Psihoakustika

Re: Psihoakustika

PostPostao/la s@ki » 19 ožu 2012, 12:29

sonny je valjda jedini od nas koji sluša zvučnike malo okretnut prema njima, malo leđima...
jest da čudno izgleda....al bar ih jednako čuej :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Psihoakustika

PostPostao/la tom_hifi » 19 ožu 2012, 12:31

s@ki je napisao/la:sonny je valjda jedini od nas koji sluša zvučnike malo okretnut prema njima, malo leđima...
jest da čudno izgleda....al bar ih jednako čuej :D


Uvijek ispliva nešto novih detalja :D
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Psihoakustika

PostPostao/la davorin » 19 ožu 2012, 13:04

U prilog svima:
U dobrom (sitom)društvu s dobrom glazbom svaki sistem zvuči puno bolje, a naglo se "usvira" nakon nekoliko rundi piva (vina, gemišta, whisky-ja, rakijica itd), pa je zapravo teško naći loš audio sistem uz ispunjene predhodne uvjete!
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: Psihoakustika

PostPostao/la tom_hifi » 19 ožu 2012, 13:08

davorin je napisao/la:U prilog svima:
U dobrom (sitom)društvu s dobrom glazbom svaki sistem zvuči puno bolje, a naglo se "usvira" nakon nekoliko rundi piva (vina, gemišta, whisky-ja, rakijica itd), pa je zapravo teško naći loš audio sistem uz ispunjene predhodne uvjete!


Imam doma podosta rakije, možda mi to i zato tak dobro svira. Nije baš da sam neki konzument, ali par puta na godinu si popijem. Nije uopće loša prava domaća šljivovica.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Mate » 19 ožu 2012, 17:49

odlična tema i odlični postovi.
sad tek vidimo koliko malo znamo.

iz sume prethodnih postova jasno je da do promjena dolazi i na strani tehničkih naprava i na strani našeg mozga pa i do drastičnih fizičkih "popravaka" kao kod sonya. :(

Evo još jedan primjer u ilustraciji kako mozak reagira. (O ovome bi nam naši domaći logopedi (SUVAG) mogli dosta reći.)
Jeste li kada susreli osobu koju pri prvom susretu teško razumijete što govori. (to može biti stranac koji govori npr engleski pa bilo da je koji orrigi welshanin ili škot, ili mu je eng. pomoćni jezik kao nama).
Već drugi i treći dan ako ste i dalje s s tom osobom u kontaktu, razumijete ga sve bolje. Ne zato što mu se glas proljepšao nego se mozak prilagodio novim nepoznatim zvukovima i sad tri dana kasnije bolje dekodira.

Kvaka leži u tome što mozak vrlo površno obrađuje zvučne informacije, tj najprije uzima u obzor ono što već dobro poznaje. Tek kad shvati da to nije ok potrudi se malo više i onda registrira postojanje glasova na koje nije navikao. Tada postupno ispravnije dekodira ukupni zvuk tj glas.

Evo i primjera br.2:
Četiri sela uključivo moje u nizu na razmaku od 20 km. Za nas koji tu živimo, vrlo jasno razlikujemo govor iz svakog od sela i prepoznajemo odakle je osoba čim zine.
Kad netko netko izvana prvi put dođe ovamo i sluša sva četiri govora, izgledaju mu sva četiri jednaka i ne uočava razliku. Nakon malo dužeg boravka ta razlika biva uočena i od strane došljaka.

Dunkle: muzak je zayebata stvar. :lol:

Trebate čuti dva ili više Pučišćana kad se nađu skupa. Nema tog "usviranog audiofilskog uha" koje bi to razmrsilo :lol:

I na kraju moram spomenuti da izgleda ipak pravi pjevači i glazbenici imaju puno razvijenije aparate kojim ipak čuju puno više već i na prvu loptu.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Roko » 10 kol 2016, 20:48

neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Mate » 12 kol 2016, 09:15

Imamo prave majstore za taj phenomena;
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Prethodna

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron