izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina drivera

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 18 vel 2016, 15:45

Zapravo sam primjetio da se ponekad još jeftinije daju naći neke tvorničke kutije (već spominjao elvis) iz kojih se daju počupati jedinice za malo para. Jest mesarenje i počesto nemaš uvid u karakteristike jedinice, ali za neki niži nivo, nije loše riješenje.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la elvis » 18 vel 2016, 16:36

tomi77 je napisao/la:Zapravo sam primjetio da se ponekad još jeftinije daju naći neke tvorničke kutije (već spominjao elvis) iz kojih se daju počupati jedinice za malo para. Jest mesarenje i počesto nemaš uvid u karakteristike jedinice, ali za neki niži nivo, nije loše riješenje.


Moj čovjek. He he he. To je bila moja intencija u prvom postu, no nisam se dobro "odrazio". :)
Pravo blago se nalazi u tim oglasima polovnih. Naravno treba prepoznati i pravovremeno reagirati. Dosta sam naletao na stare kutije koje su u sebi imale i više komada Kef B110 a/B drivera, odličan temelj za LS3/5a. Sašiješ te kutijice pa se rugaš. Nema tog FRa koji će prinjušiti zvukom tim dvostaznim bombonima.

Što se tiče parametara zvučnika, mjerim besplatno :), znači to nije problem, no kvaka je kod tih malih kutija tj. Volumena je da drivere mjeriš da bi vidio koliko ćeš zvuka (mislim na bass) izgubiti u tako malim kutijama. :). Možda je bolje to ne znati he he he.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la Rade » 24 vel 2016, 17:18

elvis je napisao/la:
tomi77 je napisao/la:Zapravo sam primjetio da se ponekad još jeftinije daju naći neke tvorničke kutije (već spominjao elvis) iz kojih se daju počupati jedinice za malo para. Jest mesarenje i počesto nemaš uvid u karakteristike jedinice, ali za neki niži nivo, nije loše riješenje.


Moj čovjek. He he he. To je bila moja intencija u prvom postu, no nisam se dobro "odrazio". :)
Pravo blago se nalazi u tim oglasima polovnih. Naravno treba prepoznati i pravovremeno reagirati. Dosta sam naletao na stare kutije koje su u sebi imale i više komada Kef B110 a/B drivera, odličan temelj za LS3/5a. Sašiješ te kutijice pa se rugaš. Nema tog FRa koji će prinjušiti zvukom tim dvostaznim bombonima.

Što se tiče parametara zvučnika, mjerim besplatno :), znači to nije problem, no kvaka je kod tih malih kutija tj. Volumena je da drivere mjeriš da bi vidio koliko ćeš zvuka (mislim na bass) izgubiti u tako malim kutijama. :). Možda je bolje to ne znati he he he.


pre dve godine je ekipa iz CLIO-a /audiomatica , akustična merenja / radila klon tih kutija . Kao osnovu su imali par modela gotovih kutija i na osnovu merenja i parametara i akustike došli do svog klona .
Da napomenem da je čak i visokotonac rezan visoko jer moderni visokotonci idu daleko više nego nekadašnji . Uglavnom ispraćena je cela filozofija tih malih kutija .

http://www.eighteensound.it/Products/Ar ... 3413/5w430 korišćen midbas , a kao visokotonac neka bezvezna vifa ili perles
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 25 vel 2016, 09:42

Ha, na prvu (krivo sam bio pročitao, meni oznaka 5W40 znači sasvim nešto drugo (predvidio sam broj 3 :)), sam mislio da je neka zezancija..

Upravo, prava radost hife je s koliko različitih varijanti možeš doć do dobrog konačnog riješenja, prilagođenog uhu slušatelja.
Osobno, LS3/5a sam imao prilike slušati samo jednom, ali su bili u tako lošem stanju da sam odustao od kupnje (vlaga/dim/nebriga). Ni tada (u takvom stanju) nisu zvučali loše, ali sigurno nisam čuo što sve mogu.
Svakako razumna preporuka za samogradnju.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la Rade » 25 vel 2016, 10:32

tomi77 je napisao/la:Ha, na prvu (krivo sam bio pročitao, meni oznaka 5W40 znači sasvim nešto drugo (predvidio sam broj 3 :)), sam mislio da je neka zezancija..

Upravo, prava radost hife je s koliko različitih varijanti možeš doć do dobrog konačnog riješenja, prilagođenog uhu slušatelja.
Osobno, LS3/5a sam imao prilike slušati samo jednom, ali su bili u tako lošem stanju da sam odustao od kupnje (vlaga/dim/nebriga). Ni tada (u takvom stanju) nisu zvučali loše, ali sigurno nisam čuo što sve mogu.
Svakako razumna preporuka za samogradnju.


meni se čini da je clon Audiomatice , tj dvojice njenih osnivača , najubedljiviji i najpribližniji originalu jer su se koristili sa originalnom filozofijom . Testirani su bili više zvučnika i onda odabrali par za koji su mislili da će biti najbolji .

Što se tiče malih kutija postoji još jedan izuzetno dobar projekat i reklamiran je kao najmanja TL na svetu .....dobio je niz dobrih ocena jer navodno radi vrlo dobro .......inače filozofija gradnje kutija kaže da male kutije moraju biti vrhunske a velike kako ispadnu , što je i logično jer se vrlo jednostavno dobija dobar zvuk kod malih kutija , dok kod velikih u igru ulaze svi redom problemi .....jedan za drugim .
Na svim sajmovima hajfaja svaki put najviše sveta ima kod nekih malih kutija koje najbolje rade ......nije da te male kutije rade bolje od velikih , ali je takva percepcija .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la zmajz » 25 vel 2016, 12:40

A koji je to izuzetno dobar projekt? daj neki link ili slično!
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la Rade » 25 vel 2016, 14:36

zmajz je napisao/la:A koji je to izuzetno dobar projekt? daj neki link ili slično!



http://autocostruire.it/diffusori/spica/spica.html ........skretnica je kao po teoriji rađena , 1. red i grupa za kašnjenje :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la mulin » 25 vel 2016, 23:09

evo jedne micro kutije :D .kutija koja svira,više istrument nego zvucnik.doduše nije full ranger.driveri su Peerless HDS-P830870 i fostex FT17H navodo dorađen,vjerojatno samo istokarena horna od drva.relativno jeftini driveri.ako bi se igra stolara vridilo bi pokušat.http://www.kisoacoustic.com/the_inside.html
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: izrada male (micro) BR kutije (full range) -veličina dri

PostPostao/la tomi77 » 26 vel 2016, 11:18

Hvala na linku, čini mi se da moraš bit dobar stolar za ovo :). Da ne govorimo koliko je tu pokušaja i promašaja bilo (ugađanja) kad se kutija promatra kao instrument, ali gledajući recenzije - očito vrijedi.
Zanimljiv mi je taj koncept kutije kao instrumenta, razmišljajući o tome - ima smisla, jedino što se ne mogu sjetiti drvenog instrumenta koji reproducira tako širok frekventni raspon kao što to radi par zvučnika (opet, možda ima, nisam na ti s instrumentima).
Ali sve u svemu, kvaliteta ovih malih kutija (ne misleći na neki konkretan primjer, već malu kutiju kao izvedbu) je iznad dočekivanja.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron