Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 11 ruj 2013, 11:10

Kako sam u prijašnjim postovima spomenuo male fantastične drivere Audience A3 koji kako stoje stvari zbilja rade odlično u FR modu tj. bez skretnice, evo malog upgradea infa o njima... na zadnjem Capital Audiofestu prezentiran je jedan DIY setup sa samo 4 komada tih drivera po kutiji, sve potpomognuto sa sva SW-a. .... u biti ovo pišem zbog kratkog i konciznog opisa zvuka koji izdvaja u pozitivnom smislu sljedeće:

- brzina
- koherentnost
- transparentnost
- široka pozornica
- dinamika
- individualno usmjereni vokali

... a sve to je ono što karakterizira line array zvuk i u čemu osobno uživam na mojim diy stupovima.. no ovo navodim iz drugog razloga, naime array tip zvuka i sve prednosti koje on donosi u odnosu na mono point izvor može se ostvariti sa samo 4 drivera po kutiji. Ne osporavam superiornost ugrađenih drivera, vjerujem da isti pridonose svemu pozitivnom u dobroj mjeri, šteta da su tako skupi, no mišljenja sam da se isti efekt može postići i značajno cijenom povoljnijim driverima. U biti pokušavam potencijalne samograditelje FR mono point koncepata preusmjeriti da ipak probaju malo FR LA koncept. Isplati se!

http://www.enjoythemusic.com/capitol_audiofest_2013/part3/page2.htm
Privitak/ci
P1060038.jpg
P1060038.jpg (48.51 KiB) Pogledano 2231 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la Mate » 12 ruj 2013, 08:23

Upao mi je u oči dosta veliki volumen kutije za ta 4 drivera. Prema opisu na linku koji si stavio čini mi se da je to 4+4 drivera po kutiji. Drugi kvartet je straga pa je to u biti bipolarni zvučnik.
Inače što se tiče kvalitete nesumnjivo je da su ti driveri iznadprosječni. Flat reponse 40 do 22000, 95 db, 12 mm hod. Samo 2,5 grama moving mass. Stvarno moćno makar na papiru.
Dvostruka zavojnica 8 + 8 ohma dozvoljava kombinacije spajanja 4, 8 i 16 Ohma. (U 8 varijanti vjerojatno je spojena samo jedna).
Znači barem 24 komada po stupu i onda ti ne treba ni sub i eto to je to. :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron