VIFAntastično za na zid

VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 07 tra 2015, 23:11

Ovu sam temu prezentirao na onom drugom DIY forumu, ali rezultat je toliko dobar da zaslužuje prikaz i ovdje. Da nebih sad kopi/pejst s onog foruma, da ne bude baš isto, ovdje ću malo više nekih detalja. Radi se o malom 3 inčnom drajveru u tankim kutijama poput slike predviđenim za montažu (objesiti) na zid. Sasvim slučajno je došlo do realizacije ovoga, ja nisam ozbiljno razmišljao o tome, ali je Bepone naletio na netu na te drajvere i projekt, kupio i mene je zapalo da to realiziram. Bio sam skeptičan, narafski, ali nije ništa koštalo (bar izpočetka) pa reko što da ne. Ionako sam u dupetu financijski pa nemogu nastaviti svoje planirane i započete projekte.
I tako, Bepo dadne meni drajvere i komad lesonita, adresu na netu projekta i idemo.
Projekt nije moj, samo sam izmjenio materijal za kutiju prema onome što sam imao, a da bude sve kako treba. Više o projektu na http://www.hifi-forum.de/viewthread-267-246.html
Vjerojatno ste naišli na to, ali ja samga realizirao pa evo iskustva iz prve ruke, nekako je bliže kad to netko tu napravi. Da ne trućam, evo par slikica izrade, a ako nekog budu interesirali detalji izrade, tu sam.
IMG_20150407_172555.jpg
Slika gotovih zvučnika bez finalne obrade, prvo uključivanje
IMG_20150407_172555.jpg (108.92 KiB) Pogledano 13623 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Roko » 07 tra 2015, 23:16

:thumbup:

ehhh...budi neke uspomene, ja se sjećam, projekta iz nekdašnjeg "Sam-a", pred tridesetak godina...to sam bio napravio i svirilo je izvrsno sa nekim jeftikaner Riz-ovim zvučnicima...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 07 tra 2015, 23:28

Malo detaljnije, radi se o Vifa TC9FD18-08 maleckim drajverima u TL kutiji dimenzija 44cm X 65cm debljine svega 7cm, vanjske dimenzije, koji mogu poslužiti i u dekorativne svrhe, a masu tih primjera će te naći na originalnoj stranici. Sama izrada se svela na smišljanje kako iskoristiti postojeći materijal jer u originalu za prednju i stražnju stranicu bi trebalo koristiti medijapan od 10 mm, a ja sam imao na raspolaganju samo lesonit od 4 mm. Riješenje je bilo u sendviću/kompozitu, pa sam kupio izolacijsku spužvu i nalijepio ju na lesonit s vanjske strane. Time sam dampirao stranice, i ukrutio ih ujedno. Na slikama se vidi, iako ne baš najbolje, probat ću bolje uslikati. Da to nisam napravio, morao bih kupovati medijapan a i bili bi puno teži, nezgodno za vješanje na zid. Uostalom mislim da su stranice bolje dampirane na ovaj način.
Držao sam se originalnog projekta u svemu drugome. Sad par sličica same izrade, iako amaterska stolarija ko amaterska stolarija, ništa posebno.
IMG_20150402_142140.jpg
IMG_20150402_142140.jpg (138.55 KiB) Pogledano 13618 put/a.
IMG_20150402_142140.jpg
IMG_20150402_142140.jpg (138.55 KiB) Pogledano 13618 put/a.
IMG_20150402_142140.jpg
IMG_20150402_142140.jpg (138.55 KiB) Pogledano 13618 put/a.
IMG_20150402_142140.jpg
IMG_20150402_142140.jpg (138.55 KiB) Pogledano 13618 put/a.
Privitak/ci
IMG_20150403_135157.jpg
IMG_20150403_135157.jpg (133.99 KiB) Pogledano 13618 put/a.
IMG_20150402_142217.jpg
IMG_20150402_142217.jpg (138.92 KiB) Pogledano 13618 put/a.
IMG_20150402_142204.jpg
IMG_20150402_142204.jpg (129.1 KiB) Pogledano 13618 put/a.
Zadnja izmjena: zmajz; 08 tra 2015, 13:52; ukupno mijenjano 1 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 07 tra 2015, 23:33

Neznam zašto mi je ubacio tri puta prvu sliku, ali evo još par:
IMG_20150403_135213.jpg
Ništa bez tehničke enciklopedije, isplatila se po tko zna koji put
IMG_20150403_135213.jpg (110.64 KiB) Pogledano 13616 put/a.
IMG_20150403_135213.jpg
Ništa bez tehničke enciklopedije, isplatila se po tko zna koji put
IMG_20150403_135213.jpg (110.64 KiB) Pogledano 13616 put/a.
Privitak/ci
IMG_20150403_204455.jpg
IMG_20150403_204455.jpg (143.64 KiB) Pogledano 13616 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 07 tra 2015, 23:37

Sad samo o prvim utiscima (ovo je kopi/pejst mojeg teksta s drugog foruma):
Nakon što sam enciklopedije savladao, puštanje u prvi pogon. Hm! Nije adekvatno mjesto ali se uigrava. Prvih par minuta sam i neadekvatnu muziku pustio (Leonard Cohen, taj nema basa, Jeff Haley Band, isto slabo snimljen bas, to su ta vremena) pa sam se snuždio. Onda reko, ajmo malo Jose James i tu već dolazi do izražaja ono što od tih zvučnika nitko ne očekuje: definiran i brz bass! Anbilivbl, istina je što su ekipa po forumima pisali, ide to do 70Hz, bubanj je fino definiran i čist mam sam došao k sebi. nakon gnjavaže sa Visatonima (onim malim eksperimentima s omnidirekcinim desktopima) povratio sam vjeru u sebe.
U svakom slučaju u ovih pola sata: sredina i visoki očekivani čisti, širokopojasni u punom smislu (pozitivnom), bas stvarno dobar, bar ovo do sad, vrlo definiran, ne fali mu dubina iako neide jako duboko. Zadovoljan, ali sad malo idem prebirati dalje (radio, Yamat i Student,oni imaju malo nadrukan bas u odnosu na 101) pa ćemo čuti. svirat ću ih do sutra da se razdrmaju i da steknem malo bolji dojam. Šminka i belosvetska prezentacija u Sisaku na TF-u.
i:
Prvi dojmovi:
Traže malo glasnije slušanje (ne preglasno, ali ako se hoće puni potencijal, nije za pretiho). Tiho slušanje ću isprobati sutra. kad se razigraju.
St. Germaine - Tourist, nemam zamjerke. Opet više obraćam pažnju na bas i bubnjeve. Stvarno vjeran bas bubanj, a i sve druge membrane, već dugo ne čuh tako fino bubnjeve.
Andreas Vollenweider - White winds- malo prema sinfo roku/ili što već, harfa fino svira, snimka je isto malo tanka u basu, takva muzika.
Beck - Morning phase, ujednačena snimka, naglasak na vokalu i akustičnij gitari, za radijsko slušanje. Akustična ima punoću zvukaq, u pozadini se čuje bas čisto kako treba, vjerojatno je tako snimljeno da se ne ističe posebno.
Gorillaz - Demon Days, To sam malo isprobao na tiše slušanje (kako bih to inače za komjuktorom) i čudno, bas je izraženiji nego na glasno. kao da pri glasnijem slušanju sredina malo maskira donji dio. Ali to je i inače malo nervozna muzika, pa...
Leonard Cohen - Popular problems, malo bolje snimljeno. Hit "Almost like the Blues" odlično, odlično. Glas mu je hrapav baš kako treba. bas u pozadini se fino čuje iako je nenametljivo snimljen.
Gary Moore - Still Got the Blues. sve mi se više sviđaju, eto prošlo je već trifrtalj vure, možda je i to u pitanju.
Dosta za danas, mogli bi mi se svidjeti previše, a to nije dobro. Ne momente mogu posramiti moje stare Warfedale iako...
današnji zaključak: TL rules! Fullranger rules!
Sutra malo više o radijskom programu.
I, da, Nemoraju se glasnije slušati... zanemarite moju prvu rečenicu.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zbotic » 08 tra 2015, 00:03

Ima baš odličnih fora na linkanom siteu. :lol:

Možda štogod ukradem.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la bepone » 08 tra 2015, 02:55

odlicno zmaj vec smo dobili odobrenje za na zid i to dva puta od zenice mlade, a i tko ce oslikat platno kad bude gore!! :mrgreen:
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 08 tra 2015, 13:51

Gore u postu sam naveo krivi naziv drajvera pa ću to sada editirati na ispravno.
ovdje su linkovi koje mi je Bepone poslao vezano uz te drajvere:

http://www.diyaudio.com/forums/full-ran ... -buck.html

http://www.ebay.com/itm/Pair-Vifa-TC9FD ... 3f481e8030
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la Rade » 08 tra 2015, 15:03

super to izgleda , mislim ideja . Tu ideju sam video mislim još krajem prošlog veka u Pordenonu na sajmu elektronike kada je neki lik doneo prave pravcate slike iza kojih su bile sakrivene kutije . U to vreme još nisu bili toliko prisutni veliki LCD tv pa to nije bilo toliko zanimljivo .

Moram reći da ja sličan projekat počeo još prošle godine , ali sa basom od 20 cm + srednjetonac+ visokotonac i sve je zamišljeno da bude jedna linija ......levo kutija u sredini tv i desno kutija .....nekih 2.8 metara . Danas je projekat gotovo napušten / dva puta su mi pogrešno laserom rezali nosač srednje i visokotonca :) / i idem u pravcu manjih ali po obliku različitih kutija .

To je inače trend koji će biti u budućnosti jer kutije postaju nevidljive i više idu kao celina sa TV nego kao klasična postavka ......klasične kutije skoro da mogu da idu u penziju . Praktično se tražeći alternativu malim bezveznim zvučnicima iz TV dolazi do novih ideja .....prednost dobija dizajn , mada ni zvuk ne mora biti bezvezan , nego vrlo korektan .

PS moje zamerke .....ako se već radi .....ja sam inače protiv tih malih zvučnika ....onda treba da se uradi kako treba ......makar dvosistemska sa minumun 13 cm mid bas gde uvek ispod svega toga može da dođe vrlo lepo skockam subwofer i tako postane paravi trosistemac i za slušanje muzike i gledanje TV .

PPS samo je nebo granica u mašti dizajna ....oblik kutije može da bude od kocke do kruga , preko zvezde , polulopte .......šta kome padne na pamet .
PPPS interesantno je koliko ljudi na svetu razmišlja o istim stvarima a da se uopšte ne poznaju :)

PPPPS NEXTEL se zove boja kojom je nekad farban Revox .....danas se koristi za jahte , avione a počeli su i kutije da farbaju :mrgreen:.......a SEAS farba papirne membrane
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VIFAntastično za na zid

PostPostao/la zmajz » 08 tra 2015, 16:07

Iskreno, uvijek sam bio skeptičan prema ovakvim riješenjima jer sam smatrao da to nemože zamijeniti "prave" zvučnike (neznam razlog). Uvijek me to nekako podsjećalo na one male kutije koje se moglo nekad naći po krčmama i čekaonicama montiranim u ćoškove blizu stropa.... Ali tehnologija izrade drajvera ide naprijed pa nije čudo da se to sve izmjenilo.
Prvi susret s takvim pristupom (slika-zvučnik) se desio krajem '60ih godina na velesajmu u Zg, u paviljonu DNR Koreje (južne, još je veliki, dragi, umilni super i deluxe vođa Kim Il Sung bio živ, veliki prijatelj naroda i narodnosti bivše nam domovine), gdje su dotični izložili dvije prekrasne svilom vezene slike u okviru (sve u stilu) koje su svirale. Kako, nemam pojma. Znam da je frend komentirao nešto u stilu "mora da su elektrostatici, vi'š kak su tanki". Iste godine u ruskom (CCCP) paviljonu baćuške su izložili neki njihov gramofonski uradak sa čistom kopijom SME ručke. Moćno je izgledalo, naravno da nije bilo u pogonu.
Ali slijedeći susret s tankim zvučnicima je bio u obliku Sound Wall (mislim da je bio Thorens, ubi me ako se sad mogu sjetiti) sa nekih devet drajvera plus srednji i visoki, to je dobro sviralo i impozantno izgledalo. Bila su dva modela, veći i manji. Ali to su još uvijek bili samostojeći zvučnici. Kasnije sam se nešto više zinteresirao kad sam vidio da je Magnepan izbacio neki model za na zid uz TV.
No danas, kad su se pojavili ovi tanki televizori i kompjuteri gdje se javlja potreba za nečim gtakvim, nije čudno da sve više ljudi razmišlja o takvim varijantama.
Mene je valjda najviše odbijalo to što kad ih metneš na zid nemožeš ih više podešavati/usmjeravati prema nekom sweet spotu gdje ćeš ih slušati (mislim da se i tome može doskočiti - već imam ideju).
Ipak mislim da su fullrangeri tu bolje riješenje.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.