Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la my_name » 14 lis 2015, 16:56

Sta se dobije kad se stave magneti i sa prednje i sa stražnje strane? Logicki bi trebalo biti bolja osjetljivost... ali citajuci sta je jedan staaari gospodin (mislim na diyaudio.com) pisao nema neke razlike i on je odustao od toga.
Pošto on koristi neodimij magnete možda i nema veze...ali ako bi stavili ove trake nebi bilo potrebe za tim nabrijancima... ja navijam za te trake jer su mi lako dostupne u recimo neogranicenim kolicinama!!
my_name
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 11 lis 2014, 20:53

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 14 lis 2015, 18:12

A gledaj, sve bi trebalo probati. kod te trake ozbiljan problem je orjentacija iste, ako si pažljivo čitao prijašnje postove magneti se moraju pravilno orjentirati, a kako to sa izvesti sa tankom magnetnom trakom ne znam. Ako ide još jedan set magneta sa prednje strane onda treba i njih pravilno orjentirati i to sve pravilno upariti sa stražnjim setom magnetnih traka. Obzirom da je magnetna traka tebi tako dostupna, bilo bi idealno da se ista može iskoristiti, a ko sretniji i o mene također, no bojim se da je to nemoguća misija.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 14 lis 2015, 19:06

Dobija se puš-pul varijanta, slično ESLe, ali s malom razlikom da se magneti orjemtiraju gornji prema doljnjima, između je folija sa zavojima, tako da se odbijaju i time se magnetna polja pojačavaju u smjeru lijevo desno gdje se nalazi vodič. Dakle dva statora potpuno identična jedan nasuprot drugome i folija između. mreža mi je katastrofa pa neću crtati ali ću probati ovako:

N S N S N S N
--.--.--.--.---.--.--
N S N S N S N
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la my_name » 14 lis 2015, 19:36

Po ovome sta zmajz kaze isplati se poigrat sa magnetima s obe strane a u tom slučaju "netrebaju" nabrijani magneti :D

Sta se tice tih magnetnih traka one imaju crtu na jednoj strani koja označava jedan od polova (koji pol je označen nemam pojma)!
U svakom slučaju pokušat cu naporavit dva "statora" pa napravit test sa jednim i test sa oba statora!

E sad...dal ima veze s koje strane tj u kojem smjeru teće "struja" ili da pojednostavim dal ima veze gdje nam je + a gdje - u odnosu na magnete.

Ove dane cu u corelu probat nacrtat neku ideju za testni driver gdje bi membrana bila za sebe a prednja i zadnja ploča za sebe a sve zato da ne moram svaki put radit sve iz nova. Dijelove bi radio na CNCu od mediapana il nekog slicnog materijala, veličinu predložite vi ali ja nebi to preveliko radio cca 30x30cm??

Dali "statori" imaju veze ako su metalni tj željezni? Sta se na tan način ne gubi magnetno polje tj mislim da na taj načim magnet slabi??
my_name
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 11 lis 2014, 20:53

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la zmajz » 14 lis 2015, 20:56

Statori moraju biti metalni-željezo, a vodić vodiš prema pravilima kao za jedan stator. tu nema razlike. možda je ovo jedino riješenje za te magnetne trake obzirom na to da se radi o slabim magnetima. crvena obično označava sjever iliti North.

_____________ perforirani crni lim
S N S N
N S N S
------------------- folija s vodičima
N S N S
S N S N
_____________ perforirani crni lim
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ribbon (quasi ribbon) & planar magnetic loudspeakers

PostPostao/la elvis » 15 lis 2015, 14:15

my_name je napisao/la:
E sad...dal ima veze s koje strane tj u kojem smjeru teće "struja" ili da pojednostavim dal ima veze gdje nam je + a gdje - u odnosu na magnete.



Zmajz je sve bitno napisao, učim i ja pomalo. Thx zmnajz..

Što se tiče ovog tvog pitanja oko polariteta, nije bitno, no bitno je da si na oba drivera sve jednako izveo. Kada sve složiš jednostavnom metodom ćeš provjeriti da li sve radi OK, tj. da li se membrane oba magnetostata kreću u istim smjerovima. Uzeti ćeš nekakav DC napon od recimo 6V, spojiti kratko na ulaze magnetostata i vidjeti u kojem se smjeru membrana otklonila. Ako krene prema stražnjim magnetima, obrni polaritet, kratko spoji ponovno na 6V i sada bi se membrana nakon okretanja polariteta trebala otkloniti prema naprijed i žicu magnetostata spojenu na testni plus DC napon označi crvenom bojom. U budućnosti će to biti uvjetno rečeno "plus". Vjerujem da dobro zborim, nisam nikada radio magnetostate... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron