Veličina slušaonice

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Backo » 15 stu 2011, 12:10

Dobar :thumbup:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Mate » 15 stu 2011, 17:20

Deenon-xd je napisao/la:Za mene postoje tri vrste slušaonica i zvuka:
1. Slušalice za uho
2. Soba sa zvučnicima
3. Slušaonica na otvorenom
Svaka od ovih slušaonica daje svoje pa tko što voli to i dobije, a sve to ide s onim što se ima. U mom slučaju imam sve no da bih čuo sve tajne glazbenog materijala treća varijanta je najbolja. Sve ovo što je napisano u postovima je ok. No kad svi nismo isti i nemamo sve mogućnosti mislim da je najbolje da smo u jednom isti -AUDIOFILI SMO - pa tako što reče eko eko poslušat ću glazbu kod prijatelja audiofila i na slušalicama i u sobi bez obzira koliko je velika ili mala i vani na otvorenom ali ne sa suhim grlom nego s nečim hladnim i osvježavajućim.

Ova pod broj dva i jeste najproblematičnija. Ja sam sam htio podvući da je što veća to bolja - generalno u kontekstu visoke vjernosti.
Što se mene tiče glazbeno djelo mogu doživjeti i na malom tranzistoru na baterije.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la gamgee » 15 stu 2011, 23:37

zuzi je napisao/la:Evo meni bi bilo zgodno čuti od članova ove naše "zajednice" koji sistem im je ostao u najboljem sjećanju, koje komponente u kakvoj sobi.

Meni je u ponajboljem sjećanju ostao sustav koji se sastojao od Audio Note pojačala, modificiranog Sony playera više klase u ulozi transporta, Audio Note DAC-a i Log Epilog zvučnika u veeelikoj slušaonici (odoka, oko 40m2, visina možda čak i 4m, stara gradnja, pod i strop - drvene grede i daske sa tzv. zemljanim nasipom/ispunom+starinska žbuka na oblozi od trske, debeli zidovi od cigle, parket).
Zvučnici izvučeni jako naprijed, daleko od bočnih zidova, na desnom zidu regal, na lijevom zidu ogromna slika/reljef.
Misa Criola (Carreras) i Harry Belafonte u Carnegie Hall-u...uživancijaaa. Da mi je čuti neke dobre dipole u toj kombinaciji, mislim da bi to bio kraj svijeta...
...htjedoh reći, čini mi se da ta velika prostorija ima jako važnu ulogu u konačnom dojmu, posebno sa snimkama kao što su ove ali i svim ostalim...
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Gašo » 29 pro 2011, 16:54

Mate je napisao/la:Nastavak rasprave iz "novi članovi"

Evo Zuzi, da ne zatrpavamo "prijemni odjel"

Zašto je veća slušaonica bolja?

Problem su refleksije i tzv modovi na nižim frekvencijama.

Ako u velikoj sobi (npr ovoj od 85 m2) postavimo hi-fi skalameriju tako da je JAKO odmaknuta od zidova i ako se postavimo u nekakv trokut 3x3x3 ili tako nekako, opet smo u poziciji slušanja kao i u nekom prosječnom dnevnom boravku, ali su okolne stijene znatno dalje.

I tu sada nastupa "zakon":
Zvučni tlak opada na pola sa povećanjem udaljenosti 2puta. Prevedeno u brojke i slova to je -6db.

Rezultat je slijedeći: direktni zvuk od zvučnika na tri metra je recimo 0 db. Najbliži zid, recimo od zvučnika je isto 3 metra. Od njega nastaje prva refleksija. Dok dođe nazad do zvučnika već je dvostruko manji zvučni lak. Dok ista refleksija dođe do nas, to može biti i -8 ili -10db.

Ovako tihe refleksije uho puno manje opaža. Čuje se uglavnom direktni zvuk iz zvučnika.
Velika soba se na taj način način približava gluhoj sobi ili otvorenom prostoru.

Modovi su u velikoj sobi mnogobrojniji i gušći nego u manjoj sobi pa nema izrazitih rupa i nadvišenja u pojedinim točkama prostora na niskim frekvencijama.

Eto, tolike. Najednostavnije, da ne idemo u druge detalje.
Sad će se otvoriti rasprava o velikim reverberacijama i slično.
Imam par potpitanja u vezi ovoga.

Što ako se zvuk odbija od poda, stropa i sva četri zida, koji su još tome nejednako udaljeni? Koliko to utječe na pad intenzitet refleksija te njihov sastav.

Dali su te refleksije samo tiše ili postoji problem što imaju veče kašnjenje u odnosu na direktan zvuk pa čak i više smetaju?
Gašo
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 21 svi 2011, 10:01
Lokacija: Zg.

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Dean » 29 pro 2011, 17:40

Gašo, bez ljutnje, ali ovakva pitanja bi ostavio za jedan drugi forum. :geek:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Roko » 29 pro 2011, 17:51

Dean je napisao/la:Gašo, bez ljutnje, ali ovakva pitanja bi ostavio za jedan drugi forum. :geek:



Deane, akustika sobe i njen interaktivni utjecaj na konačnu reprodukciju zvuka je iznimno važna, često i presudna u cijeloj priči. Čak razmišljam o tome da otvorimo cijeli novi podforum upravo za tu namjenu, sa konkretnim samograditeljskim iskustvima u rješavanju tog važnog interaktivnog odnosa.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Dean » 29 pro 2011, 17:55

Ispričavam se....samo dajte...
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Gašo » 29 pro 2011, 19:09

Dean je napisao/la:Gašo, bez ljutnje, ali ovakva pitanja bi ostavio za jedan drugi forum. :geek:
Zakaj? Pa nisam pital ništ nelogično i nevezano uz inicijalni post ove teme. :?
Gašo
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 21 svi 2011, 10:01
Lokacija: Zg.

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Dean » 29 pro 2011, 19:28

Gašo je napisao/la:
Dean je napisao/la:Gašo, bez ljutnje, ali ovakva pitanja bi ostavio za jedan drugi forum. :geek:
Zakaj? Pa nisam pital ništ nelogično i nevezano uz inicijalni post ove teme. :?


Gašo; sve ok..
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Veličina slušaonice

PostPostao/la Mate » 30 pro 2011, 21:13

Gašo je napisao/la:
Mate je napisao/la:Nastavak rasprave iz "novi članovi"
.........
Imam par potpitanja u vezi ovoga.

Što ako se zvuk odbija od poda, stropa i sva četri zida, koji su još tome nejednako udaljeni? Koliko to utječe na pad intenzitet refleksija te njihov sastav.

Dali su te refleksije samo tiše ili postoji problem što imaju veče kašnjenje u odnosu na direktan zvuk pa čak i više smetaju?

Budući je citiran moj post red je da ja i odgovorim.
One će definitivno biti tiše. Ako su dovoljno tihe mislim da je nebitno koliko kasne. Vjerujem da ih i fiziologija sluha dodatno eliminira. Uzevši to obzir , niti nejednolika udaljenost od pojedinih ploha ne bi trebala biti od utjecaja.
Refleksije od stropa, grubo gledano su u većini i manjih slušaonica takve da već imaju značajno duži put od refleksija koje nastaju od bočnih zidova. Sve dakako ovisi i o diagramu zračenja zvučnika.
Refleksije od poda su i inače prisutne čak i kod živih izvedbi pa su na neki način sastavni dio reprodukcije. Ovdje za sada nemam bolje objašnjenje ali presudan je i diagram zračenja zvučnika.

Ovo je moje generalno razmišljanje naglas. Naravno da će u stvarnosti postojati drugačije manifestacije ali one će biti proizvod neke lokalne anomalije. Dio površine koji rezonira i proizvodi jači zvuk od samog originala, dolazi iz sasvim drugog smjera i kao takav narušava cijeli doživljaj. Ali to su uobičajeni problemi bilo koje slušaonice.
Negdje sam bio pročitao da bi prave HiFi slušaonice trebale biti najmanje 70-80 kvadrata i visine stropa 4 m. Ako se ne varam to je bilo na siteu gdje sam bio skinuo programčić (DOS) za proračun modova prostorije.
Mislim da objašnjenje s padom intenziteta zvuka s udaljenošću se fino uklapa u navedenu preporuku.

Više bi me brinule površine koje rezoniraju ili neugodni modovi takvog velikog prostora koji će u bas području stvoriti neželjene efekte.

Gašo, vjerujem da si imao nešto drugo na umu postavljajući ova potpitanja. Pa, volio bih da to "ispljuneš" :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.