OB Projekt

OB Projekt

PostPostao/la boca » 06 stu 2016, 16:09


Ovako:
Upustio sam se u izgradnju OB zvučnika.
Driveri su
Visokotonac Visaton DT94
FR Iskra iz OZ 40 kutija
Bass Phillips AD 1055w8 (hvala Ziki)
Bas ce biti u kompresijskoj kutiji a FR i visokotonac samo na panelu.
Muči me skretnica pa bih molio za pomoč.
Dali stavit 2 way skretnicu pa FR spojit direktno?
3 way skretnica optimizirana da FR radu vecinu posla?
Imam originalnu sjretnicu iz Iskri pa da probam s njom?
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: OB Projekt

PostPostao/la Rade » 07 stu 2016, 07:59

ostavi FR da radi sve što može , tj probaj bez visokotonca . Za bas ideš 12 db a za FR stavi samo kondezator tj 6 db električno .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: OB Projekt

PostPostao/la boca » 07 stu 2016, 09:19

Rade je napisao/la:ostavi FR da radi sve što može , tj probaj bez visokotonca . Za bas ideš 12 db a za FR stavi samo kondezator tj 6 db električno .


Treba mu visokotonac.
Ja sam u drugom projektu radio sa FR direktno i na visoki samo kondić od 4.7uf i to mu je odlicno.
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: OB Projekt

PostPostao/la elvis » 07 stu 2016, 21:10

Open baffle bi po mom viđenju trebao biti primjenjena i na bass driveru, na taj način će se izbjeći potencijalan "kutijasto" obojen bass zvuk, pa sve dobiva smisao svojstven dipolima tj. tom tipu zvučnika. Naravno naši prosječni životni prostori često ne dozvoljavaju dipol koncept kada je bass u pitanju, jer minimalnih 130 cm odmaka od zadnjeg zida malo tko može osigurati. Druga utopija kod punog dopola je da to može dobro raditi bez aktive, DSP-a, multiampinga, znači sve se komplicira do maksimuma, no hebiga neke "cijene" se moraju platiti da bi se dobio dobar zvuk. Ova tvoja hibridna ideja između kutije za bass i OB srednjetonaca zato ima smisla, to je recimo kompromis na koji se može pristati, no dobre ideje nisu uvjek jamac i uspjehu, ali svakako valja sve probati.

Što se skretnice tiče, tu svakako treba ići sa trostaznom. Također čisto sumnjam da će ta Iskra biti slušljiva bez pasivnog filtera unutar skretnice koji će imati zadatak malo sve frekventno popeglati i smiriti taj driver. Što se visokotonca tiče on će biti tek u ulozi helpera, a OB fanatici u pravilu stave dva visokotonca, jedan prema naprijed, a jedan preama nazad, što je u zadnje vrijeme nekakav trend i kod klasičnih zvučnih kutija visoke klase. Svakako računaj sa sigurno obaveznim Rx i Ry za attenuaciju, trebati će uskladiti osjetljivosti gornjih drivera sa bass sekcijom.

Ok, projekt je zanimljiv, nadam se da TS parametre za tog Philipsa imaš i da će bass kabinet biti dizajniran po točnim proračunima. Ne bi bilo loše voditi računa o razmacima drivera ovisno o reznoj frekvenciji, u ovom slučaju između visokotonca i iskre, jer će bass dio vjerojatno biti više prema sub djelu spektra..
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: OB Projekt

PostPostao/la boca » 09 stu 2016, 23:11

2 Elvis:
Mozda kakva preporuka za skretnicu?
Ili jos bolje shema :D
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: OB Projekt

PostPostao/la Rade » 10 stu 2016, 08:14

za početak bi trebao da sastaviš kompresionu kutiju , ne jednu nego obe , čisto da imaš jedan problem manje . Ta kutija treba imati neku dimenziju prednjeg panela . Na tu kutiju dodaš iste širine jedan panel i izbušiš rupu za Iskru ......i onda slušaš , malo bas a malo Iskru .
INSTALIRAJ ARTU , i preko nekog pojačala puštaš STEPS 1 / 24 , i slušaš šta se događa . Steps ide frekfenciju po frekfenciju i lepo se čuje šta je gore a šta dole .

Za bas stavi za početak 4-5 mh i 80-100 uf , za Iskru samo kondezator 10-15 uf , pa onda slušaš , po potrebi dodaš na panel od Iskre mala krilca , pa malo veća / praviš u latinično , cirilčno je komlikovano :mrgreen: / i svo vreme slušaš šta se događa , i to je to :mrgreen:

http://www.giulianonicoletti.com/autoco ... tiche.html

pogledaj projekat DEMA , tako bi otprilike i to tvoje čudo trebalo da izgleda . Inače ova kutija zvuči fantastično , pa su i naveli da je kojim slučajem komercijalna kutija cena bi bila 10x veća . Kutija je kao koncept vrlo zanimljiva , bas ovakav ili onakav , u dipolu ceo spektar frekfencija ljudskog glasa i na kraju mali visokotonac .

Giulliano danas radi u Fokalovom R&D i kao rezultat toga rada su izašli Fokalovi modeli koji sa malim midbasovima imaju stvarno mala izobličenja i veliku cenu :mrgreen:
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: OB Projekt

PostPostao/la Rade » 10 stu 2016, 08:18

ps. inače svi fr zvučnici određeni deo frekfencija proizvode na osnovu sirove snage , a deo pomoću štapa i kanapa , raznih šoljica čašica i rezonancije . Frekfencije u višem spektru nikada nisu čiste onako kako ih proizvede neki visokotonac , ali i taj zvuk se nekom sviđa .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: OB Projekt

PostPostao/la boca » 10 stu 2016, 10:00

Malo sam cackao po netu i nasao da bi ta taj bas trebala uci kutija od 35 do max 40 litara.
Ja sam napravio kutiju unutarnjih dimenzija 36-30-40cm.
Koliko sam uspio izracunat to bi bilo cca 40l.
Medjutim nisam dobio volumen bada koji bi taj driver trebao dati a i skretnica je iz iskrinih OZ 40 kutija
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: OB Projekt

PostPostao/la Rade » 11 stu 2016, 14:21

boca je napisao/la:Malo sam cackao po netu i nasao da bi ta taj bas trebala uci kutija od 35 do max 40 litara.
Ja sam napravio kutiju unutarnjih dimenzija 36-30-40cm.
Koliko sam uspio izracunat to bi bilo cca 40l.
Medjutim nisam dobio volumen bada koji bi taj driver trebao dati a i skretnica je iz iskrinih OZ 40 kutija


nerazumljiva poruka :mrgreen: ......te stare zvučnike je kao ebati neku babu , mislim , baba je nekad bila dobra piza ali više nije . E sad ostale ovde ubeđivati kako je baba nekad bila dobra nije zgodnoi kada znamo da ove mlađe su 10 x bolje :mrgreen:
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: OB Projekt

PostPostao/la elvis » 11 stu 2016, 16:21

Sada sam tek pogledao te Philips AD, ma uz dužno poštovanje vintage priči, nisam baš siguran u taj driver. Kompresija je sigurno jedino riješenje, kad bi se i mjerilo TS parametre tu bi se dobilo svašta pa bi ispali neupotrebljivi u bilo čemu izuzev kompresije ili OPEN baffle, a i vjerojatno to nema ni previše watti, pa pripazi sa snagom ampa, zavojnica bi se mogla lako raspasti nakon svih tih godina.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron