infinity kappa 8.1 popravak kutija

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Roko » 27 tra 2015, 20:16

mulin je napisao/la:još jednom ponavljam da je ista stavar bila i sa mojim pojacalom.znaci da zvucnici i pojacalo nisu problem nego prostor.šta uciniti i kako ne znam :(


Problem je interakcija zvučnik-soba, odnosno preciznije pojačalo-zvučnik-soba. Imaš iskustvo kako taj bass zvuči skroz drugačije u drugoj (drugačijoj) prostoriji i na vlastitoj si koži iskusio ono što (nažalost) mnogi ne razumiju, a to je upravo taj interaktivni odnos, ono što bi audiofili od milja rekli - sinergija.
Obzirom da smo utvrdili pojačalo i zvučnike kao takve, ostaje ti svega nekoliko solucija:

pođimo od jeftinijih prema skupljima :D

1. (mukotrpni :) ) rad na traženju što bolje pozicije zvučnika u prostoru, tj. što bi rekli naši audiofilčeki (od milja :D ) audiofilski valcer. Zvučnike obgrliš, malo plešeš, pa malo slušaš i tako redom :) (taj valcer si zakomplicira s onim šiljcima, a lipo san ti govorija :lol: )

2. Oblaganje knaufa nečim kompaktnijim i čvršćim (moj prijedlog neka dobra kamenčina, brački granit i sl...pa ipak smo u svetoj zemlji Dalmaciji :D )

3. Profesionalni akustički tretman, pravilno izmjeriti sve modove sobe profi opremom i odraditi to kako Bog zapovida :D (ova je najbolja solucija, ali i najskuplja :) )

Jesi probao stavit one ploče od lima iza zvučnika (na taj stražnji zid od knaufa)? Kakav je rezultat?
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la mulin » 27 tra 2015, 21:39

Roko je napisao/la:
mulin je napisao/la:još jednom ponavljam da je ista stavar bila i sa mojim pojacalom.znaci da zvucnici i pojacalo nisu problem nego prostor.šta uciniti i kako ne znam :(


Problem je interakcija zvučnik-soba, odnosno preciznije pojačalo-zvučnik-soba. Imaš iskustvo kako taj bass zvuči skroz drugačije u drugoj (drugačijoj) prostoriji i na vlastitoj si koži iskusio ono što (nažalost) mnogi ne razumiju, a to je upravo taj interaktivni odnos, ono što bi audiofili od milja rekli - sinergija.
Obzirom da smo utvrdili pojačalo i zvučnike kao takve, ostaje ti svega nekoliko solucija:

pođimo od jeftinijih prema skupljima :D

1. (mukotrpni :) ) rad na traženju što bolje pozicije zvučnika u prostoru, tj. što bi rekli naši audiofilčeki (od milja :D ) audiofilski valcer. Zvučnike obgrliš, malo plešeš, pa malo slušaš i tako redom :) (taj valcer si zakomplicira s onim šiljcima, a lipo san ti govorija :lol: )

2. Oblaganje knaufa nečim kompaktnijim i čvršćim (moj prijedlog neka dobra kamenčina, brački granit i sl...pa ipak smo u svetoj zemlji Dalmaciji :D )

3. Profesionalni akustički tretman, pravilno izmjeriti sve modove sobe profi opremom i odraditi to kako Bog zapovida :D (ova je najbolja solucija, ali i najskuplja :) )

Jesi probao stavit one ploče od lima iza zvučnika (na taj stražnji zid od knaufa)? Kakav je rezultat?


probat cu i bez šiljaka.zvucnik je sad viši bar 8cm i to igra ulogu.ako bude razlike na bolje,šiljke cu ostavit za rack.lim cu morat donit sa škvera pa cu probat.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Roko » 27 tra 2015, 21:49

OK, ajde poigraj se malo, uvijek se isplati i nauči se po nešto. Sad mi je pala napamet još jedna stvar. Kako su to zvučnici stari 20-tak godina, lako moguće da su se i gumeni ovjesi na bass drajverima pomalo ukrutili i izgubili elastičnost, a to bi također moglo imati utjecaja na efikasnost samog drajvera. Probaj pronaći onu glicerinsku kremu za zaštitu guma (ima je ponegdje na benzinskim pumpama). Pa malo namaži ovjese neka omekšaju i vrate elastičnost.
Nakon toga pustiš neki materijal sa CD-a sa puno bassa (repeat opcija), da se malo razgibaju ;) ...nafrljiš i pobigneš iz kuće par sati... :)
To nekad zna pomoći kod starijih drajvera.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 28 tra 2015, 08:16

A čekaj malo Roko, zasuli smo čovika svakakvim monadama.
Ima nekoliko stvari koje znamo za sigurno:
- Dakle prije početka ove rekonstrukcije to je sviralo dobro u betonskoj sobi a nije sviralo dobro u knauf sobi.

- Sad smo u knauf sobi i ne svira dobro - to smo imali i prije.
- Primjetili smo da je jedan bas u nekakvoj kontrafazi - ovo je novo . treba točno utvrditi da li je to samo električno obrnuto ili samo akustički u prostoru.
- Test baterijom pokazuje da je električno dobro. Kabeli su "nemo'š falit". U pojačalo ne sumnjamo.

Ostaje dakle dobro provjeriti ostatak skretnice da su ostali driveri spojeni kako treba (da ne bude kakvog maskiranja) i naročito usporedba oba zvučnika.
(Ali ovo stvarno treba obaviti jako pažljivo i temeljito. Imamo shemu. Puno je žica i vjerujte mi lako se napravi previd)

Glede akustike, ja bi vratio zvučnike u betonsku sobu pa da počnemo od tamo ako je moguće.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 28 tra 2015, 08:23

Ako u betonu dobijemo isto što smo imali i prije (dobar zvuk, dobar bas) moje je mišljenje da onda uzrok treba tražiti obliku i dimenzijama tih knauf prostorija, a ne u knaufu samom.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la mulin » 29 tra 2015, 22:51

šta mislite o pokrivanju stražnjeg zida sa ogromnim difuzorom.zid ce dobit na težini i estetici i poboljšat ce ukupnu zvucnu sliku a vjerovatno i bas.evo slike,ovaj mi se cini naj jednostavniji za izradu.može se koristiti jednim dijelom kao polica za cd :D
Privitak/ci
111.jpg
111.jpg (226.35 KiB) Pogledano 6421 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 30 tra 2015, 14:25

Oblaganje stražnjeg zida, djelomično ili potpuno, je uvijek dobro, i to je dio gotovo svakog projekta akustičkog tretmana.
Međutim nisam siguran da li je difuzor taj kojeg treba staviti pozadi ili apsorber. Ili čak mješavina jednog i drugog.
Ideja oblaganja stražnjeg zida polazi od toga da se apsorbiraju niske frekvencije (basevi) i smanji sveopća refleksija istih.
Kako uopće dolazi do tih refleksija sa stražnje strane?
Iako bas driver gleda prema naprijed, zvučna fronta koju proizvodi je kružnog oblika (u svim ravninama) . Dakle jednako basa ide na sve strane. Što je frekvencija viša, zračenje prelazi iz kružnog/kuglastog oblika u usnopljeni a to je već područje srednjih i visokih koji su vrlo usnopljeni sami po sebi, a dodatno oblicima i veličinama membrana drivera koji ih generiraju.
Vratimo se na bas.
U malim sobama (kakva je većina naših dnevnih soba, dimenzija stranica od 3 do 6 m) izraženi su tzv modovi tj frekvencije na kojima dolazi do pojave stojnih valova. Ove frekvencije ovise o dimenzijama sobe šxdxv di te dimenzije ne bi smjele biti u međusobnim odnosima 1:1 1:2 1:3 itd.
Međutim u malim sobama na bliskim odstojanjima izvor-zid-slušatelj, reflektirani nivo basa je relativno veliki, pa se superponira na osnovni direktni signal . Rezultat te interakcije je zavisan od faze koja se pojavi između dva zvučna vala. Dakle rezultat može biti od potpunog poništavanja do udvostručavanja nivoa istog tona, note . Također ako se potrefi da je faza između dva zvuka između 0 i 180 stupnjeva, čujemo zamućeni, nedefinirani bas. Faza zavisi o frekvenciji i putu kojeg val treba prevaliti da stigne direktni zvuk.
Ako je udaljenost do uha ista i jedino se mijenja frekvencija, možemo zamisliti kakvu kakofoniju nejednolikih superpozicija možemo očekivati na mjestu slušanja.

U ovim fenomenima basa sudjeluju sve plohe u prostoriji. To znači da će u apsorpciji basa pomoći tepih na podu kao i sav namještaj , zavjese na prozirima, slike.
Dovođenje prostorije u potpuni akustički red posao je za stručnjaka to ti je i spomenuto u početku ovog problema kao skuplja varijanta.
No ne znači da čovjek koji poznaje ili razumije osnove akustike u sobi ne može nekim zahvatima i minimalnim ulaganjima, značajno eliminirati neke negativne utjecaje same prostorije.

Kad profi tretman nije moguć, ja bih uvijek rađe odabrao jače prigušenu sobu, sa standardnim inventarom, regali, police slike, zavjese, tepisi, namještaj itd, nego pretežno praznu sobu golih ploha.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la elvis » 30 tra 2015, 19:52

po nekim pisanim pravilima ako baš postoji zadnji zid :) trebao bi biti difusor. Vele idealna je polica sa knjigama...
Ja uglavnom uvijek imam čisti zid, šmrc šmrc ......
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 30 tra 2015, 21:02

elvis je napisao/la:po nekim pisanim pravilima ako baš postoji zadnji zid :) trebao bi biti difusor. Vele idealna je polica sa knjigama...
Ja uglavnom uvijek imam čisti zid, šmrc šmrc ......

Citat:
"Ono što se ne vidi na slici je apsorber koji je izveden od zida do zida, iza zvučnika, visine 93 cm i dužine 11 cm, ispunjen Isover Acusta 5 mineralnom vunom. Taj dio ima ulogu bas trapova i apsorpcije najnižih tonova."
kraj citata.

Dakle , ne znam o kojim pisanim pravilima govoriš, ali ovo je gore također napisano ne mogu reći da je pravilo nego kao opis konkretnog rješenja i aplikacije, svima nam dobro znane i elaborirane Akva rooom na linku ovdje: http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32

Difuzore ćemo stavljati tamo di nam treba intervenirati na reverb. Neželjene refleksije kao ove s basom ili kao tipične "prve refleksije" bočno od zvučnika tj bočnih ploha treba absorbirati.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Roko » 30 tra 2015, 21:36

Samo mala opaska, ovdje u mulinovom slučaju nije problem u stojnim valovima ni u višku, već u manjku bassa, a to zahtijeva sasvim suprotan akustički tretman od gore u toj temi spomenutog. Umjesto bass trapova, kojih ovdje u knauf zidovima ima previše, ovdje bi umjesto apsorbera (upijača), trebali tzv. reflektori, odbijači zvuka.

Evo jedan dobar tekst
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron