Izrada zvucne kutije

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 21 lis 2014, 13:20

imaš li kakav prijedlog sa visaton zvucnicima?Nabavljivi su kod nas i vidm da su projekti dosta više razrađeni.
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Mate » 21 lis 2014, 13:47

toma je napisao/la:Malo sam sve skupa iznenađen sa cijenama.Ocekivao sam puno vece cijene drivera.Mislio sam da se gitarski i pa zvucnici smatraju jeftinima a sad vidim da koštaju skoro pa isto.

I u jednoj i drugoj grupi ima skupih, vrlo skupih, skupih "boli glava" i jeftinih.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Mate » 21 lis 2014, 13:50

toma je napisao/la:imaš li kakav prijedlog sa visaton zvucnicima?Nabavljivi su kod nas i vidm da su projekti dosta više razrađeni.

Skoro ti isti đavo dođe. Ono "kod nas" sada moraš računati malo šire, "kod nas u EU" :D
Jedino ako se sam dovezeš do trgovine i pazariš neposredno. Onda je razlika.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la zmajz » 21 lis 2014, 14:03

Visatoni su kod nas (Elektrokem, Novelius) u pravilu uvijek bilijeftiniji nego u njemačkoj, sad je malo drugčije, ali tu su sa cijenama, tako da nije isplativo naručivati iz njemačke. A projekata ima koliko ti srce želi. Tu moraš biti precizan u smislu cijene i tipa zvučnika, imaju previše vrlo dobrih i odličnih jedinica.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 21 lis 2014, 14:25

Mene najviše brine sama isplativost samogradnje usporedbi sa kupljenim zvucnicima i isto to viša niža klasa mi je nepoznat pojam.Nisam puno razlicith hifi zvucnika imao prilike cuti.Imam starije celestion ditton 15 kutije i kojoj klasi to pripada?Prijatelj mi ima Bowers & Wilkins 685 i di se to ubraja ?
Recimo ovaj projekt mi je interesantan za pocetak jer nije skup .http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html
Koji zvucnici tj. koliko bi takvi koštali u ducanu.Mislim na tu klasu.
Mislim da kuzis sta me zanima .


hvala
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la zmajz » 21 lis 2014, 15:32

Teško je tu biti precizan, ali jase vodim prema nekom pravilu kao i majstori za pločice - koliko košta materijal, toliko koštam i ja, na to dodaj trgovačku maržu i poreza i to bi bila minimalna cijena isto takvog u dućanu. Minimalna. Ovdje se radi o provjerenom projektu, vrlo dobrim zvučnicima s imenom (to ima poprilično veze) kakvi bi u dućanu koštali između 5 i 6 soma kuna. No, s obzirom na vremena koja jesu, misliš li ih prodavati, nećeš danas dobiti ni uloženo, iz niza razloga (ponajviše jer je ručni rad, a tu ti hifijaši ništa ne vjeruju). No, u svakom slučaju, isti takav u dućanu, a da ima neko zvučno ime, gledajući samo na kvalitetu, možeš računati da bi koštao reda 4 puta cijena dijelova. Tvornički zvučnici imaju nabavnu cijenu dijelova puuuno nižu nego li je ti ili ja možemo dobiti.
Bolji su od Dittona 15 za klasu, iako su ti Celestioni u svoje vrijeme (prije 30-40 godina) bili vrlo cijenjeni, ali ne i skupi. Z B&W iskreno neznam.
Budeš li se riješavao tih Dittona, imaj me u vidu.
BTW, ako budeš imao namjeru ovaj vikend ići u Sheraton na HiFi AV Show, ja ću donijeti Visatone Topas sa ribonskim visokotoncem koje sam za frenda napravio prije par godina (5-6), pa da ih poslušaš u DIY sobi. Bit će još interesantnih stvari.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 21 lis 2014, 17:18

Znaci ista stvar kao i sa ručnim radovima vezanih za instrumente.Ukoliko ne radiš custom baš za nekog onda to prodat po cijeni dijelova je već dobar uspjeh.Ali ako ne misliš prodavat onda možeš bolje proći nego da ideš kupit gotovo.To mi je bilo bitno znati da znam koliko mi je isplativa samogradnja zvukovno.
Ja sam iz Splita a dittoni su u zg kod oca.Tako se sad mislim otići pa vidit to hifi okupljanje.Mislia je on prodat dittone ali nezna koliko realno para vride .On ih je kupia nove 80-tih a tad su bili 180 funta .U dosta dobrom su stanju.
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Mate » 21 lis 2014, 20:20

zmajz je napisao/la:Visatoni su kod nas (Elektrokem, Novelius) u pravilu uvijek bilijeftiniji nego u njemačkoj, ...

Ovo potvrđujem iz osobnog iskustva. Nedavno sam nabavljao Visaton iz Elektrokema i usporedbom golih cijena direktno Visaton a pogotovo ostale butige koje preprodaju, Elektrokem je definitivno bio jeftiniji.
Medjutim, visaton ima nekoliko posebnosti. Većina drivera postoji u nekoj jeftinijoj varijanti i skupljoj. iako su ovi jeftiniji skroz pristojni driveri, skuplja braća su nesumnjivo kvalitetnija. Ista je stvar i sa njihovim kitovima/projektima.
Druga posebnost kod Visaton drivera da su odreda nešto niže osjetljivosti ili je to efikasnost.
U tom smislu, ona kutija koju si linkao, je po meni malo mršava po outputu.

Mene recimo privlači ovako nešto: http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/stand/quintett/index.html odnosno u mojoj realnosti jeftinija varijanta: http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html
I sad kad tu zbrojiš cijene drivera opet ispadne ne mala suma, ali bogami siguran sam i da su i rezultati odlični.
U ovim primjerima gore se potvrđuje ona moja izjava da su im driveri pojedinačno niže efikasnosti. Povećanjem broja istih drivera u kutiji, efikasnost se poboljšava kao i ukupan volumen zvuka bez da se driveri tjeraju do krajnjih granica.

Edit: ako pogledaš njihove njemačke stranice, tu imaš i cijene: http://www.visaton.com/de/bauvorschlaege/stand/index.html
analogno možeš vidjeti i cijene samostalnih drivera.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Rade » 21 lis 2014, 22:08

OFF --------------- glupo je za očekivati da recimo firme kao što je Visaton seku sami sebi granu na kojoj sede .....radi se naime o proizvođačima zvučnih jedinica koji po prirodi posla imaju dodira sa dve vrste mušterija , industriju i male kupce . I sad recimo oni koji imaju mušterije za svoje jedinice koji kupuju na stotine i hiljade komada mesečno i mali kupci koji kupe svakih toliko po par komada .
Onog momenta kada Visaton ili bilo ko sličan , ponudi kit verziju po ceni koštanja materijala , a pri tom da to dobro i zvuči je jednom zauveki izgubio velike kupce .......ko će od velikih od njega kupiti više neki zvučnik i ugraditi u svoju kutiju kada zna da isti takav Visaton prodaje svima , nema teorije . Isto kao što nema teorije da se u bilo kojim specijalizovanim revijama pronađe neki dobro zvučeći projekat ...to je već više od 10 godina ......a na internetu piše ko šta stigne .
Recept je u nekim drugim pravcima ......da , može i Visaton ali sa dobro probranim zvučnicima i ne po njihovim projektima .
Nakon toga se ne može očekivati da neka kutija ' svira ' za 1000 evra ako ima neke sasvim prosečne zvučnike ....za zvuk od 1000 evra treba da ima zvučnike od makar 300-400 evra + materijal za kutiju + skretnica ++++++++++++++++++++jedan dobar projektant koji će da sve to skupa da osmisli . Industriju takav zvuk od 1000 evra košta upola manje ......i ne upola , nego i manje , jer u toj polovini je i njegova zarada jer polovinu daje prodavcima .

Po meni , veliki problem kod Diy-era je to što baš i neveruju drugima a previše veruju sebi ...inače kako je moguće da se dogaćaju ovakve stvari .....da neko pita za savet koja kutija za te pare .....a da niko , ama baš niko ne kaže ...ove i ove , ja ih imam i rade za sve pare ......nego sve se svodi na to , probaj ovaj link , kažu da radi odlično .....probaj i ovaj link / adresa na internetu / ....i tako .
Drugi veliki problem je šminka i preveliko bacanje para na delove skretnice ........u predposlednjem broju AR je DALI-jeva kutija od 2000 evra sa skretnicom na šperploči ......u najnovijem broju su njihove kutije od preko 5000 evra sa BIPOLARNIM kondezatorom ispred visokotonca .....ima i jedan MKP od 0,33 uF ispred ribona .. ...
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la zmajz » 21 lis 2014, 22:40

Rade, i jesi u pravu i nisi. Prije svega, koji bi to bili veći kupci? Ako pod time misliš na neka razvikana i skupa imena onda se za njih rade custom dijelovi pa takav nemožeš kupiti u svakoj trafici, a opet, možda Visaton iste takve drajvere samo labelira drugačije pa ga meni prodaje po 200€ a "velikom kupcu" po 50 jer ih on kupuje na šlepere? Ti veliki kupci često prodaju samo (ponajviše) ime, pa nabijaju cijenu. Ali, nije ovdje mjesto da lamentiramo otome, nego da vidimo što čovjeku možemo preporučiti, ionako će sam odabrati po vlastitom nahođenju, ali mu možemo dati neke ideje. Ja osnovom svojeg iskustva, a jesam ih poprilično radio, raznih tipova i veličina. I još me čeka nekoliko projekata koje bih htio realizirati, kad budem u mogućnosti.
Prvo je pitanje bilo jel se može napraviti od "gitarskih" zvučnika. Može.
Drugo je bilo Visaton. Može, s njima se još nisam razočarao, dapače. Radio sam ih i sam, i slušao neke koje su drugi radili.
A što se tiče cijene, uvjeren sam da za pola novaca možeš napraviti kutije koje će svirati jednako (ili bolje) od gotovih iz dućana. Ili, za iste pare ću napraviti bolje od onoga što se nudi u dućanu. Cijena danas više nije mjerilo kvalitete. Govorim o razumnim cijenama, o onima 10 000 i 100 000 ne želim ni razgovarati ni razmišljati.
A kad čovjek odluči malo uže što želi, e onda ga možemo i bolje posavjetovati, bude li to tražio.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron