatramo da "drže vodu".
Ne znam da li je tko realno izmjerio (mjernim instrumentima i uhom) razliku u različitim kablovima unutar sklopa (pojačala). Time se može otići i na "tamnu stranu" razglabanja...... :lol:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Kabeli

PostPostao/la Edison » 23 svi 2012, 20:46

audio kutak je napisao/la:mene konkretno zanima koji su kablovi dobri (ne skupi) za PTP spajanje? ili za ispod eksperimentalnih pločica kao što Edison zna raditi? :mrgreen:


Evo, ja koristim uglavnom ove solid core zice:
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3548_Insulated-hook-up-wire--solid--0-8-mm-red.html

Obratiti paznju da je izolacija specificirana do 900V. Zica je promjera 0,8mm (0,5mm2) i koristim je i za grijanje cijevi do 1,5A. Trenutno je koristim i za grijanje 2A3 koja vuce 2,5A jer nemam neke bolje. Nije mi bas drago, ali kruta zica od 1,5mm2 je prekruta za uplitanje i razvod grijanja. Izdrzat ce i ova, ne grije se, no volio bih naci neku krutu promjera 1mm. U istoj web trgovini ima i tanke zice promjera 0,5mm
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p4198_Insulated-hook-up-wire--solid--0-5-mm-yellow--10-m.html
ta je dobra za ozicenje, a moze i za signal. Za signal je dobra i telefonska ili CAT5 zica. Kod nas bi se naslo slicne zice od 0,5mm, ali nisam nasao onu od 0,8mm.

Kod zica treba paziti koja struja ide kroz njih, kao i koliki napon i temperaturu moze izdrzati izolacija. Kad se predje 450V, na zicu stavljam dodatni buzir.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Kabeli

PostPostao/la Mate » 23 svi 2012, 21:30

Za manje količine izoliranih vodiča uvijek možeš kupiti u radnjama sa elektromaterijalom koji metar:
1. za solid core od 0,75 do 2,5 mm2 - kabel PGP sa dva, tri do pet vodiča
2. za licnaste vodiče od 0,5 do 2,5 mm2 - kabel PP također sa dva ili više vodiča

Oba trebaš najprije oguliti od vanjske izolacije što je najdosadniji dio posla i opasan po prste. Boje izolacija su ograničene na plava, crna, siva, žutozelena i smeđa. I to su ti sve ELKA žice.

Telefonske vodiče koji su ranije spomenuti ne koristiti osim za signale.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Kabeli

PostPostao/la audio kutak » 23 svi 2012, 22:09

e pa tako nešto sam htio znati...

ono... za hv napajanje min 0,15 , pazi na voltažu...
za grijanje bar 1,5, paralelno ili uvrnute, dali zajedno sa ostalim žicama ili ih odmaknuti...
za ostale spojeve min 0,15...
za izlaz na kleme zvučnika min 2,00...

moglo je to biti napisano kao neki mali vodič u rubrici za početnike...

(gornje vrijednosti sam bezveze napisao)
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Kabeli

PostPostao/la Mate » 24 svi 2012, 20:39

audio kutak je napisao/la:ono... za hv napajanje min 0,15 , pazi na voltažu...

Visokonaponsko napajanje nije kritično po debljini žice nego po debljini i naponskoj čvrstoći izolacije (iz toga razloga sam ranije naveo da tu nikako ne koristiti telefonske žice ili UTP - radi neprimjerene izolacije, koja k tome nije ni termički izdržljiva.) Tu su ti najdostupnije žice iz PC napajačke jedinice ali uz obaveznu primjenu bužira silikonskog ili onog svijetložutog kakv se obično koristi kod završetaka transformatora. To bi mogao pronaći u bolje opremljenim elektroradnjama. Da li ima u čipoteci ne znam.
Za istu svrhu mogao bi upotrijebiti vodiče iz nekog PP kabela, što tanjeg (0,75 ili 0,5 mm2)
audio kutak je napisao/la:za grijanje bar 1,5, paralelno ili uvrnute, dali zajedno sa ostalim žicama ili ih odmaknuti...

Za grijanje je uobičajeno da se žice ufrkaju. Na taj način manje elektromagnetskih smetnji emitiraju u okolinu. Promjer nije kritičan, ali ne treba pretjerivati. 1,5 mm ili mm2 je predebelo.
audio kutak je napisao/la:za izlaz na kleme zvučnika min 2,00...

Za cijevna pojačala je to previše. Sekundar izlaznog trafa nije motan žicom preko 1mm pa ne treba ni taj kratki komadić žice do klema biti predebeo.

Bilo bi dobro da admin ovaj tvoj pasus teme preseli u novu pod naslovom "Unutrašnje ožičenje uređaja" ili tako nešto, da se ne miješa sa "svetom temom " :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron