heco izrada kutije

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 31 kol 2015, 21:47

mulin je napisao/la:
elvis je napisao/la:Obećava, obećava... kada vidim kako to tebi ide bez grešake, na vrlo visokom nivou po običaju, sve mi dođe da i sam prepakiram one moje bowerse 604, kutija je zbilja očajno složena... dobro je da ikako sviraju... :)


nedavno si u jednom postu napisa da ti je ideja sazrila na 50% za te bowerse.pitam se na koliko je posto sad,ima li pomaka.nadam se da cu te ponukat da zasukaš rukave.bilo bi lipo vidit još koju izradu kutija ono iz temelja.
:D


Kako tvoj projekt ide, postotak raste, sada sam na 78% :). Ionako to neće nitko kupiti, a i jedna od opcija je uzeti basseve za ESL sub sekciju. Morati ću izmjeriti jedan taj bass da vidim što i kako bi se uklopio u ESL priču.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Rade » 01 ruj 2015, 20:51

elvis je napisao/la:
mulin je napisao/la:
elvis je napisao/la:Obećava, obećava... kada vidim kako to tebi ide bez grešake, na vrlo visokom nivou po običaju, sve mi dođe da i sam prepakiram one moje bowerse 604, kutija je zbilja očajno složena... dobro je da ikako sviraju... :)


nedavno si u jednom postu napisa da ti je ideja sazrila na 50% za te bowerse.pitam se na koliko je posto sad,ima li pomaka.nadam se da cu te ponukat da zasukaš rukave.bilo bi lipo vidit još koju izradu kutija ono iz temelja.
:D


Kako tvoj projekt ide, postotak raste, sada sam na 78% :). Ionako to neće nitko kupiti, a i jedna od opcija je uzeti basseve za ESL sub sekciju. Morati ću izmjeriti jedan taj bass da vidim što i kako bi se uklopio u ESL priču.


off za bas sekciju i te esl-e bi bar po meni najbolje bilo uzeti D klasu od par stotina vati i malo para + onaj mini DSP ........onda napraviš sempl od jedno 50 x , recimo udarac u bubanj ili neki drugi instrument koji ima osnovnu frekfenciju tu oko reza ......i onda pustiš sempl da bubanj 50 puta i samo on udara a ti lagano pomeraš parametre sa DSP ......kada dobiješ da ti je povezan gornji esl sa bas sekcijom onda si tu negde vrlo blizu ......toliko blizu da se korekcija radi pomoću mikrofona i merne opreme ne bi bili daleko od toga . :)

to je procedura preporučena od AR da je može uraditi i rej čarls ...ne vidi ali čuje :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Mate » 08 ruj 2015, 08:41

Rade je napisao/la:
elvis je napisao/la:.....
off za bas sekciju i te esl-e bi bar po meni najbolje bilo uzeti D klasu od par stotina vati i malo para + onaj mini DSP ........onda napraviš sempl od jedno 50 x , recimo udarac u bubanj ili neki drugi instrument koji ima osnovnu frekfenciju tu oko reza ......i onda pustiš sempl da bubanj 50 puta i samo on udara a ti lagano pomeraš parametre sa DSP ......kada dobiješ da ti je povezan gornji esl sa bas sekcijom onda si tu negde vrlo blizu ......toliko blizu da se korekcija radi pomoću mikrofona i merne opreme ne bi bili daleko od toga . :)

to je procedura preporučena od AR da je može uraditi i rej čarls ...ne vidi ali čuje :)

Kako misliš "povezan". Šta Rej čuje kad nije "povezan" a šta čuje kad jest ?
Koje parametre "pomeraš" na DSP-u ? Samo rez ili još nešto (fazu/delay, nivo..)

A koja razika od tup tup tup i cijele note koja traje i traje.....
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 08 ruj 2015, 16:07

Rade je napisao/la:
off za bas sekciju i te esl-e bi bar po meni najbolje bilo uzeti D klasu od par stotina vati i malo para + onaj mini DSP ........onda napraviš sempl od jedno 50 x , recimo udarac u bubanj ili neki drugi instrument koji ima osnovnu frekfenciju tu oko reza ......i onda pustiš sempl da bubanj 50 puta i samo on udara a ti lagano pomeraš parametre sa DSP ......kada dobiješ da ti je povezan gornji esl sa bas sekcijom onda si tu negde vrlo blizu ......toliko blizu da se korekcija radi pomoću mikrofona i merne opreme ne bi bili daleko od toga . :)

to je procedura preporučena od AR da je može uraditi i rej čarls ...ne vidi ali čuje :)


Tek sam sada kada je Mate komentirao ovaj post vidio ovu preporuku... a ne znam nisam pametan, probao sam dosta toga u kombinaciji sa zbilja iznimno brzim esl panelima. Ovi paneli koje sada testiram su druga generacija, membrana je debljine oko 5u, mylar. Nije neka mudrost dodati elektrostatiku nekakvu klasičnu elektrodinamičku bass sekciju, to se napravi u 10 minuta, no veliki je problem sašiti te dvije potpuno različite topologije. Ja sam probao gotovo sve izuzev transmisije, a upravo je transmisija ono što preporuča Sanders... ali eto nisam jer o TL-u nemam pojma pa postoji nekakav skriveni strah od ulaska u taj projekt. Oni koji nešto o TLu znaju (mislim na iskustvo stečeno izradom) više nisu na forumima, šteta... Probao sam znači kompresiju, bassreflex, open baffle, sub 4-tog reda kef, te na kraju sub 8. reda bosse. Većina koja je bila kod mene čula je upravo ovu kombinaciju sa 8. redom sa 2 bose suba. Koliko god da je nesretna kombinacija i dalje je najmanje loša od sveg drugog što sam probao i to me malo brine jer svoje prve "konačne" esl ne vidim u kombinaciji sa bosse subom. Bilo je tu gimnastike dok nisam odredio pravu attenuaciju u odnosu na esl module, no sve drugo je ostavljeno akustici, tj. dsp-a praktično na subovima nema.

Znači tek sam prije par dana našao pravu "dozu" suba u odnosu na trenutne esl panele, ali to je samo dio priče. Ajmo prvo gdje je problem kod svih drugih bass topologija izuzev subova 8.reda i TL-a (ovaj drugi nisam probao). Ako odrežeš DSP-om 48dB strminom bass od esl-a, ne možeš se oteti dojmu da postoji rupa u tom djelu, ESL-i zvuče tanko, bez obzira što mjerenja frekventnog odziva govore da esl sasvim dovoljno glasno radi na 200Hz i da rupe nema. Ako se prebaciš na 24 dB, što je i dalje jako strmo, javljaju se preklapanja onoga što bi trebao odraditi sub i onoga što bi trebao odarditi esl i karton menbrane suba se počinje čuti kao neugodan bass midle, zapravo evo te na koloracijama kojih se želiš riješiti u ESL priči i onda kreće beskonačna igra sa grafičkim i dinamičkim EQ u području reza, a igra u pravilu završi gašenjem uređaja i odlaskom na pivu za živce. Problem ostaje ako želiš podići rez na 450Hz, membrana elektrodinamičkog drivera se čuje i osjeti se da je strano tijelo u zvučnoj slici. Bar ja je čujem...

Tu je naravno hrpa kombinacija koje nudi DSP koji imam, ali što ih više koristim udaljavam se od dobrog spoja.. igre bez granica. Jedino kod 8. reda nema te izražene čujne koloracije kartonske mebrane, bez obzira što su ugrađene baš te kartonske membrane čudne nekvalitete.... čudno šta ne?

Kod mene je trnutna situacija:

ESL: rez na 205Hz, strmina 48dB, nema attenuacije, nema ispravljanja tj. peglanja frekventnog odziva na EQ-ima, faza je u normali, delay je 2,5ms, esli idu preko 24000 Hz desno, dalje ne mogu mjeriti jer mic tu prestaje hvatati
Sub: 1xBose AC5 serija III, full range, samo attenuacija -8dB u odnosu na ESL, faza normalna, nema intervencija na EQ, delay na skretnici naravno isključen jer se subove u pravilu čeka :)
(Ovo sa fazama treba odrediti decibelmetrom u području reza, tj, u području preklapanja.... ostaviš onako kada decibelmetar mjeri najviše decibela.. jednostavno šta ne. U kombinaciji sa decibelmetrom i Behrigerom to možeš vrlo precizno "ufazirati")

I tako do daljnjeg ja sam osuđen na vulgaris bose sub... Sanders me gura da odradim TL, ja se ne usuđujem to sam dizajnirati, ne znam ni koji bi driver upotrijebio.., no prije ili kasnije ću morati. Još kada bi mi poslao nacrte eh eh... :)

Mate pita što je važno u spoju elektrodinamičkog drivera i esla... probati ću poredati po važnosti


- rez (meni je 250 Hz nekakav plafon, znači područje od 200 do 250 Hz ima smisla)
- strmina reza na subu i manje bitno strmina reza na ESL-u prema subu
(no hebiga moraš esl membranu osloboditi onoga što ne može odsvirati, zbilja nema smilsa gurati 60 Hz na esl )
- iznimna usklađenost faza
- točan delay na esl-a u odnosu na sub (što zbog sporosti bass drivera u odnsou na ESK, što zbog pozicije suba u prostoru... u gotovo stopostotnom pravilu idealna pozicija suba nije baš na mjestu gdje stoje sami ESL-i...

Za sada tako razmišljam... nadam se da će Nino uskoro krenuti sa svojim projektom hibridnih esl-a, tu ćemo ići malo drugačijim putem do istog cilja... no nikako on da počne :)

I za kraje ovog posta... nakon nekog vremena eksperimentiranja bi mogao reći da bi recimo pravi put bio...

- Sub do 100Hz - 150Hz
- manji vrlo brzi elektrodinamički driver za područje od 100 Hz do 250Hz ispod esl panela,
- i onda sve ostalo na ESL...
.... al bato vidi nereda, ko će sve to ufazirati, izdilejati, izatenuirati i konačnio sašiti a?


Pa Nino... :) :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 09 ruj 2015, 23:11

danas kupija farbu,izašla me papreno.baš onakva kakvu sam tražija.samo još treba lipo polit.za koji dan stižu i paneli od aluminija,sve ide ka podmazano :D .inace farba bi trebala izgledat kao ova na dali zvucnicima.bas reflex ce doc sa prednje strane za razliku od orginala jer ce smještaj zvucnika bit blizu stražnjih zidova.dužina cijevi kod orginala je 5cm ali ja cu isprobat nekoliko dužina a promjer ostaje isti.
Privitak/ci
P1018533.jpg
P1018533.jpg (109.02 KiB) Pogledano 5509 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 10 ruj 2015, 13:33

Boja je fantastična, dobar odabir, to će izgledati svjetski...

Što se tiče bass reflex otvora, to je dosta osjetljivo pitanje, vjerojatno će tih 5cm na kraju biti najbolja opcija ako nisi mjenjao ukupan volumen. Eksperimenti na uho su dvosjekli mač... to je ono vrćenje u krug, na jednom glazbenom materijalu će izmijenjena dužina bass reflex cijevi zvučati odlično, a na drugima stvarima biti će očajno... u biti trebalo bi mjeriti frekventni odziv u sobi u bass području i po tomu "ručno" ugoditi dužinu lampe. Druga opcija je izmjeriti TS parametre jednog drivera, izračunati točan volumen kutije i onda izračunati dužinu cijevi u nekoj od aplikacija namijenjenoj tomu. da ne dužim i ne plašim, htjedoh reći da ako si zadržao bar približno isti volumen kutije, rađe ti stavi 5cm i ništa ne diraj. To što je otvor sa prednje strane nije loše, no bassa će biti ipak nešto manje.... no vjerujem sasvim dovoljno i vjerojatno definiranije. mada za ništa nemaš jamstvo...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la zmajz » 10 ruj 2015, 14:42

Ja bih ipak radije BR otvor stavio pozadi, osim ako zvučnici neće biti na samom zidu. To sumnjam, ali se pokazalo u nekim slučajevima blizina zida ne smeta, dapače, male korekcije udaljenosti mogu donijeti značajne promjene. Trebalo bi malo eksperimentirati prije finalnog farbanja, pa se odlučiti...
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 24 ruj 2015, 23:28

veceras ofarba zvucnike.prezadovoljan.nema curaka ni prašine.slike nisu realne šta se tice boje.prije farbanja brušeno je sa kartom 400.farbano je u tri navrata sa razmakom od 20 min,znaci na mokro.svaki navrat dvi obilate ruke.epoxy bilda ima 5 ruku.bilo je nešto neravnina oko 0.5mm koje sam izvuka sa štekom 40×50cm na kojoj je zalipljena karta 100.uglavnom to je to :D
Privitak/ci
4.jpg
4.jpg (57.55 KiB) Pogledano 5142 put/a.
3.jpg
3.jpg (55.75 KiB) Pogledano 5142 put/a.
2.jpg
2.jpg (64.19 KiB) Pogledano 5142 put/a.
1.jpg
1.jpg (65.55 KiB) Pogledano 5142 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Mate » 25 ruj 2015, 07:11

To izgleda vrhunski.
Oče li štagod črnila kapnut odasprida?
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 25 ruj 2015, 22:47

Mate je napisao/la:To izgleda vrhunski.
Oče li štagod črnila kapnut odasprida?


hvala!dolaze prednji paneli od aluminija.ili cu ispolirat aluminij ili isti ofarbat u crno,još cu razmislit
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron