infinity kappa 8.1 popravak kutija

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la zbotic » 04 svi 2015, 01:10

Netočno! I u maloj sobi mogu se razviti vrlo niske frekvencije.
Npr. vrlo niske frekvencije mogu se razviti i u prostoru između slušalica i uha tako da teorija o valnoj dulji otpada. Fizika djelovanja je nešto složenija od arikmetike zbrajanja stojnih valova iako je i ona vrlo korisna u nekim slučajevima, a posebno kod velikih prostorija. Zvuk je promjena tlaka zraka i u tom smjeru treba prvenstveno razmišljati. Ako postoji amortizer tlaka, a u ovom slučaju je to elastični knauf, najprije treba rješiti tu pojavu......
Difuzori su u pravilu dobra stvar, iako postoji mogućnost i da su beskorisni, posebno u jako malim prostorijama i kod vrlo velike glasnoće, odnosno buke.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 04 svi 2015, 09:43

zbotic je napisao/la:Netočno! I u maloj sobi mogu se razviti vrlo niske frekvencije.
Npr. vrlo niske frekvencije mogu se razviti i u prostoru između slušalica i uha tako da teorija o valnoj dulji otpada. Fizika djelovanja je nešto složenija od arikmetike zbrajanja stojnih valova iako je i ona vrlo korisna u nekim slučajevima, a posebno kod velikih prostorija. Zvuk je promjena tlaka zraka i u tom smjeru treba prvenstveno razmišljati. Ako postoji amortizer tlaka, a u ovom slučaju je to elastični knauf, najprije treba rješiti tu pojavu......
Difuzori su u pravilu dobra stvar, iako postoji mogućnost i da su beskorisni, posebno u jako malim prostorijama i kod vrlo velike glasnoće, odnosno buke.

Potpisujem!
Iako se čitava problematika akustike u zatvorenom prostoru svodi u načelu na izvorni zvučni val i refleksije. Slijedeći fenomen koji tu akustiku (najviše kvari) je aritmetika (dodao bih: aritmetika kompleksnih večina - vektora) direktnih i reflektiranih zvučnih valova i to u svakoj točki prostora.
Sukladno tome, slušalice i ušna šupljina su primjer di su refleksije minimalne i di do uha dopire najviše direktni zvuk.

Ovaj tvoj dodatak o "amortizerima" je zanimljiv. Osim knaupfa, dodao bih tome i laminat na podu u mulinovom slučaju. Po mojem poimanju to su elementi koji pobuđeni zvučnim tlakom vibriraju i proizvode kopiju istog zvuka. Tišu, fazno pomaknutu te sudjeluju u aritmetici. Jedino tu vidim mogućnost "žderanja" basa i eventualno u onom hodniku sa strane. Iako mi je teško vjerovati, da bi taj hodnik djelovao kao helmutz rezonator i "žderao" jednu ili više frekvencija.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la elvis » 04 svi 2015, 15:33

Tema se zanimljivo razvija, zanimljiva su mišljenja kolega samograditelja.. no bojim se da smo krenuli krivim putem. Prije par dana sam razgovarao sa frendom Karlom, jednim od trenutno najvećih samograditelja zvučnih kutija u HR, pri tome mislim na ozbiljnost pristupa u pripremnim analizama, a onda i u realizaciji u pravilu nema greške. Žao mi je što Karla ne mogu nagovoriti da se uključi u forum, ali što je tu je, pomalo, treba biti uporan... Kako su zvučnici ipak doživjeli određen broj godina i kako su najmanje trajne stvari na zvučnicima njihovi ovjesi, nije isključeno da je ipak došlo do promjene izvornih TS parametara bass drivera. Na takvo nešto je ukazivao i Vule (nema ga na forumu ??). Prije bilo kakvog šminkanja prostorije, trebalo bi izmjeriti TS parametre bass drivera, te svakako doći (izračunati) do točnog volumena koji sada ima ova kutija. Nakon toga ćemo lako (Karlo se ponudio) provjeriti koliko je ista optimalna i na kraju krajeva na grafu vidjeti što nam kombinacija tog drivera i kutije uopće može dati. Nećemo ulaziti u priču skretnice, nju uzimamo zdravo za gotovo, no kapacitete kondenzatora na bass djelu bi se trebalo izmjeriti. Ja sam znao svašta pronalaziti kada su kondenzatori na skretnicama u pitanju. Koliko smo shvatili mulin je iz nekog od Kaštela, a vidi slučajnosti... gospodin Ivo Mateljan autor LIMP-a i ARTE je iz Kaštela. Predlažemo da stupiš u kontakt sa Ivom, zamoliš ga da izmjeri oba bassa (to traje minutu) i onda te podatke pošalješ Karlu i meni, a sumjnjam da iste odmah neće analizirati i Ivo. Ono što nam je važno je i unutarnji volumen kutije i TS parametri. Hajmo krenuti tim putem, samo su bass driveri u igri, ne bi trebao biti problem.

Kada vidimo što uopće može dati ta kutija i taj driver, onda možemo dalje razbijati glavu sa tretiranjem prostorije. Svakako u međuvremenu treba izmjeriti kapacitete kondenzatora na skretnici zaduženih za bass driver. Kada dobijemo odgovor znati ćemo kako riješiti problem, bi-ampingom ili tretiranjem prostorije.

http://www.artalabs.hr/
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la elvis » 04 svi 2015, 15:54

A ova skretnica od Kef 105.2 je nešto što možemo prokomentirati (skretnica je 18dB). Obratiti pozornost na C1 i C3. Ovo bi se moglo nazvati jeftinim trikom kada je volumen kutije ipak malo premalen za ugrađen bass driver. Isto ima efekta samo kada je kompresija u pitanju. Ukupno se radi o 900uF, bass driver je 8 ohma. Istina je da i ostali driveri idu preko ovog konda, no na njih to nema efekta, ali kako bi zadržali matematiku "faza" sve su progurali kroz taj kond koji je praktično ispred skretnice.

Shemu skretnice sam malo izmijenio, tu je bila nacrtana i protekcija, to sam brisao da ne buni.

kef skretnica.png
kef skretnica.png (29.24 KiB) Pogledano 6041 put/a.


Nacrtam što ovo radi u frekventnom odzivu bass drivera čim stignem.

evo stigao :)

Recimo da imamo situaciju koja je iscrtana žutom crtom u nekom zamišljenom volumenu, kompresija. manje više sve kompresije ovako i izgledaju, no ako je dobra onda bez one male grbe desno. Dodavanjem konda (bipolaran 900 uF 100V), dogodi se popravak u kritičnom djelu kako sam označio zelenom crtom. E sada da li baš tako izgleda u zbilji, to je pretpostavka, no ključno je da ima utjecaj na to područje.

kef skretnica2.png
kef skretnica2.png (12.33 KiB) Pogledano 6038 put/a.


Svojevremeno je tu foru koristio i Visaton kada je imao u ponudi subove u kompresiji... ne mogu to sada pronaći, pa ako neko ima, dobro bi došla shema skretnice i frekventni odziv tog suba...

Test sa ovom forom prilično je jednostavan i može se napraviti van kutije. Problem je nabaviti tako veliki bipolarac, no spoje se u seriju recimo dva 1800 uF s tim da se pazi na orjentaciju "minus plus - plus minus". Ako bi to dalo efekta u bassu, imamo jedan odgovor više kojim putem rješavati problem. Koliko je to hifistički zaprditi još jedan kond ispred skretnice... pa ako Kef može ... i to sa legendarnim 105.2, onda ne vidim problem. Treba ovo probati, no primarno bi bilo ono iz prethodnog posta. Ako analizom utvrdimo da je volumen nakon promjene TS parametara bass drivera zbog starosti (ili loših uvjeta gdje su bili zvučnici) ipak premalen, ovo je jedan od lijekova, tj. kompromis možebitnom biampingu.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la Mate » 04 svi 2015, 16:36

elvis je napisao/la:....
Kada vidimo što uopće može dati ta kutija i taj driver, onda možemo dalje razbijati glavu sa tretiranjem prostorije.
...

Elvise, po meni akustika prostorije u principu nema nikakve veze sa zvučnicima u toj prostoriji.
Ja cijelu svoju raspravu ovdje temeljim na dosada rečenome. U betonu bilo dobro, u knaupfu nevalja. Dakle pretpostavljam da su kutije svirale prilično ispravno u nekom drugom prostoru.
Ali da s obzirom na starost, provjere nekih elemenata "kondova u skretnici", sigurno ne mogu štetiti. Da li premjeravati TS drivera ili jednostavno mjeriti odziv cijele kutije, negdje vani na otvorenom, je možda jednostavnije.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la elvis » 04 svi 2015, 17:33

Mate je napisao/la:
elvis je napisao/la:....
Kada vidimo što uopće može dati ta kutija i taj driver, onda možemo dalje razbijati glavu sa tretiranjem prostorije.
...

Elvise, po meni akustika prostorije u principu nema nikakve veze sa zvučnicima u toj prostoriji.
Ja cijelu svoju raspravu ovdje temeljim na dosada rečenome. U betonu bilo dobro, u knaupfu nevalja. Dakle pretpostavljam da su kutije svirale prilično ispravno u nekom drugom prostoru.
Ali da s obzirom na starost, provjere nekih elemenata "kondova u skretnici", sigurno ne mogu štetiti. Da li premjeravati TS drivera ili jednostavno mjeriti odziv cijele kutije, negdje vani na otvorenom, je možda jednostavnije.



Ne slažem se, al nema veze :)

Mjerenje TS parametara i frekventnog odziva nadopunjavaju se i ne bi škodilo, dapače. No ako mjerenje frekventnog odziva da loše rezultate, opet moramo mjeriti TS parametre da pronađemo razlog. TS je izmjeriti super extra jednostavno, podaci su egzaktni, za razliku "nervozne" krive frekventnog odziva dobivene na sumnjivoj mjernoj opremi i uvjetima. Na kraju krajeva kada znamo TS, onda možemo predvidjeti i kakav je očekivani frekventni odziv.

Htjedoh reći kako mi je glupo ići u građevinske radove ako to nije primarni problem, a shodno dugogodišnjem iskustvu obično to nije primarni problem. Ajmo se malo fokusirati na bitnije stvari u ovom momentu.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la mulin » 04 svi 2015, 22:57

bilo bi dobro sve to testirat.najskepticniji sam prema kondezatorima na cjelokupnoj skretnici.bass bi volija testirat baš iz znatiželje iako mislim da je sve ok a možda sam u krivu.znam šta znaci krut ili dotrajao ovjes.kako doci do gospodina mateljana i šta da mu kažem?aj izmiri mi ts parametre na dva basa.odgovor ce biti.koji si ti?? :oops: .palo mi je na pamet vratit zvucnike u betonsku sobu šta bi bilo lako da nisu ove grdosije od skoro 80 kg.nisam iz kaštila nego iz trogira :D
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la zbotic » 05 svi 2015, 07:05

Ne treba ti ga tražit jer se to njemu vjerojatno neda raditi i nema vremena. Sa 95% vjerojatnošću.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la elvis » 05 svi 2015, 09:11

zbotic je napisao/la:Ne treba ti ga tražit jer se to njemu vjerojatno neda raditi i nema vremena. Sa 95% vjerojatnošću.


onda je čudan neki lik.. no uvijek ostaje ti opcija Zadar :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: infinity kappa 8.1 popravak kutija

PostPostao/la zbotic » 05 svi 2015, 09:43

Pa i nije čudan već poprilično normalan. Osigurao se financijski, ima profesorsku plaću na fakultetu, broji dane do penzije, ubire tantijeme od programa, šeta unuke, lovi ribu, bavi se kulinarstvom. Taman posla da mjeri zvučnike. Ne mogu od smija.... :D
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron