Psihoakustika

Re: Psihoakustika

PostPostao/la harkonen » 19 ožu 2012, 09:37

Par linkova na zadanu temu:
http://wam.hr/sadrzaj/arhiva_pdf/Psihoakustika.pdf
http://www.scribd.com/doc/13472167/psihoakustika-
http://www.fer.unizg.hr/_download/repos ... i_sluh.pdf

U psihoakustiku se ovdje ušlo sa aspekta prilagodbe mozga novonastaloj osjetilnoj situaciji,
naravno, što ima utemeljenje u teoriji i koliko ono dana treba da se mozak prilagodi? 3 dana, kažu znanstveni
analitičari....
Dakle, nakon 3 dana kako imamo novi sustav ili neki novi element, mozak se prilagodio i to je možda
točka "usviranosti", postaje nam dosadan i potrebno je nešto mijenjati, pogledati primjer
na ovom forumu sa jednim DeLuxe modelom. Svakih tri dana! 8-)
No, šalu na stranu, ovo područje je vrlo sklisko i nekad se može činiti da je svako u pravu,
ljudi vole biti obmanuti percepcijom, u duši smo svi potencijalni narkomani, da se tako izrazim.
Nije li i slušanje glazbe osjetilna ekstaza do koje ljudi dolaze različitim putevima, a ovo je jedan
od njih. Diyeri tu imaju onaj korak više - produženu ekstazu - sve dok traje proces gradnje ili refresha,
omađijani smo, kad zasvira, u neku smo ruku - razočarani. Gotovo je.
Ali i potpuno se slažem da je ilimzionizam, pardon, iluzionizam ono što vlada u ovom području kojeg se dotičemo..
:ugeek:

p.s. Edison - glede trafoa. Da li su samo trafoi novi ili su i ostale komponente nove?
Kod trafoa, prilično je teško tvrditi da je došlo do neke fizičke promjene (permanentna magnetizacija možda?),
ja sam skloniji pomisliti da se promijenilo nešto drugo....
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Edison » 19 ožu 2012, 10:24

harkonen je napisao/la:p.s. Edison - glede trafoa. Da li su samo trafoi novi ili su i ostale komponente nove?
Kod trafoa, prilično je teško tvrditi da je došlo do neke fizičke promjene (permanentna magnetizacija možda?),
ja sam skloniji pomisliti da se promijenilo nešto drugo....


Samo trafoi. Bepo me svojedobno zamolio da probam njegove izlazne trafoe kod sebe. Zmajz i on su ih proracunali, a Kolarek ih je namotao. Bepone ih je izmjerio, ali nije imao odgovarajuce pojacalo. Ja sam imao prototip 300b pojacala koje je sviralo nekoliko mjeseci s Audio Note trafoima. Skinuo sam AN i stavio te bepove. U startu je jako lose sviralo. To je i potrajalo sljedeca dva tjedna pa sam javio Bepu da ti trafoi nisu bas neki. No zbog ljenosti i okupiranosti drugim poslom, pustio sam ih jos malo. Nakon tri tjedna doslovno su prosvirali, i iznenadio sam se kad sam jedan dan to cuo. Javio sam Bepu, ali on nije vjerovao, mislio je da mu to govorim samo da ga utjesim. No povjerovao je kad sam ga zamolio da kod Kolreka dogovori jos jedan par za mene. Bepu vratio trafoe, vratio AN, sviraju dobro, malo drugacije nego ovi domaci. Kad je stigao moj par, dao sam ih u Odeon da Branko postavi poklopce i lakira ih (kod Kolareka smo narucili nelakirane). Postavio na pojacalo i opet los zvuk. No sad sam znao da treba cekati, i nakon tri tjedna +/- opet se zvuk prodobrio. Ti su trafoi sad na mom 300b, AN su na necem vrlo slicnom DAH-1 pojacalu (SE s EL34), a imam i jedan razervni par koji sam kasnije narucio od Kolareka...

Sad, mozda je samo do tih trafoa, jer kad sam koristio druge, sve u pojacalima je bilo novo, kao i transformatori, pa je tada tesko reci...

Kod usviravanja ja vise ne trazim razloge. Logika i fizika ne daju objasnjenja, ili ih je vrlo tesko naci. Prihvacam to kao cinjenicu, nije mi do kraja jasno, ali znam da se desava... I u svojoj sobi, u svom sistemu, jako dobro cujem te promjene ako se mijenja samo jedna komponenta. A po prirodi nisam sujetan, i ne mislim da ono sto sam napravim svira bolje od tvornickog, ili tudjeg. Neki moji uredjaji sviraju zaista dobro, ali napravio sam ih bar jos toliko koji sviraju po mome nedovoljno dobro... A uvijek sam se maksimalno trudio... To pripisujem nedostatku znanja i iskustva, a djelomicno i onom nepoznatom neobjasnjivom faktoru koji se desava kod usviravanja.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Psihoakustika

PostPostao/la zbotic » 19 ožu 2012, 10:33

Sigurno je da bakar zagrijavanjem značajno mijenja svojstva. Npr. bakrenu cijev može se saviti rukom ali kada jednom kroz nju prođe vrela voda to u principu više nije moguće. Možda su se žice na transformatoru ukrutile pa manje trepere, eto jedan mogući uzrok.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Psihoakustika

PostPostao/la tom_hifi » 19 ožu 2012, 10:42

Puno je teoretiziranja iza svega toga, no nakraju, ljudi su vrlo znatiželjna bića i skloni eksperimentiranju, probavanju ovog onog. Nisam još nikakve teorije iza toga čuo, nego samo nekakva usviravanja itd. Uživam u glazbi s bilo kakvim kondenzatorima, brand mi nije bitan koliko se to god nekad učinilo, isprobavao sam puno toga i siguran sam da još puno toga budem, no to nije zato jer mislim da će nešto još bolje zvučati, nego upravo zato da čujem kako će zvučati s drukčijim komponentama, u drukčijem ustroju i da dalje ne nabrajam.

Isto i sa ženama. Nikad ne znaš kako će zvučati :mrgreen:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Psihoakustika

PostPostao/la harkonen » 19 ožu 2012, 11:50

A ne, ne, kod žena znaš kako će zvučati, pogotovo kad ostaviš dlake po
lavabou i čarape u frižideru, da ne spominjem nešto drugo. 8-)
A glede Edisone, trotjednog perioda usviravanja trafoa - možda sam se ja prevario u 3 dana perioda
moždane prilagodbe, možda je to - ta tri tjedna? :lol: :lol:
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Psihoakustika

PostPostao/la sonny » 19 ožu 2012, 12:03

Prošle godine sam završio s nekakvim hematomom na gornjem dijelu uške lijevog uha...
Na kraju cijele priče završio sam i na operativnom zahvatu da se to riješi...
I imao zamotano uho 2 tjedna...
Nisam poslije tog perioda imao baš neke pretjerane volje za slušanjem glazbe...
Pa je i to došlo na red...
U tim trenucima sam slagao iznova cijeli setup ( amp + preamp + zvučnici )...
I imao sam problem s balansom kanala...
Moram priznati da je moralo proći neko vrijeme da shvatim što se zbiva...
Čak sam neko vrijeme lemio i mjerio po cijelom setupu u nadi da ću naći grešku...
Nakon operativnog zahvata oblik lijeve uške mi nije kao desne...
I to mi toliko značajno utječe na percepciju glasnoće lijevog i desnog kanala da je to čudo jedno...
Kao i na percepciju ponajprije visokotonskog područja...
Na lijevom uho naime čujem više detalja nego na desno :D
Na setupu za testiranje gdje su mi zvučnici jako blizu se to toliko ni ne osjeti, ali u A setupu gdje su udaljeni cca 2,5 metra itekako...
Na slušalicama nikakve razlike ne čujem...

I tako, prošlo je otada već cca 6 mjeseci... Meni se mozak još nije navikao na novonastalu situaciju... I čisto sumnjam da će ikada :)
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Khadgar2007 » 19 ožu 2012, 12:06

Čuj...imam jednu finu nos philipsovu EL34 koja samo čeka jedan mono projekt pa vidim da bi to bilo ko stvoreno za tebe. :mrgreen:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Psihoakustika

PostPostao/la sonny » 19 ožu 2012, 12:13

Prekokrašno :D

Kod mene je rješenje obrada desnog uha :D
Iako ne bih ponovio način na koji su mi "popravili" lijevo...
Ja spreman ko ovčica pred klanje, kirurg ima oštar skalpel a meni (kao) umrtvili tkivo uz malo lidokaina...
Nikakva lokalna, ništa...
Najkraće rečeno, u tih pet minuta koliko je trajao zahvat, jedino što mi je bilo na pameti je da što prije padnem u nesvjest... Ali ništa od toga :D
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: Psihoakustika

PostPostao/la the_bebe » 19 ožu 2012, 12:13

Khadgar2007 je napisao/la:Čuj...imam jednu finu nos philipsovu EL34 koja samo čeka jedan mono projekt pa vidim da bi to bilo ko stvoreno za tebe. :mrgreen:



:D :D :D :D :D :D
Ja sam bogat čovek
Avatar
the_bebe
 
Postovi: 370
Pridružen/a: 02 sij 2012, 09:36
Lokacija: Rijeka

Re: Psihoakustika

PostPostao/la tom_hifi » 19 ožu 2012, 12:18

Stavi teflonski kondenzator u skretnicu desnog zvučnika na visokotonac i da vidiš detalja :lol: :lol: :mrgreen:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron