Psihoakustika

Psihoakustika

PostPostao/la zbotic » 18 ožu 2012, 22:41

Priča koju ću ispričati nema direktne veze s naslovom teme, ali je tu da potakne na razmišljanje.

Cijeli život (44 godine) imam nekakav problem s vidom, ali nikako da ustanovim o čemu se radilo. I onda kako sam sam po sebi tvrdoglav i uporan nedavno izgnjavio jednog dobrog okulistu dobrih dva sata da mi nešto dijagnosticira. Naime, prije toga dobijao sam nekakve male dioptrije koje uglavnom nisu imale neki veći učinak. Nije da jako loše vidim, ali nije to ono pravo. Dijagnostricirali su mi svašta: kratkovidnost, strabizam, astigmatizam, zamućenje vida, ali svi kažu nije tio strašno, uzmi naočale cca -0.75 i doviđenja.
I onda nakon ovog zadnjeg pregleda od dva sata i probavanja svega i svačega dobijem recept za naočale sa silnim nekim brojevima koje ne razumijem, uglavnom, konstatirali smo da se radi o nekom ne pretjerano čestom obliku astigmatizma. Naočale su takve da se ne radi o klasičnoj leći već o nekoj vrsti cilindra (presječeni stožac) zaokrenutom za neki kut. I stigle naočale, koštale ajme.
Stavim ih ja kad ono vidim muhu u letu na 50 metara, ne može bolje. Ostao šokiran koliko zapravo u ove 44 godine nisam imao pravu sliku svijeta oko sebe. Ajde super, sav veseo sjednem pred kompjuter kad ono novi šok, ali ovog puta u negativnom smislu. Ekran kompjutera nije pravokutni nego nešto poput trapeza, prije bih rekao raznostranični četverokut. Pogledam stol, a on stoji ukrivo.
I sad o čemu se zapravo radi. Moj mozak je cijeli život preračunavao grešku vida i sve je izgledalo normalno. Čak sam se jedno vrijeme bavio streljaštvom, bio sam i u dvije vojske, a da nisam ni znao da zapravo vidim iskrivljene slike koje mozak preračunava u ono što bi trebalo biti.
E sada nakon što neko vrijeme držim naočale mozak ponovo preračunava pa kada ih skinem onda opet vidim iskrivljeno. I što sad???? Zapravo će se najvjerojatnije dogoditi da ću u potpunosti odustati od naočala i živjeti u svijetu u kojem sam bio i prije, u svijetu korigiranih krivih slika.
Da mi je netko na ovo ukazao u djetinjstvu i da se na vrijeme liječilo možda bi se i izliječilo. Vjerojatno je sada potpuna adaptacija nemoguća.

Da ne duljim, sada vi ovo prenesite na slušni aparat pa će vam biti jasnije zašto se audiofili stalno nadmudruju koji je sustav najbolji. Svakome njegov... :lol: :lol: :lol:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Dean » 18 ožu 2012, 23:04

Vremenom se mozak navikne. U srednjoj školi kad sam počeo nositi naočale zbog astigmatizma, nisam mogao hodati niz stepenice. Stalno sam mislio da mi je na desnoj stani provalija i da stepenice idu nekako u koso. Možeš mislit kako sam hodao po stepenicama. Žmirio sam i držao se za rukohvat. To je bio jedini način da se spustim (normalno). Kako sam uvijek imao naočale koje su kratko trajale (tjedan dana), skužio sam da je jeftinije da ih ne nosim. Dan prije TF-a u Umagu sa dobio naočale. Naravno da nemam pojma s kim sam se tamo družio !! A kako veliš; neidem otorincu ni u ludilu ! Dobri su meni i PIO !
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Psihoakustika

PostPostao/la joe dalton » 18 ožu 2012, 23:15

Dobra priča.
Samo hifa je ionako iluzija. Pokušaj prenošenja snimljenog.
Mozak se prilagođava jednako u oba slučaja. Bez obzira bila živa svirka ili snimka.
Tako da bi dobar hi-fi sustav trebao biti jednako dobar za svakoga.
Ok, u praksi će neko lakše podnijeti neke kompromise (a u tehnici je sve uvijek kompromis), pa je u tom smislu to individualno.
Npr. nekome ko ne čuje iznad 12 kHz će vjerojatno biti prihvatljiviji sustav koji ne pokriva te frekvencije.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Re: Psihoakustika

PostPostao/la zbotic » 18 ožu 2012, 23:25

Je to...
Ali, nekome je puno basa, drugome vrište visoki. Pa opet su nekome izvođači preblizu, drugome predaleko. Nekome je sustav preanalitičan, mekan topal, detaljan itd... sve što se u recenzijama može naći. Ustavri ne postoji etalon dobrog zvuka osim što možemo neke od parametara objektivno mjeriti odgovarajućim instrumentima. Subjektivni dojam druge osobe za nas je najčešće irelevantan.
Mogli bi smo utvrditi statistički što je najviše zastupljeno, ali to opet ne znači da smo mi unutar statističkog prosjeka.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Psihoakustika

PostPostao/la tom_hifi » 18 ožu 2012, 23:30

zbotic je napisao/la:Je to...
Ali, nekome je puno basa, drugome vrište visoki. Pa opet su nekome izvođači preblizu, drugome predaleko. Nekome je sustav preanalitičan, mekan topal, detaljan itd... sve što se u recenzijama može naći. Ustavri ne postoji etalon dobrog zvuka osim što možemo neke od parametara objektivno mjeriti odgovarajućim instrumentima. Subjektivni dojam druge osobe za nas je najčešće irelevantan.
Mogli bi smo utvrditi statistički što je najviše zastupljeno, ali to opet ne znači da smo mi unutar statističkog prosjeka.


:hail:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Master of Disaster » 19 ožu 2012, 01:59

Percepcija je zajebana da, a ni silni kompromisi ne pojednostavljuju stvar :D zato je loše kad se ljudi zanesu previše pa počnu slušat kondenzatore, komponente sastavljene neaudiofilskim alatom i sličnu ezoteriju te se time zamarati, a zaborave jednostavnu činjenicu da je dobra pjesma - dobra pjesma, i na hi end sustavu od xxxxxx eura i na zvučniku od 0.25W iz đepnog radia ili odjodlana pod tušem. Treba težiti boljem naravno i unaspređivati i sebe i sistem, i uživati putem, no toga su ovdje prisutni svjesni pa da ne kenjam previše.....
Gdje ima dima, nema zvuka.
Avatar
Master of Disaster
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 24 pro 2011, 00:41

Re: Psihoakustika

PostPostao/la LesFaul » 19 ožu 2012, 08:25

zbotic je napisao/la:Da ne duljim, sada vi ovo prenesite na slušni aparat pa će vam biti jasnije zašto se audiofili stalno nadmudruju koji je sustav najbolji. Svakome njegov... :lol: :lol: :lol:


Dean je napisao/la:Vremenom se mozak navikne.


Sva istina je u ova dva citata! Ne usvirava se novi, tek slozen diy uradak, usvirava se samograditeljev mozak! Ne zvuci sustav bolje kad se usvira vec on zvuci isto kao i pri prvom paljenju, samo se covjek prilagodi i navikne novom zvuku. Ajmo sad, barazna paljba.... :mrgreen:
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Psihoakustika

PostPostao/la zbotic » 19 ožu 2012, 09:10

Mijenjaju se i parametri sklopa s vremenom. Ne jednom uvjerio sam se da mosfeti upareni po Ids nakon što ih nakon nekoliko godina izvadim iz uređaja to više nisu.
Isto tako polimeri od kojih su napravljeni npr. kondezatori imaju svojstva da nikada ne prestaju s polimerizacijom. Barem teoretski.

Ipak neke stvari ne da se ne "usviravaju", već je smiješno kada se nekome "usviraju" kabeli ili npr chinchevi.

Ali ima ljudi i koji su autodestruktivni pa im "usviravanjem" postaje gore, a ne bolje. E to je tek pravi problem :lol:

Ovo što kaže Joe Dalton da mi samo uspoređujemo živu i reproduciranu snimku ipak ne stoji jer mozak uračunava zvučnik kao pomagalo u stvaranju iluzije i to svatko na svoj način. Možda kada ne bi smo slušali HI-FI npr. godinu dana pa otišli na koncert i odmah iza zida u drugoj sobi dvorane poslušali to isto preko sustava da bi imali neko objektivno zapažanje. Sve ovo ostalo je samo iluzionizam. Nekima je sredstvo iluzije već i pogled na cijenu od pet znamenki. :lol:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Psihoakustika

PostPostao/la LesFaul » 19 ožu 2012, 09:26

zbotic je napisao/la:Ipak neke stvari ne da se ne "usviravaju", već je smiješno kada se nekome "usviraju" kabeli ili npr chinchevi.

Ali ima ljudi i koji su autodestruktivni pa im "usviravanjem" postaje gore, a ne bolje. E to je tek pravi problem :lol:

Ovo što kaže Joe Dalton da mi samo uspoređujemo živu i reproduciranu snimku ipak ne stoji jer mozak uračunava zvučnik kao pomagalo u stvaranju iluzije i to svatko na svoj način. Možda kada ne bi smo slušali HI-FI npr. godinu dana pa otišli na koncert i odmah iza zida u drugoj sobi dvorane poslušali to isto preko sustava da bi imali neko objektivno zapažanje. Sve ovo ostalo je samo iluzionizam. Nekima je sredstvo iluzije već i pogled na cijenu od pet znamenki. :lol:


Mislim da je ova rasprava od ovog trenutka besmislena ukoliko u istu ne ukljucimo i "usviranog" gospodina "mladog mosfeta"! :twisted:
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Psihoakustika

PostPostao/la Edison » 19 ožu 2012, 09:27

LesFaul je napisao/la:Ne usvirava se novi, tek slozen diy uradak, usvirava se samograditeljev mozak! Ne zvuci sustav bolje kad se usvira vec on zvuci isto kao i pri prvom paljenju, samo se covjek prilagodi i navikne novom zvuku. Ajmo sad, barazna paljba.... :mrgreen:


Oko usviravanja mozga, ima i toga. No ipak nije tocno da se ne usviravaju komponente, nego mozak. Tko god je slusao novonamotane izlazne trafoe na cijevnom pojacalu, prvih par sati i nakon 100-200 sati rada, osjetit ce poprilicnu razliku. I ta nije samo do mozga...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Sljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron