heco izrada kutije

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Mate » 11 svi 2015, 11:15

Evo ovdje jedan review u kojem dosta toga piše:
http://www.hifi-review.com/153098-heco-xenon-400.html

Meni se činida primjerci koji su slani na review-e nisu bili isti kao oni koji su se našli u redovnoj prodaji, barem po stupnju dovršenosti.
Iako ovaj u ovoj recenziji iz linka hvali nekoliko elementa u smislu naprednih i poželjnih:
d'apolito raspored, upuštene zvučnike, fenci prednju ploču, te skretnicu 12db i 18 db (dakle dobro ste to ustanovili) a i rezna frekva je 3200 čak i na današnjim modelima.
Zanimljivo je da su kasnije inačice odstupile od dvostaznog principa te prešle na 2,5 . Također se odustalo od d'apolito principa, još kasnije dodan bas driver bočno, i drugih varijacija na temu pa je već nejasno da li je to sve inačica i unaprijeđenje osnovnog modela ili se to već smtra posve drugim modelima. No zanimljivo je da je ta frekvencija 3200 ostala .
I da, tu Elvis ima pravo, udaljenost osi drivera tu nije poštovana. Bilo bi dobro to napraviti kako spada.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 11 svi 2015, 11:37

elvis je napisao/la:
mulin je napisao/la:
elvis je napisao/la:Mislim da ipak to nisu induktiviteti, ona od 1,8 mi je nekako premala dimenzijama za taj induktivitet, no sve je moguće hebiha, treba mjeriti. Ok, samo izmjeri omažu visokotonca, vidim da je kond prema visokotoncu 4,7uF vjerojatno skretnica 12dB strimine. Brine me da nije 18dB, rada je i jedan od 10uF u igri, mada sumjam....[/quote

5.7 oma na jednome drugog nisam skinija još.


onda je to tu negdje, 12dB po Linkwitz-Rileyu... od 3050 do 3150, pa bi onda mogli reći da je to to i podatak od 3200Hz možemo uzeti kao točan.... a volio bi da je malo niže taj rez, no sa takvim visokotoncem to je praktično nemoguće, a što je tu je.

pozz
elvis


razmišlja sam o izmjeni visokotonca.ima toga dosta po netu.šta mislite o ovome?http://www.ebay.com/itm/Pair-Vifa-Horn-Tweeter-1-Textile-Dome-BC25SC06-04-4Ohm-high-efficiency-/271793485793?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f482777e1
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 11 svi 2015, 11:43

steepness characteristics lowpass filter - 12 dB per octave high-pass filter - 18 dB per octave - See more at: http://www.hifi-review.com/153098-heco- ... 7JcKf.dpuf

znači ipak je strmina 18db po oktavi na visokotoncu. OK, to je novi moment. C1 je znači 4,7uF a C2 je nekakav bipolarac od 10uF treba vidjeti skretnicu ispod pa pronaći koji je dio skretnice za visokotonac. Taj kond će trebati baciti u smeće i staviti pošten 10uF MKP. Zapravo i drugi od 10uF treba baciti i zamjeniti sa MKP.

Ovaj plavi Tesla je jako sumnjiv, izgleda mi kao "loš servis"... to je neka naknadna zamjena garant, a čisto sumnjam da je i bipolaran. Vidi pliz kako je spojen taj Tesla, da li je u seriju prema visokotoncu ili je u paralelu sa bassevima. Strah me je jedino da ga netko u nekom servisu nije stavio odokativno... ono blizu je vrijednosti koju treba imati.... mada sve se da izračunati i preračunati naknado, nije bed, važno je da znamo da je heco to zamislio rezati na 3200Hz
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 11 svi 2015, 11:59

Zamjena visokotonca nije jednostavna stvar. Ako želiš zadržati ovaj rez i nije neki problem naći visokotonac, problem je zapravo što mi ne znamo osjetljivost ovog visokotonca, ne znamo koliki je DCR na 3200Hz... sve zajedno znači novu skretnicu, bar što se tiče visokotonskog djela tiče, puno točnih informacija o samom novom visokotoncu, impedansu na 3200Hz, no ostaje nam nepoznanica kako nivelirati osjetljivost, da se visokotonac uklopi u srednjetonko područje tj. trebati će bar slušanjem određivati Rx i Ry na visokotoncu jer će sigurno biti osjetljiviji. Zato još jednom svakako razmisli da li zaista treba mijenjati visokotonac :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 11 svi 2015, 12:29

elvis je napisao/la:steepness characteristics lowpass filter - 12 dB per octave high-pass filter - 18 dB per octave - See more at: http://www.hifi-review.com/153098-heco- ... 7JcKf.dpuf

znači ipak je strmina 18db po oktavi na visokotoncu. OK, to je novi moment. C1 je znači 4,7uF a C2 je nekakav bipolarac od 10uF treba vidjeti skretnicu ispod pa pronaći koji je dio skretnice za visokotonac. Taj kond će trebati baciti u smeće i staviti pošten 10uF MKP. Zapravo i drugi od 10uF treba baciti i zamjeniti sa MKP.

Ovaj plavi Tesla je jako sumnjiv, izgleda mi kao "loš servis"... to je neka naknadna zamjena garant, a čisto sumnjam da je i bipolaran. Vidi pliz kako je spojen taj Tesla, da li je u seriju prema visokotoncu ili je u paralelu sa bassevima. Strah me je jedino da ga netko u nekom servisu nije stavio odokativno... ono blizu je vrijednosti koju treba imati.... mada sve se da izračunati i preračunati naknado, nije bed, važno je da znamo da je heco to zamislio rezati na 3200Hz


zvucnici su prva ruka.ja sam ih kupija u ducanu,nikad otvarani.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 11 svi 2015, 12:36

OK, bolje da je tako, ne bi valjao da je ntko prćkao po njima... ne bi bili sigurni u izvornu točnost komponenti pa bi nas to moglo odvesti na krive zaključke.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » 11 svi 2015, 17:33

evo mulin da te malo napadamo sa svih strana :D ja se necu taknut skretnice i mogucih kombinacija visokotonca vec malo bi razmisljao na glas o samoj izradi kutije.
Recimo pri tome da ces zadrzat jednaku litrazu,iste zvucnike dal sa ovim rasporedom ili sa onakvim kao sto ti je elvis predlozio.Ovako kako je tvornicki taj raspored napravljen mi je lijepse ali mozda onako kao sto elvis predlaze je bolje...

vezao za izradu vjerujem da bis zelio nesto lijepseg izgleda,da kutija bude inertnija tj. tisa,da smanjis unutanji utjecaj refleksija na zvucnik i da bude izvediva u prosjecnoj radionici.. i naravno ne pretjerano skupa
E sad vec i sam znas kako to ide ako se budes odlucio opet na slicnu pravokutnu kutiju..ako da predlozio bi ti da je napravis ili od neke spere ili mediapana,sa unutarnjim ukrucenjima i da "ubijes" unutarne kuteve od 90* sa nekim letvicama,slilkonom kao nekad :? :lol: ili sl. i na kraju furnir pa lak gore (ako znas kako se lakiraju zvucnici naravno :lol: )
Mozda mozes nabavit neko drvo..pa je napravit od njega sa svim prije navedenim stvarima i ako bas zelis gornju plocu zaobljenu postoji jednostavan nacin.Ja sam u jednom slucaju to napravio tako da gornju plocu (poklopac) zaoblio na tokarskom.I to sam doslovce ulovio u tokarsku glavu pravokutni komad drva(odgovarajuce debljine) i zaoblio ga.Kasnije kad slazes kutiju pustis bocne stranice nesto duze (2-3cm kolko pita) pa taj visak skines nekom turpiom ili rašpom bi mi rekli,malo pobrusis i prelaz se nece niti vidit... ovo sam ti predlozio jer sam vidio da imas tokara na raspolaganju pa bi ti on to lako rijesio,stavit cu i sliku jednu pa ces vidit kako sam ja to napravio.
E sad istina to je jedno malo varanje.. :mrgreen: samo estetika jer ti unutarnja ploha ostaje ravna,ali ako ti se tokar zainati moze obradit i taj dio mene tad iskreno nije bila volja..

ono sa izradom sendvica od mediapana bi mogla bit isto prihvatljiva varianta da nije do toga da ces potrosit puuuno materiala :roll: to ces lako vidit kad izracunas kolko bi te kostao.Ovakvim nacinom bi ti bilo moguce napravit i nesto da nije skroz pravokutno ali..
Ono sa izrezanim mediapanom sam vidio da ljudi koriste ali meni osobno nije pretjerano privlacno...zaobljene kutije se mogu radit i od slojeva tankog drveta koji se lijepoe jedan na drugi ali mislim da to u nasim uslovima nije bas izvedivo jer su potrebne velike prese i opet takva "kutija" bi kostala..

Spominjao sam stakloplastiku jer ja njome vec prckam neko vrijeme pa je bilo neko moje razmisljanje... ja bi mozda probao napravit rezonantni prostor od kombinacije stakloplastike ,sperploce i drveta.Spera bi sluzila za smanjivanje rezoniranja same "kutije" na naj manju mogucu vrijednost a od drva bi se napravila eventualno prednja strana cisto radi estetskih razloga.
E ova izrada bi bila dosta komplicirana,nebi bila ni ona jeftina ni brza ali davalo bi ti mogucnost napravit rezonantni prostor bilo kojega oblika zelis (naravno da ima nekakvog smisla... :mrgreen: ) bez ni jednog pravog kuta i bilo bi ugodno za oko sigurno.
Stijenke bi ti trebale doc odgovarajuce debljine i svejedno unutarnja ukrucenja bi bila potrebna.. jedino ako ih nebis postavio iz vana tako da dobijes nesto slicno nasim rebrima.Ja bi isao bas na tu drugu opciju jer vjerujem da bi se dao izvuci super izgled.
I da nemoj zaboravit da ces trebat napravit kalupe... ne njih 100 ali 2 da.To bi ti bili kalupi za napravit dvije polovice koje se kasnije spajaju i podebljavaju iz vana.Nesto slicno kao sto sam ja radio za moje horne ali sve u svemu puno jednostavnije.Postavit cu sliku kako sam si napravio model za kalup ,takve dvije polovice slicnog principa ce i tebi trebat.
Malo se i nadam da za tvoje dobro neces krenut ovim putem :mrgreen: ali ako da bit cu ti na raspolaganju savjetima.Razmisljati na glas nista nas ne kosta pa razmisli malo i o ovome jer se puno mogucnosti nude koristeci plastiku ;)
Privitak/ci
IMAG0141.jpg
IMAG0141.jpg (143.76 KiB) Pogledano 5105 put/a.
Foto0569.jpg
Foto0569.jpg (96.14 KiB) Pogledano 5105 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 11 svi 2015, 22:59

Pao Pepeo je napisao/la:evo mulin da te malo napadamo sa svih strana :D ja se necu taknut skretnice i mogucih kombinacija visokotonca vec malo bi razmisljao na glas o samoj izradi kutije.
Recimo pri tome da ces zadrzat jednaku litrazu,iste zvucnike dal sa ovim rasporedom ili sa onakvim kao sto ti je elvis predlozio.Ovako kako je tvornicki taj raspored napravljen mi je lijepse ali mozda onako kao sto elvis predlaze je bolje...

vezao za izradu vjerujem da bis zelio nesto lijepseg izgleda,da kutija bude inertnija tj. tisa,da smanjis unutanji utjecaj refleksija na zvucnik i da bude izvediva u prosjecnoj radionici.. i naravno ne pretjerano skupa
E sad vec i sam znas kako to ide ako se budes odlucio opet na slicnu pravokutnu kutiju..ako da predlozio bi ti da je napravis ili od neke spere ili mediapana,sa unutarnjim ukrucenjima i da "ubijes" unutarne kuteve od 90* sa nekim letvicama,slilkonom kao nekad :? :lol: ili sl. i na kraju furnir pa lak gore (ako znas kako se lakiraju zvucnici naravno :lol: )
Mozda mozes nabavit neko drvo..pa je napravit od njega sa svim prije navedenim stvarima i ako bas zelis gornju plocu zaobljenu postoji jednostavan nacin.Ja sam u jednom slucaju to napravio tako da gornju plocu (poklopac) zaoblio na tokarskom.I to sam doslovce ulovio u tokarsku glavu pravokutni komad drva(odgovarajuce debljine) i zaoblio ga.Kasnije kad slazes kutiju pustis bocne stranice nesto duze (2-3cm kolko pita) pa taj visak skines nekom turpiom ili rašpom bi mi rekli,malo pobrusis i prelaz se nece niti vidit... ovo sam ti predlozio jer sam vidio da imas tokara na raspolaganju pa bi ti on to lako rijesio,stavit cu i sliku jednu pa ces vidit kako sam ja to napravio.
E sad istina to je jedno malo varanje.. :mrgreen: samo estetika jer ti unutarnja ploha ostaje ravna,ali ako ti se tokar zainati moze obradit i taj dio mene tad iskreno nije bila volja..

ono sa izradom sendvica od mediapana bi mogla bit isto prihvatljiva varianta da nije do toga da ces potrosit puuuno materiala :roll: to ces lako vidit kad izracunas kolko bi te kostao.Ovakvim nacinom bi ti bilo moguce napravit i nesto da nije skroz pravokutno ali..
Ono sa izrezanim mediapanom sam vidio da ljudi koriste ali meni osobno nije pretjerano privlacno...zaobljene kutije se mogu radit i od slojeva tankog drveta koji se lijepoe jedan na drugi ali mislim da to u nasim uslovima nije bas izvedivo jer su potrebne velike prese i opet takva "kutija" bi kostala..

Spominjao sam stakloplastiku jer ja njome vec prckam neko vrijeme pa je bilo neko moje razmisljanje... ja bi mozda probao napravit rezonantni prostor od kombinacije stakloplastike ,sperploce i drveta.Spera bi sluzila za smanjivanje rezoniranja same "kutije" na naj manju mogucu vrijednost a od drva bi se napravila eventualno prednja strana cisto radi estetskih razloga.
E ova izrada bi bila dosta komplicirana,nebi bila ni ona jeftina ni brza ali davalo bi ti mogucnost napravit rezonantni prostor bilo kojega oblika zelis (naravno da ima nekakvog smisla... :mrgreen: ) bez ni jednog pravog kuta i bilo bi ugodno za oko sigurno.
Stijenke bi ti trebale doc odgovarajuce debljine i svejedno unutarnja ukrucenja bi bila potrebna.. jedino ako ih nebis postavio iz vana tako da dobijes nesto slicno nasim rebrima.Ja bi isao bas na tu drugu opciju jer vjerujem da bi se dao izvuci super izgled.
I da nemoj zaboravit da ces trebat napravit kalupe... ne njih 100 ali 2 da.To bi ti bili kalupi za napravit dvije polovice koje se kasnije spajaju i podebljavaju iz vana.Nesto slicno kao sto sam ja radio za moje horne ali sve u svemu puno jednostavnije.Postavit cu sliku kako sam si napravio model za kalup ,takve dvije polovice slicnog principa ce i tebi trebat.
Malo se i nadam da za tvoje dobro neces krenut ovim putem :mrgreen: ali ako da bit cu ti na raspolaganju savjetima.Razmisljati na glas nista nas ne kosta pa razmisli malo i o ovome jer se puno mogucnosti nude koristeci plastiku ;)



hvala!vec sam se odlucija za oblik i izradu kutije,pošto sam vec izriza pregrade koje daju formu kutiji.ukruta ce imat dovoljno.jedna ide cak i izdužno po sredini kutije.još je ostalo u zraku raspored zvucnika.i upuštanje visokotonca u kutiju dolazi u obzir i nije baš viđeno ovisno o tome šta ekipa na forumu iskalkulira.zvucnici ce biti približno ovim sonusima znaci stvarno vrlo slicno.skošenje unatrag i zakrivljene bocne strane.špera i mediapan su opcija.idemo korak po korak.ekipa evo slika skretnice sa obe strane,nažalost to je najviše šta mogu ucinit
Privitak/ci
88.jpg
88.jpg (105.84 KiB) Pogledano 4972 put/a.
77.jpg
77.jpg (92.66 KiB) Pogledano 4972 put/a.
sonus faber 2.5_small.jpg
sonus faber 2.5_small.jpg (55.42 KiB) Pogledano 4972 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la elvis » 12 svi 2015, 14:31

malo mi je koncentracija loša, zapetljao sam se u pokušaju rekreacije skretnice :)... reci mi samo koja je žica za visokotonac.
Čak mi se čini da je kutija ipak 2,5 stazna...

... što se tiče ideje za kutiju, bome ljestvica je visoko postavljena.. :), super uzor što je je. Kao što si primjetio i ovdje je visokotonac povučen nazad, a uz kombinaciju nagiba kutije prema nazad (nagib vjerojatno oko 5%) je poravnan sa korjenom membrana bass drivera. Ovaj dio oko lijevka bi mogao biti kritičan za izvedbu ako bi se htjelo poštovati razmak centra basa u odnosu na centar visokotonca a sve to prema reznoj frekvenciji, no ako to zanemarimo, vodi računa da izvučeš što manji kut tog lijevka, tj. da ne dobijemo hornu na visokotoncu. Znači gledaj da kut svakako bude dosta ispod 45 stupnjeva, recimo 30 stupnjeva bi bilo OK. Tako ćemo spriječiti efekt horne na visokotoncu.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Pao Pepeo » 12 svi 2015, 15:27

Ok sad mi je sve malo jasnije,a i da sam ranije malo pazljivije citao.. :mrgreen: skuzio bi da si ukrute zapravo vec napravio.Njih moras jos "prozracit" ali vjerujem da to sam znas..
Kako mislis napravit odnosno savit bocne stranice?? Spomenuo si od cega bi ih radio ali ni spera ni mediapan se nedaju savijati...to ce ti bit malo problem bojim se.Mozda bi bilo zgodno napravit vanjski plast (stranice) od letvica koje bis pravilno ispilio i iskosijo i kasnije zalijepio u jednu cjelinu.Danas ti postoje tolko kvalitetna ljepila da bi sve to drzala odlicno uz koristenje cepova ili keksa.Budes li se odlucio za ovu soluciju bila bi prava steta da ne upotrebis drvo.. Mazda i dvije razlicite vrste,jednu svjetliju i jednu tamnu primjerive.Tad cak se netrebaju radit ni letvice da budu iste debljine,uzmes neki tamni mahagoni od recimo 4cm i između njega stavis svietliji jasen od 5mm napr... A mozes si nabavit isto i furnir jos tanji od 2-3mm
Tako bis si mogao iskrojit pravo odjelo za zvucnike :D evo jedne ideje vise ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.