Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 10:41

Kako se sasvim slučajno u ESL temu umiješala tema o magnetostatima, a obzirom da je priča oko ribona
i magnetostata značajno drugačija i jednako tako zanimljiva, odlučio sam otvoriti novu temu. Momentalno nemam namjeru
raditi nešto na tu temu, no već neko vrijeme skupljam različite materijale na tu temu te smatram kako bi bilo dobro pomalo
u na jednom mjestu kolektirati što više informacija koje bi koristile u potencijalnim samogradnjama. Ovdje vrijedi ono
pravilo, "kada se male ruke slože - sve se može - sve se može... " Siguran sam da nisam jedini koji skuplja podatke iz literature i
sa neta, pa pozivam sve da ono što imaju i što smatraju zanimljivo na ovu temu podjele sa drugima.

U samogradnji zvučnika uglavnom počinjemo se sa izradom kutija, ugrađuju se kupljeni gotovi dinamički driveri, a u biti naglasak
diyanja zvučnih kutija je uglavnom na stolarskim vještinama (90%). Za ostalo koristimo simulatore, kalkulatore, a ponekad čak uho i pokoji
mjerni instrument/program. Priča oko diy-anja samih drivera je nekakva siva zona, crna kutija, nešto o čemu se baš previše ne priča,
no mišljenja sam da je nekakva prirodna evolucija upravo to, prelazak sa stolarenja na konstrukciju samih drivera. Koliko je god diy
dinamičkih drivera nemoguća misija, toliko je diy ribona i planara zapravo itekako moguće. Ne znam kako tj. koliko će ova tema zaživjeti,
naravno ovisi o svima nama zainteresiranima za to, no pozivam vas da sve što imate na temu ovoga pomalo stavljate na forum, a vremenom ćemo iz svega
izvući nekakve zaključke i sagledati realno koliko i što se može realizirati u DIY-u. Svjestan sam da se ovdje susrećemo sa
problemom nabavke magneta, no neka i to bude jedna podtema ove priče. Beboni je spomenuo hard diskove... istina je da se tu može naći
dobar komad magneta, no za DIY dva ribbon visokotonca trebalo bi naći bar 8 jednakih HD-a ili toliko približno jednakih magneta iz HD-a...
čini se nemoguće, no može se to uz malo strpljenja.

Toliko za početak ove teme.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la dadod » 18 ruj 2013, 10:49

elvis je napisao/la:Kako se sasvim slučajno u ESL temu umiješala tema o magnetostatima, a obzirom da je priča oko ribona
i magnetostata značajno drugačija i jednako tako zanimljiva, odlučio sam otvoriti novu temu. Momentalno nemam namjeru
raditi nešto na tu temu, no već neko vrijeme skupljam različite materijale na tu temu te smatram kako bi bilo dobro pomalo
u na jednom mjestu kolektirati što više informacija koje bi koristile u potencijalnim samogradnjama. Ovdje vrijedi ono
pravilo, "kada se male ruke slože - sve se može - sve se može... " Siguran sam da nisam jedini koji skuplja podatke iz literature i
sa neta, pa pozivam sve da ono što imaju i što smatraju zanimljivo na ovu temu podjele sa drugima.

U samogradnji zvučnika uglavnom počinjemo se sa izradom kutija, ugrađuju se kupljeni gotovi dinamički driveri, a u biti naglasak
diyanja zvučnih kutija je uglavnom na stolarskim vještinama (90%). Za ostalo koristimo simulatore, kalkulatore, a ponekad čak uho i pokoji
mjerni instrument/program. Priča oko diy-anja samih drivera je nekakva siva zona, crna kutija, nešto o čemu se baš previše ne priča,
no mišljenja sam da je nekakva prirodna evolucija upravo to, prelazak sa stolarenja na konstrukciju samih drivera. Koliko je god diy
dinamičkih drivera nemoguća misija, toliko je diy ribona i planara zapravo itekako moguće. Ne znam kako tj. koliko će ova tema zaživjeti,
naravno ovisi o svima nama zainteresiranima za to, no pozivam vas da sve što imate na temu ovoga pomalo stavljate na forum, a vremenom ćemo iz svega
izvući nekakve zaključke i sagledati realno koliko i što se može realizirati u DIY-u. Svjestan sam da se ovdje susrećemo sa
problemom nabavke magneta, no neka i to bude jedna podtema ove priče. Beboni je spomenuo hard diskove... istina je da se tu može naći
dobar komad magneta, no za DIY dva ribbon visokotonca trebalo bi naći bar 8 jednakih HD-a ili toliko približno jednakih magneta iz HD-a...
čini se nemoguće, no može se to uz malo strpljenja.

Toliko za početak ove teme.


Marneti http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 11:05



Cijela prikazana serija magneta na artas stranicama je praktično ono što se nudi na ebayu, zemlja porijekla naravno Kina. E sada, koliko je to zbilja kvalitetno i jako ne mogu suditi dok ne vidim. Referenca za usporedbu svakako bi bili magneti iz HD-a. Zanimljivi profili bile bi ove male šipke što se vide u gornjem redu.

Hvala na linku, odlično za početak, čisto da se razbije mit o nenabavljivosti magneta.... doduše ja bi volio da su dugi bar jedan metar :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 11:15

Što se tiče ribbona, dobro me je nasmijalo kada sam vidio na ebayu da se može uredno kupiti sprava koja radi "harmoniku" od
aluminijske trake. Zbilja nisam očekivao da se neko sjetio to proizvoditi i prodavati, ali odlično. Cijena je doduše 50 dolara, ali
spašava definitivno. Na ebayu je ključna riječ pretrage "Ribbon Pleater for DIY Ribbon Loudspeaker Tweeter"
Privitak/ci
ribbonplater.jpg
ribbonplater.jpg (37.88 KiB) Pogledano 8328 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 12:54

Par osnovnih slika radi boljeg razumijevanja klasičnog Ribbon drivera:

- Osnovne sastavnice i geometrija
- Orijentacija magneta i " + / - " spoj ribbona
- Potrebna transformacija impedance
Privitak/ci
ribbondia.jpg
ribbondia.jpg (11.46 KiB) Pogledano 8321 put/a.
orjentacija magneta.jpg
orjentacija magneta.jpg (8.85 KiB) Pogledano 8321 put/a.
impedance tans.jpg
impedance tans.jpg (5.35 KiB) Pogledano 8321 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 12:57

I odmah u nastavku magnetostat sastavnice. U praksi se kod velikih magnetostata ne kroiste prilagodni trafoi.
Privitak/ci
magnepan quasiribbon principle.jpg
magnepan quasiribbon principle.jpg (88.09 KiB) Pogledano 8321 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la dadod » 18 ruj 2013, 13:52

elvis je napisao/la:


Hvala na linku, odlično za početak, čisto da se razbije mit o nenabavljivosti magneta.... doduše ja bi volio da su dugi bar jedan metar :)


I da kostaju jednu kunu.
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 14:29

dadod je napisao/la:
elvis je napisao/la:


Hvala na linku, odlično za početak, čisto da se razbije mit o nenabavljivosti magneta.... doduše ja bi volio da su dugi bar jedan metar :)


I da kostaju jednu kunu.


Da to je istina, cijena tih maleckih je zbilja simbolična, no to je i ono što me brine. Da su magneti u to ne dvojim, no da li su neodimijski... u to dvojim, cijena ne bi mogla biti tako niska... a nisam pametan.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 18 ruj 2013, 16:36

Kada smo već kod magneta, i veličina istih... na slici ispod se vidi kako Magneplanar u svoje ribbon visikotoce koji imaju cca 180 cm stavlja zapravo čitav niz manjih magneta. Detalj sa jedne slike skinute sa MG stranica. Pored jasno vidljivih segmenata magneta, na ovoj slici zanimljiv je još jedan detalj, a to je kako je traka svakih cca 7 cm uhvaćena tj. fiksirana nekakvim lijepilom za bočne stjenke tj. u ovom slučaju magnete (ispravite me ako krivo govorim). Ljepo se vidi i bočni distancer koji je tu vkjerojatno dok se ljepilo ne osuši u potpunosti. Rekao bi da je debljina tog privremenog spacera negdje oko 0,5 mm, pa bi to bio nekakav zgodan podatak za eventualan diy kao počena preporučena vrijednost bočnog razmaka između alu trake i magneta. Malo po malo... :)
Privitak/ci
za forum MG10.jpg
za forum MG10.jpg (206.77 KiB) Pogledano 8289 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 25 ruj 2013, 06:56

O prilagodnim trafićima za ribone ima jako zgodan članak u AudioXpress magazinu br 9 od 2011. s pripadajućim xls programčićem, ali mi neda prikačiti ovdje jer je fajl prevelik, pa ako nekog interesira nek mi javi na PM.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

cron