Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 27 sij 2015, 14:05

Je, ovo svakako treba isprobati iako mislim da magneti i nisu baš nešto jako snažni. Kako riboni rade to znamo, za razliku od magneplanara gdje je folija iznad magneta a ne između. Mate je ispravno objasnio ulogu onih željeza sa strane, ali se pri izradi ribona (pravih) može primjeniti sličan štos sa bakrenim folijama koje bi usmjeravale magnetne silnice u uži i gušći snop pa bi se time postizao efekt jačeg magnetnog polja. Stavit ću skicu, samo da je nacrtam. Taj efekt se već naveliko koristi kod konstrukcija klasičnih drajvera s konusnim membranama.
U prilog projektu ide i to što proizvođači alu folija za domaćinstvo zbog većeg profita rade sve tanje folije, što nama itekako odgovara. Napokon da su se kapitalističke svinje u svojoj pohlepi zajejeje u našu korist.
Magneti ribona.jpg
Karikirana skica primjene Cu lima/folije na magnete ribona
Magneti ribona.jpg (103.57 KiB) Pogledano 4959 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 27 sij 2015, 16:26

Odlično, zapravo sve je to u biti relativno lako za izvesti, pa i ove bakrene trake. Sve ide prema tomu kako bi se ovaj eksperiment zaista trebalo napraviti. Ne kažem da je to projekt "na brzaka", no ima dosta stvari koje na vagi idu u prilog tomu. Što se tiče alu folije i debljine, vjerujem da se i to može nabaviti, a dobar izvor su i stari kondovi u kojima bi se moglo pronaći lijepih i tankih alu traka, samo bi valjalo pažljivo rastaviti kondenzator. Čak se uz malo sreće može naletjeti i na podesnu širinu trake tako da izostaje i malo nezgodno rezanje po dužini tankog aluminija.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la Mate » 27 sij 2015, 22:32

Što se tiče spomenutog bakra, ili drugih obojenih metala, to radi kao magnetično sredstvo samo kad su to tanke opne. Radi loše magnetske vodljivosti a i malog presjeka iz prethodno navedenog efekta, ne bi to bilo dobro rješenje. Tu treba ići meko željezo. dobro bi bilo da se magnetske trake povežu željezom i s vanjskih strana u petlju tako da što više magnetskog toka ide kroz željezo a ne kroz zrak. Time bi gustoća i jakost polja u zračnom rasporu bila veća.
Ovaj "back plate" bi trebao biti perforiran kao tvoji statori ELS-a da propušta zvuk i sa stražnje strane ako se tako želi.

Ovo s folijom mi je malo nejasno. Tanka folija koju spominješ je toliko slabašna da se bojim kidanja iste vrlo često, a drugo toliko je tanka pa ako se još i "naharmonika", još je mlitavija. Kako to može proizvoditi zvuk i koliko je to stabilno meni je upitno. Ta meka folija se neminovno mora deformirati već samim radom. Da ne spominjem neko naglo zatvaranje vrata sobe može deformirati istu.

Ja sam to istina probao. Imao sam tu kuhinjsku foliju i malo deblju i nekako sam ih bio nazubio nekim zupcima, ne sjećam se više što sam koristio. Magneti su bili neki od hard diska ili slično. To je sve služilo da probam da li to svira. I sviralo je. Istina trebalo je približiti uho.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la All » 29 srp 2015, 13:50

koliko je veliki file ?
All
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 16 ruj 2011, 08:53

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 29 srp 2015, 18:51

Koji file?
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la MARSAUDIO » 03 ruj 2015, 00:01

MARSAUDIO
 
Postovi: 27
Pridružen/a: 22 ožu 2012, 16:06
Lokacija: Slovenija

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 03 ruj 2015, 15:54



da da, ovo sam već vidio. u biti nije nikakav problem, magneti se daju kupiti u bilo kojem supermarketu, ostala konstrukcija može biti od alu profila, alat za "harmoniku" se nabavi na ebayu i izrada može počet. Sam prilagodni trafo bi trebao biti jednostavan posao također, ali treba ga se odraditi kako treba.

Ostaje još problem što nemamo diy-er dobrovoljca sa *udima koji će se prvi upustiti u to. Da nisam zaorao u ESL priču već bi meni šuškala dva ribončeka.. ajmo traži se diyer sa OO da krene u test ovoga. Zahebite samo pilanje dasaka i zavidavanje drivera, lako je "tuđim" da ne kažem čim i što jelte .... DIY omladino ima li vas? ili mi stre rage moramo i ovo prvi započeti ?
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la MARSAUDIO » 10 ruj 2015, 22:45

Ovde se može videti kako izgleda NeoPro5i uznutra. Na vaš forum nisam mogao objaviti slike.

http://www.diyaudio.com/forums/planars- ... ost4447667
MARSAUDIO
 
Postovi: 27
Pridružen/a: 22 ožu 2012, 16:06
Lokacija: Slovenija

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 11 ruj 2015, 10:38

MARSAUDIO je napisao/la:Ovde se može videti kako izgleda NeoPro5i uznutra. Na vaš forum nisam mogao objaviti slike.

http://www.diyaudio.com/forums/planars- ... ost4447667


Evo ga...

ribon.gif
ribon.gif (77.77 KiB) Pogledano 4441 put/a.


Ovo nije DIY koliko vidim, no vidim da je to još jedan primjerak sa ravnom membranom. moram priznati da mene te ravne membrane nekako malo zbunjuju, "harmonika" znam kako radi, no ovdje imamo nešto kontra te logike. Koliko znam i i RAAL-ovi su na istu tu foru. Ako je to dobitna kombinacija onda je to jedan korak manje u samoj izradi...

Ako može malo detalja o gore prikazanom ribonu bilo bi super...

Lijepo se vidi i prilagodni trafo...

ribon2.gif
ribon2.gif (104.09 KiB) Pogledano 4441 put/a.


Zmajz, kako stojiš sa kalkulatorima za ovu namjenu ?
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 11 ruj 2015, 14:14

Imam, za prilagodni trafo za ribone, večeras....
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron