Gramofoni iz garaže

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Backo » 07 stu 2011, 12:33

Trebalo je ljepiti letvice Epoksilnom smolom i to je onda vječno ali...učimo se,nitko ne zna sve.
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Khadgar2007 » 07 stu 2011, 12:41

Di ima za kupiti epoksidne smole, znam da se epoksidno ljepilo može kupiti ali ne i smola.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la koda » 07 stu 2011, 12:45

Iskreno se zahvaljujem na pohvalama a još više na savjetima. I sam sam razmišljao o dodatnom učvršćivanju spojeva
među letvicama, ali nije mi to bilo i još uvijek mi nije važno (dugotrajnost).Pri izradi podloge na kojoj stoji gramofon, od letvica iste vrste, upotrijebio sam štapiće (ista funkcija keksića),dva na svaku stranu letvice.
Pozdrav D.
koda
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 svi 2011, 00:00

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la s@ki » 07 stu 2011, 13:07

eh ovo je sad već područje u kojem se bolje snalazim :D
poliester smolu imaš u svakom boljem dućanu boja i lakova i da bi dobio čvrstoću mješaš ju sa staklomatom. Ista procedura se koristi za izradu kada, čamaca a prodaje se i u kitovima za krpanje limarije .
Te kitove nikako ne kupovati jer su totalno neisplativi.

Epoksidna smola se može koristiti na isti način no daleko je čvršća, i prozirna kada se sasuši. To je i jedan od razloga što ju koriste pri izradi dijelova od karobonskih vlakana.

Obje navedene se mogu nabaviti u Chromosovom tornju, u dućanu sa južne strane zgrade (bliže Vukovarskoj).
Zadnja cijena koju znam je 30ak kn L poliester i oko 90 za epoksidnu ako se dobro sjećam.
Za obje je potreban učvršćivač koji se prodaje posebno.

Ako imaš mogućnost razdvojiti gornju i donju ploču a želiš ih spojiti epoksidnom smolom nebi bilo loše između staviti i tvz. rowing.
Riječ je o vlaknima koja su pletena za razliku od staklomata koji se samo sprešan. Vrlo je lako s njima raditi i na kompleksnijim oblicima a proizvodi se u različitim gramažama.

Sloj toga između dvije drvene ploče, premazano smolom i stisnuto dok se ne posuši napravit će spoj koji kasnije možeš jedino prepilit :)
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la markone » 07 stu 2011, 13:39

Čestitam koda, ovo mi se baš sviđa. Volim drvo i još bolje u bajadera stilu. Mada sad imam sa drvenim dijelom postolja problema, naime savilo se i prije nego sam sklopio dvije ploče zajedno. Nego pitanje u vezi posta o epoksi smoli. Mogu li se tako sa epoxi smolom spajati drvena ploča sa plexi pločom?
markone
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 23 svi 2011, 08:05
Lokacija: ZG vs VŽ

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la s@ki » 07 stu 2011, 13:54

a da se spoj ne vidi ?
možeš.
drvo lagano pobrusi da dobije teksturu, namaži epoksijem i stisni pleksi gore, sve skupa stegni i pusti da stegne

Kod stakla je to jednostavnije napraviti s UV ljepilom. Primjerice spoj stakla i metala i sl.
Nisam siguran kako bi se ponašalo s drvom
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Deenon-xd » 02 sij 2012, 04:31

Evo da se pridružim sa mojim viđenjem gramofona. Naime radi se o project debat 3 gramu od tvorničkih 3,5 kg. Poslije malo razmišljanja odlučio sam se za verziju masivnog ustroja na bazi težine kućišta i to: podloga 4,8 cm lamirana iverica na koju je silikonom naljepljena 3 cm kamena dvodjelna ploča i na nju silikonom naljepljena baza od gramofona. Gramofonska je baza okružena i dodatno učvršćena izrezanim kamenim pločama i sa vanjske strane okružena sa izrezanom 4,8 cm lamiranom ivericom. Okolo je dodano malo drvenih pločica za ukras ( na proljeće ih trebam izlakirati ). Gramofon stoji na masivnim punim aluminijskim nogicama i sve to na parketu. Tanjur je promjenjen od metalnog originala na aluminijski dampirani veličine ploče i sa gumenim matom. Ožičenje je promjenjeno u ručki i dodani pozlačeni činčevi, zvučnica je bila Ortofon sada je Grado green uskoro neka MC verzija i da masa grama je 46,3 kg. Kako svira, kao original je svirao tiše, oblo, mutnije, ne definirano i sa manje detalja ( ne muzikalno eto tako da se čuje ). Sada kad je sve ovo napravljeno svira: muzikalno, otvoreno, glasnije ,pregršt detalja, definiran i iskontroliran bass, srednji i visoki prostorni tako i definiraniji pa tako ima tu svega još. Naravno problem Mikrofonija, a što je to? Mit, legenda ili izmišljotina ( nadam se da shvaćate na što mislim ) :shock: upsss slučajno udarih gramofon dok je svirao i samo je svirao i svirao i svirao........... :admin: Inače tamo 1980 pa nadalje odrastoh uz gramofon i to je to........
Privitak/ci
IMG_7983.JPG
Prednji gornji izgled
IMG_7983.JPG (45.51 KiB) Pogledano 10442 put/a.
IMG_7982.JPG
Lijevi bok grama
IMG_7982.JPG (41.85 KiB) Pogledano 10442 put/a.
Avatar
Deenon-xd
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 15 lis 2011, 10:20

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la FANCY » 02 sij 2012, 11:35

Svaka cast, stvarno fascinantno :hail: . Da imam imalo mjesta sutra bi se odlucio na ovako nesto, ali nemoze covjek sve imati. :?
FANCY
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 02 sij 2012, 10:59

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la FFL » 19 lip 2013, 23:18

Malo da osvežimo temu, evo kako se može napraviti kvalitetan diy pogonski remen za male novce, temu sam otvorio na http://www.diyaudio.rs/topic/6167-diy-t ... stabi-etc/

8-)
Avatar
FFL
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 30 kol 2012, 19:39
Lokacija: Zrenjanin

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Khadgar2007 » 20 lip 2013, 12:56

Bome dobar trik. Veoma mi se sviđa da se od ovako jeftinih komponenti može napraviti remen za gramofon. Ja bi bacio kao ideju da probaš sa nekim dvokomponentnim ljepilom jer kada zalijepiš nešto sa njime možeš samo potrgati koliko drži. E sada ono je dosta kruto kada se stisne ali na ovako maloj površini se možda ne bi niti osjetilo.
Ako ću ikada raditi neki DIY gramofon sigurno ću razmisliti o ovom triku ča se remena tiče jer kupovni su skupi da je to . Za mog duala sam platio oko 50kn iliti 6-7 eura prije par godina,sada je možda i više. Dobro niti 50kn nije skupo ali ako ovo radi veoma dobro zašto bacati novce.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron