Dynaudio samogradnja

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la zbotic » 11 lip 2018, 13:24

Nerće se TS parametri značajno promijeniti ako je samo mijenjan prednji ovjes i ako je to napravljeno kvalitetno pa čak i ako je upotrebljena lagana i kvalitetna guma umjesto "spužve" (neoprena).
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la kmarko40 » 12 lip 2018, 09:36

I što sada ?. Je li ti zvučnici sada ne vrijede ? Ko to može izmjeriti i na temelju toga proračunati kutije.


kmarko40@gmail.com
kmarko40
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 06 lip 2018, 00:14

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la zmajz » 12 lip 2018, 12:25

Vrijede.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la zbotic » 12 lip 2018, 12:57

Mjerili su i neki s foruma s Arta programom i mjernim mikrofonom.
Samo sumnjam da to netko drži spremno i da jedva čeka da mu netko dođe da mu napravi uslugu.
http://www.artalabs.hr/
Moj prika Yoke s foruma bi to meni napravio ovdje u Splitu, valjda ima netko i u drugim gradovima :)

Proračun... hm, hm, ne ide to baš tako lako dok kažeš keks, barem ne za audiofilske uređaje. Možda krenuti s nekim internetskim projektom sa tim driverima u originalu pa raditi korekcije malo po internetskim kalkulatorima, malo po sluhu. Uglavnom, ništa jednostavno, ako krene u lošem smjeru.........
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la elvis » 12 lip 2018, 16:41

zbotic je napisao/la:Nerće se TS parametri značajno promijeniti ako je samo mijenjan prednji ovjes i ako je to napravljeno kvalitetno pa čak i ako je upotrebljena lagana i kvalitetna guma umjesto "spužve" (neoprena).


Bez obzira na intervenciju na ovjesu siguran sam da se i dalje radi o vrhunskim driverima. Problem je u onom "ako" u tekstu iznad... Ukoliko je gumeni ovjes nešto što se inače koristi za popravak baš ovog drivera onda vjerujem da je posao napravljen kako treba i ne isključujem da su TS ostali približno jednaki. No mjerenje je nužno i to obavezno oba drivera. Osobno sam mijenjao ovjese više puta i jedini par na kojem sam zadržao približno jednake TS su bili Kef B110A, kada sam koristio zamjenske ovjese baš za taj driver naručene iz Nizozemske i bome dobro plaćene. Ostali driveri su završili karijeru na polici kao "ako zatreba za nekakav ovlaš servis"...

Što se tiče proračuna, kada se driveri izmjere te ukoliko su TS parametri ostali u okvirima tehnički prihvatljivih, tj. iz kojih se može dobiti nekakav razuman volumen kutije, to u biti i nije nekakav problem izračunati.

Ukoliko se ne želiš zafrkavati sa svim tim obzirom na tu intervenciju na driveru, provjeri tj. izmjeri samo koja je sad rezonantna frekvencije pa se igraš sa TQWT kutijama, to je zicer ili kvisko koji manje više uvjek radi dobro, tj. u pravilu značajno bolje od očekivanog. Matematika za "složiti" dimenzije TQWT kutije su jednostvana, lako se nađu na netu. U zbilji kada sve složiš još sve to malo dotjeraš, najčešće se smanjuje površina donjeg otvora kutije... tako ima opcija, ništa nije propalo :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Dynaudio samogradnja

PostPostao/la kmarko40 » 20 lip 2018, 12:04

Hvala svima na odgovorima i prijedlozima. Nažalost, nemam nikoga ko bi mi izmjerio zvučnike, ali ako pretpostatvim da se karakteristike nisu puno mjenjale, možda mogu pokušati s jednostavnim BR-om cca 40 lit ( ubacio sam podatke na WIN ISD PRO, , to na simulaciji izgleda dobro ) ili možda zatvorenu kutiju iste litraže, možda malo podići bas i smanjiti osjetljivost pomoću sklopa baffle step kompenzacije.
Javim se kada nešto složim.
kmarko40
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 06 lip 2018, 00:14

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.