Re: Omnidirekcionalni zvučnici

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la Khadgar2007 » 18 lis 2011, 22:37

Pa koliko je moje vrlo ogranišeno znanje trebaju da budu udaljeni od zidova i sličnih stvari. Vjerojatno zbog refleksije ali zato fino staviš jedan nasred sobe, fino mono i kako bi gospon Precjednik rekao "to je sasvim prihvatljivo". ;)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la harkonen » 18 lis 2011, 22:43

Ti drečavci vjerovatno na površini okrečenog zida prosječne hrvatske sobe bivaju prilično upijeni,
da koristimo domaće izraze. Veća su opasnost neke vrlo glatke površine poput glossy vrata regala, stakala,
pa i prozora i odbijenac pa i rezonancija je tu poprilično sigurna. Iskreno, nisam svoje još stavio u dnevni
boravak da provjerim kako će baš ta navedena smetala djelovati, čekam kvalitetnije platno da napravim mrežice,
zlu ne trebalo,uvijek nešto može upasti unutra, pogotovo ako imate klince.
Vrhunski bi bilo uzeti obične poklopce za lonce, pokriješ i otklopiš :-)
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la admin » 18 lis 2011, 22:45

Po onome sto sam proucavao u svezi omnidirekcionalnih zvucnika, njihov smjestaj je cim blize straznjem zidu.
Princip funkcioniranja je razlicit u odnosu na klasicne zvucnike.
Omnidirekcionalni zvucnici koriste refleksije od zidova i samu prostoriju kako bi rekreirali prostor sa snimke.
Avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03 svi 2011, 22:40

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la harkonen » 18 lis 2011, 22:53

Da, ako su na prikazanim principima, samo zvučnik prema gore ili prema dolje
(slušah jednom Viktor Bradačeve tornjeve od kojih je Jackson Peter uzeo ideju za Mordorske kule)
onda se tako predmijeva, no ako na njima imamo neke reflektore u bilo kom obliku (kugle, prizme, prizmokugle),
ta se refleksija prioritetno događa na njima,a refleksija od zidova je sekundarna...
No, znate šta - ja pričam samo na temelju jednog pokusa s kojim sam vrlo zadovoljan, da li zbog dobrih
drivera, da li zbog pogođene litraže, da li zbog kvalitetne žarulje - ne znam. Ali vidim da je naš Admin tu vrlo
dobro upućen, pa ću se ja povući, a Admina molim za rezime omnidirekcionalne priče. Kako to sve rade,
koji su najbolji principi postizanja omnidirekcije i sv ešto smo još mislili pitati, a nismo se usudili..
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la admin » 18 lis 2011, 23:13

I meni je vecina toga nepoznanica. Nesto sam proucavao jer imam stare Mirsch OM 3-28 zvucnike koji su radjeni po slicnom principu tj. imaju visokotonac okrenut prema gore.
S obzirom da su zvucnici iz 1973., nisam imao bas neke podatke o njima pa sam kopajuci po nordijskim forumima naletio i na samog konstruktora (Olle Mirsch) koji ima nesto preko 80 g.
Njegova direktna uputa je bila max 10 cm od straznjeg zida jer visokotonac koristi straznji zid.
Olle Mirsch je radio s Carlssonom, cak je i konstruirao neke modele za Sonab koji je u to vrijeme bio Carlssonova firma.
Firma Mirsch je prodana firmi Sonab sredinom 70-tih godina.
Avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03 svi 2011, 22:40

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la Eko Eko » 19 lis 2011, 08:36

Ima i Visaton svog omni... aduta:
http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/2_wege/fontana/index.html
Jedino mu je deklarirana osjetljivost preniska za ljubitelje vakuumiranih staklenih cijevi :(
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la harkonen » 19 lis 2011, 08:44

E, kod omni priče, da li se na isti način mjeri osjetljivost?
Tako da tih 80dB i nije malo ako se snima refleksija...
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la Mate » 19 lis 2011, 16:40

harkonen je napisao/la:E, kod omni priče, da li se na isti način mjeri osjetljivost?
Tako da tih 80dB i nije malo ako se snima refleksija...

Linkwitz je Pluto mjerio kao i svaki drugi zvučnik. Dakle u nekom smjeru prema mjestu slušanja, i to iz blizine i na metar. Te je također mjerio pod određenim kutevima od osi u H i V ravnini. Pluto ima onaj oluk na kojem je visokotonac pa je lakše odabrati smjer i po tome nije full omni.

Radi tog načina mjerenja zato i jest ta mala osjetljivost jer je osnovna os zračenja drivera okrenuta u posve drugom pravcu nego što je pravac slušanja ili mjerenja. Znači da se mjeri i sluša debelo "off-axis". Što je po meni posve ispravno.
Sve te refleksije od zidova pomažu da se dobije"uniformnije" raspoređen zvuk u prostoru, pa su stoga manje izraženi pojedini pikovi i zvonjave sa velikim kašnjenjima koje su izražene kod zvučnika sa izrazitim snopom zračenja u jednom smjeru. Ali, s refleksijama, tu će biti i kašnjenja, različita za raličite frekve kao i različite udaljenosti reflektirajućih površina, zvučnika i slušača.
Međutim omni zvučnici će još puno bolje zvučati na otvorenom prostoru bez zidova, kao uostalom i većina drugih.
Iako se svime time mogu postići zanimljivi i štoviše atraktivni rezultati, moje je mišljenje da je generalno kod vjerne reprodukcije prisutno more problema posebno kod višestaznih zvučnika.
Nedavno sam naletio na ove dokumente u linku niže. RIječ je o problematici "uniform directivity speakers". Nije omni ali vjerujem da je problematika bliska. Tko ima volje čitati preporučujem:
http://www.pispeakers.com/Pi_Speakers_Info.pdf
http://www.pispeakers.com/Speaker_Crossover.pdf
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la ilimzn » 21 lis 2011, 00:07

ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Re: Omnidirekcionalni zvučnici

PostPostao/la xyrion » 21 lis 2011, 00:50

Jeli tko slušao neke Walsheve?
Kakvi su dojmovi?
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron