Low THD audio generator

Stalci, kabeli, podloge...

Low THD audio generator

PostPostao/la s@ki » 22 sij 2012, 01:06

Već sam u par navrata krenuo raditi ovaj sklop no nikako se pošteno primiti posla.
Vjerujem da vam je projekt poznat,kao i njegov autor boraomega (g.Borivoje Jagodić)

Koristit ću napajanje koje smo dizajnirali za DAC, potrošnjaje tu negdje, trebalo bi bit ok bez većih izmjena...

Pločicu za sam generator sam koristio sa stranica g.Jagodića
slika
P1210148 by saki_zg, on Flickr

I tu smo zasad stali
slika
P1210152 by saki_zg, on Flickr

Moram još prekopat ladice u potrazi za ostalim komponentama i odnekud izvuć VN88 li 2n6661 kojih baš i nema okolo :/

Nakon toga priprema kučišta i izrada mjerača frekvencije i mislim da je to to :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 sij 2012, 03:02

I to bi trebalo doći na red da se napravi. Imam jedno pitanjce, ovdje je riječ o low thd i ima samo opseg do 150kHz,sinusni i kvadratni signal. To je dosta za nas amatere ali znam da su Sstrsat i Harkonen spominjali neki čipac koji ima sva tri oblika napona i ide do jedno 1MHz, ubi me ako znam kako je ime tom integrircu ali oni će vjerojatno znati.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la harkonen » 22 sij 2012, 09:42

I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la s@ki » 22 sij 2012, 10:01

Dean je nešto pokrenuo svojevremeno tu temu i tada smo pričali i tom čipu. Osobno ne vidim šta bi sa 22Mhz radio, a ovaj i trebao u konačnici biti full kvalitetan...
Živi bili pa vidjeli.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 sij 2012, 11:32

Nemoj da Sstrsat to čuje S@ki. :mrgreen:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la tubeman » 22 sij 2012, 11:45

MAX038 može biti dobr izbor za dosta toga, međutim pitanje je što to znači "full kvalitetan".
Za gledanje signala na osciloskopu u audio području će biti odličan, pogotovo u amaterskim uvjetima, ali za zahtjevnije stvari će se možda morati tražiti bolje rješenje.
Ne zato što bi MAX bio loš, dapače, ali osnovna namjena mu je nešto sasvim drugo.
Npr., u jednom trenutku ćemo imati potrebu mjerenja izobličenja. Tu će takav oscilator jednostavno biti nemoćan.
Temeljitijim isčitavanjem datasheeta, vidjeti ćemo da je tipični THD (za sinus) oko 2%, što ga čini posve nekompetentnim za tu svrhu.
Za pilu je oko 0,5%, a za kvadrat se niti ne navodi.
Jasno da se to može popraviti s dodatnim perifernim sklopovima, ali onda opet ulazimo u začarani krug.
Možda bi ovdje bio XR2206 (ne znam da li se još proizvodi, ali se može nabaviti ili ima nasljednika), kojemu je THD za sve vrste signala max 0.5%.
To isto nije savršeno, ali može poslužiti.
To što mu je doseg "samo" 1 MHz je od akademskog značaja.
Pišem ovo zato što sam i sam prošao sva ta iskustva.
Bilo je raznih samogradnji (XR je bio najbolji), pa sam onda pop... i u međuvremenu nabavio više raznih signal i NF generatora, sve do PROTEK profi generatora funkcija s voblerom do 10 MHz. Mislio sam da to kraj. Naivno.
Na kraju je najkorisniji ispao Vellemanov PC signal generator funkcija koji je na kompetentnim mjerenjima pokazao THD manji od 0.05%, a u kombinaciji s PC500 (ili tako nešto - 2 x 50 MHz skopom) pokazao sve svoje prednosti i dobre strane (bode ploter, analizator spektra itd...).
Zgodna stvar mu je što se s njim isporučuje i DLL interface pomoću kojeg se može napisati vlastiti program za bilo što koristeći registre s vrijednostima koje dolaze iz hardvera.
Jasno da unatoč niskoj cijeni takvog uređaja zbog par mjerenja nije oportuno kupovati ga, ali kad-tad se dođe do toga.
Do tada će MAX ili XR biti više nego biti dobar, a za konačna mjerenja će se uvijek netko naći.
Ja sam uvijek na raspolaganju ;)

Zbog toga ne treba puno razmišljati "o tome što je najbolje rješenje", već napraviti nešto i probati. Ako nismo zadovoljni, idemo dalje ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la harkonen » 22 sij 2012, 11:52

Ja naime pikam po kantama baš sa XR2206 sa sljedilom na izlazu i meni za audio dobar,
a da ga ima, ima ga, odmah iza ćoška:
http://www.kronos.hr/xr-2206-p-4811.html
i da, za neku opću funkciju je odličan.
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la s@ki » 22 sij 2012, 11:59

Evo što autor veli:
"Pomenuti Generator Funkcija u tim slucajevima ne zadovoljava, pa ovde donosim semu jednog visoko-kvalitetnog audio generatora koji radi u opsegu od 15Hz do 150kHz, proizvodi na izlazu sinusni i cetvrtast oblik signala do maksimalnog nivoa od 3V RMS koji je uz to i kontinualno promenjljiv. Ono sto je najvaznije i sto ga izdvaja od drugih takvih izvora signala su veoma niska izoblicenja koja na 1kHz ne prelaze 0,003%, a rastu na 0,018% na 20Hz tj. 0,01% na 100kHz."
"Na izlazu za "cetvrtku" se dobija savrseno cist i pravilan i veoma "brz" cetvrtasti signal koji ima Slew-Rate bolji od 300V/uS odnosno vreme porasta i pada vertikalnih ivica je manje od 20nS. Ovime se mogu testirati i najbrza audio pojacala jer je jako malo njih sa Slew-Rate boljim od 300V/uS."

Kopirano sa: http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la harkonen » 22 sij 2012, 12:11

A odkad nas to zanimaju "najbrža audio pojačala" ?
Pa mi volimo kad se to pomalo gega.....
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Low THD audio generator

PostPostao/la tubeman » 22 sij 2012, 12:33

Mene je odavno prošlo vrijeme oduševljavanja idejom da se od "štapa i kanapa" mogu napraviti čuda.
Jedinom takvom kome vjerujem je Grunf iz Alan Forda, ali i on je nešto posustao ;(.
Šalu na stranu.
Sve što je napravljeno na bazi mosta će sigurno dati dobre rezultate. Međutim i to zahtijeva određene napore te izuzetno pažljivo odabrane i kvalitetne materijale.
Ono što sam vidio na gornjem linku baš i ne ulijeva povjerenje.
Pitanje je s čime i ka kosu izmjerene te silne nule. Vjerojatno s komplementarnim uređajem iz iste kuhinje baždarenim ovim oscilatorom ;)
Naime i moj PROTEK je savršeno napravljen, svako područje ima svoj posebni Wien bridge s kompletnom periferijom. Sve ima tri kata pločica punih svakakvih điđa, stotine integriraca, tranzistora, šotkijevih miksera pa opet.....

Dakle strasti na stranu.
Sve ono u stilu... Čudi se mujo Mujo: "pa pisalo lijepo na zidu na zidu .... pa sam skršio ....." ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Sljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron